Jess Thorup slukkede mesterskabstørken i FC København, han sikrede dem et Champions League-gruppespil, men resultaterne i Superligaen var under al kritik efter sommerpausen.
Derfor valgte FC København den 20. september at fyre Jess Thorup. Samtidig valgte man at ansætte Jacob Neestrup som klubbens cheftræner.
Valget af Jacob Neestrup begejstrer danskerens tidligere kollega i FC København Rubén Sellés. Det fortæller han til Tipsbladet.
– Han er i stand til det hele som træner. Han er ung, han kender alt til fodbold, han lever og ånder for fodbold. Han ved hvordan, han ønsker sit hold skal spille og kender positionerne. Han har mange gode egenskaber til at blive en god træner i særligt Skandinavien.
– Jeg kan godt lide, når en klub har en klar ide. Jeg kan godt lide, når en klub ved, hvordan den kan skabe et godt fundament igen. Jeg synes, at Jacob er en god træner. Han er den rigtige træner i Superligaen til at stå i spidsen for FC København.
– Jeg kan godt lidt, når en klub træffer den beslutning og holder fast i den. Det er selvfølgelig en ung træner, så det kan gå begge veje. Jacob er en, der kender klubben og ligaen, og ved hvordan FCK ønsker det. Det er meget bedre at gøre det på den måde, end at vælge noget udefra, som du allerede har i klubben.
Selvom han er glad på Jacob Neestrups vegne, der iøvrigt har fået en solid start som cheftræner for FCK, så gjorde det også ondt på Rubén Sellés at høre, at hans gode ven og tidligere kollega, Jess Thorup, fik sparket.
– Jeg var trist, da jeg fandt ud af, at Jess ikke længere havde jobbet. Han gjorde et rigtig godt stykke arbejde med at bringe klubben sammen under svære omstændigheder. Han gjorde holdet kompetitivt igen, han fik holdet til at vinde titlen igen og konkurrere i Europa. Han var god på træningsbanen, så jeg forventede det ikke, men fodbold handler om resultater, og klubben var ikke i sin bedste periode, men jeg forventede ikke at han ville blive fyret.
Rubén Sellés, 39 år, var i 66 kampe assistenttræner under Jess Thorup, og sammen havde de lagt store planer for denne sæson, har Sellés tidligere fortalt til Tipsbladet.
Ambitionerne var blandt andet og få holdet i Champions League-gruppespillet. Rubén Sellés endte dog med at skifte til Southampton, men inden da havde han også store forhåbninger til nogle af vinterens dyre indkøb.
– Jeg har ikke været hos dem i de sidste seks måneder, så jeg kender ikke til processerne lige nu. Da jeg forlod var Babacar og Mukairu begge spillere, som kunne spille i startopstillingen, men vi valgte Pep (Biel) på grund af vores måde at spille på. Babacar var speciel og Mukairu kom ind og skulle udvikle sig, så det er svært for mig at svare på lige nu, men nogen gange tager det bare længere tid for spillere i skandinaviske klubber i forhold til andre steder.
– Jeg mener, at det handler om tålmodighed, så når det rigtige tidspunkt kommer, så bryder de igennem. Nogle gange tager det ikke så lang tid og andre gang sker det bare ikke. Med Babacar, Mukairu og de andre så er jeg sikker på, at det er et spørgsmål om tid, før de også griber chancen, siger Rubén Sellés til Tipsbladet.
Rubén Sellés blev efter flere samtaler med Southampton præsenteret som deres nye assistenttræner i sommer. Holdet fra den engelske sydkyst har dog haft det svært i Premier League, hvor man overvintre under nedrykningsstregen og tidligere i november sagde farvel til cheftræner Ralph Hasenhüttl.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Afvist – Brøndby undrer sig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Patrick Dorgu er med
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
