Jess Thorup slukkede mesterskabstørken i FC København, han sikrede dem et Champions League-gruppespil, men resultaterne i Superligaen var under al kritik efter sommerpausen.
Derfor valgte FC København den 20. september at fyre Jess Thorup. Samtidig valgte man at ansætte Jacob Neestrup som klubbens cheftræner.
Valget af Jacob Neestrup begejstrer danskerens tidligere kollega i FC København Rubén Sellés. Det fortæller han til Tipsbladet.
– Han er i stand til det hele som træner. Han er ung, han kender alt til fodbold, han lever og ånder for fodbold. Han ved hvordan, han ønsker sit hold skal spille og kender positionerne. Han har mange gode egenskaber til at blive en god træner i særligt Skandinavien.
– Jeg kan godt lide, når en klub har en klar ide. Jeg kan godt lide, når en klub ved, hvordan den kan skabe et godt fundament igen. Jeg synes, at Jacob er en god træner. Han er den rigtige træner i Superligaen til at stå i spidsen for FC København.
– Jeg kan godt lidt, når en klub træffer den beslutning og holder fast i den. Det er selvfølgelig en ung træner, så det kan gå begge veje. Jacob er en, der kender klubben og ligaen, og ved hvordan FCK ønsker det. Det er meget bedre at gøre det på den måde, end at vælge noget udefra, som du allerede har i klubben.
Selvom han er glad på Jacob Neestrups vegne, der iøvrigt har fået en solid start som cheftræner for FCK, så gjorde det også ondt på Rubén Sellés at høre, at hans gode ven og tidligere kollega, Jess Thorup, fik sparket.
– Jeg var trist, da jeg fandt ud af, at Jess ikke længere havde jobbet. Han gjorde et rigtig godt stykke arbejde med at bringe klubben sammen under svære omstændigheder. Han gjorde holdet kompetitivt igen, han fik holdet til at vinde titlen igen og konkurrere i Europa. Han var god på træningsbanen, så jeg forventede det ikke, men fodbold handler om resultater, og klubben var ikke i sin bedste periode, men jeg forventede ikke at han ville blive fyret.
Rubén Sellés, 39 år, var i 66 kampe assistenttræner under Jess Thorup, og sammen havde de lagt store planer for denne sæson, har Sellés tidligere fortalt til Tipsbladet.
Ambitionerne var blandt andet og få holdet i Champions League-gruppespillet. Rubén Sellés endte dog med at skifte til Southampton, men inden da havde han også store forhåbninger til nogle af vinterens dyre indkøb.
– Jeg har ikke været hos dem i de sidste seks måneder, så jeg kender ikke til processerne lige nu. Da jeg forlod var Babacar og Mukairu begge spillere, som kunne spille i startopstillingen, men vi valgte Pep (Biel) på grund af vores måde at spille på. Babacar var speciel og Mukairu kom ind og skulle udvikle sig, så det er svært for mig at svare på lige nu, men nogen gange tager det bare længere tid for spillere i skandinaviske klubber i forhold til andre steder.
– Jeg mener, at det handler om tålmodighed, så når det rigtige tidspunkt kommer, så bryder de igennem. Nogle gange tager det ikke så lang tid og andre gang sker det bare ikke. Med Babacar, Mukairu og de andre så er jeg sikker på, at det er et spørgsmål om tid, før de også griber chancen, siger Rubén Sellés til Tipsbladet.
Rubén Sellés blev efter flere samtaler med Southampton præsenteret som deres nye assistenttræner i sommer. Holdet fra den engelske sydkyst har dog haft det svært i Premier League, hvor man overvintre under nedrykningsstregen og tidligere i november sagde farvel til cheftræner Ralph Hasenhüttl.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Barcelona klager til UEFA
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
Afviser korruptionsanklager efter skandale
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
