Begejstret for FCK’s valg: Han kan det hele

Valget af Jacob Neestrup som FC Københavns nye cheftræner begejstrer i England.



Jess Thorup slukkede mesterskabstørken i FC København, han sikrede dem et Champions League-gruppespil, men resultaterne i Superligaen var under al kritik efter sommerpausen.

Derfor valgte FC København den 20. september at fyre Jess Thorup. Samtidig valgte man at ansætte Jacob Neestrup som klubbens cheftræner.

Valget af Jacob Neestrup begejstrer danskerens tidligere kollega i FC København Rubén Sellés. Det fortæller han til Tipsbladet.

– Han er i stand til det hele som træner. Han er ung, han kender alt til fodbold, han lever og ånder for fodbold. Han ved hvordan, han ønsker sit hold skal spille og kender positionerne. Han har mange gode egenskaber til at blive en god træner i særligt Skandinavien.

– Jeg kan godt lide, når en klub har en klar ide. Jeg kan godt lide, når en klub ved, hvordan den kan skabe et godt fundament igen. Jeg synes, at Jacob er en god træner. Han er den rigtige træner i Superligaen til at stå i spidsen for FC København.

– Jeg kan godt lidt, når en klub træffer den beslutning og holder fast i den. Det er selvfølgelig en ung træner, så det kan gå begge veje. Jacob er en, der kender klubben og ligaen, og ved hvordan FCK ønsker det. Det er meget bedre at gøre det på den måde, end at vælge noget udefra, som du allerede har i klubben.

Selvom han er glad på Jacob Neestrups vegne, der iøvrigt har fået en solid start som cheftræner for FCK, så gjorde det også ondt på Rubén Sellés at høre, at hans gode ven og tidligere kollega, Jess Thorup, fik sparket.

– Jeg var trist, da jeg fandt ud af, at Jess ikke længere havde jobbet. Han gjorde et rigtig godt stykke arbejde med at bringe klubben sammen under svære omstændigheder. Han gjorde holdet kompetitivt igen, han fik holdet til at vinde titlen igen og konkurrere i Europa. Han var god på træningsbanen, så jeg forventede det ikke, men fodbold handler om resultater, og klubben var ikke i sin bedste periode, men jeg forventede ikke at han ville blive fyret.

Rubén Sellés, 39 år, var i 66 kampe assistenttræner under Jess Thorup, og sammen havde de lagt store planer for denne sæson, har Sellés tidligere fortalt til Tipsbladet.

Ambitionerne var blandt andet og få holdet i Champions League-gruppespillet. Rubén Sellés endte dog med at skifte til Southampton, men inden da havde han også store forhåbninger til nogle af vinterens dyre indkøb.

– Jeg har ikke været hos dem i de sidste seks måneder, så jeg kender ikke til processerne lige nu. Da jeg forlod var Babacar og Mukairu begge spillere, som kunne spille i startopstillingen, men vi valgte Pep (Biel) på grund af vores måde at spille på. Babacar var speciel og Mukairu kom ind og skulle udvikle sig, så det er svært for mig at svare på lige nu, men nogen gange tager det bare længere tid for spillere i skandinaviske klubber i forhold til andre steder.

– Jeg mener, at det handler om tålmodighed, så når det rigtige tidspunkt kommer, så bryder de igennem. Nogle gange tager det ikke så lang tid og andre gang sker det bare ikke. Med Babacar, Mukairu og de andre så er jeg sikker på, at det er et spørgsmål om tid, før de også griber chancen, siger Rubén Sellés til Tipsbladet.

Rubén Sellés blev efter flere samtaler med Southampton præsenteret som deres nye assistenttræner i sommer. Holdet fra den engelske sydkyst har dog haft det svært i Premier League, hvor man overvintre under nedrykningsstregen og tidligere i november sagde farvel til cheftræner Ralph Hasenhüttl.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images





Kryptisk melding: Det er ikke mit bord




LIVE

LIVE: Esbjerg henter dansk angriber

Brøndby IF – Sønderjyske

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Nu reagerer Morten Krogh

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

22 millioner kroner!

Hugo Ekitike misser VM

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Langer ud efter Peter Sørensen

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

I transfermøde med Superliga-klub

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

AZ slagter Shakhtar

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige