Begejstret for FCK’s valg: Han kan det hele

Valget af Jacob Neestrup som FC Københavns nye cheftræner begejstrer i England.



Jess Thorup slukkede mesterskabstørken i FC København, han sikrede dem et Champions League-gruppespil, men resultaterne i Superligaen var under al kritik efter sommerpausen.

Derfor valgte FC København den 20. september at fyre Jess Thorup. Samtidig valgte man at ansætte Jacob Neestrup som klubbens cheftræner.

Valget af Jacob Neestrup begejstrer danskerens tidligere kollega i FC København Rubén Sellés. Det fortæller han til Tipsbladet.

– Han er i stand til det hele som træner. Han er ung, han kender alt til fodbold, han lever og ånder for fodbold. Han ved hvordan, han ønsker sit hold skal spille og kender positionerne. Han har mange gode egenskaber til at blive en god træner i særligt Skandinavien.

– Jeg kan godt lide, når en klub har en klar ide. Jeg kan godt lide, når en klub ved, hvordan den kan skabe et godt fundament igen. Jeg synes, at Jacob er en god træner. Han er den rigtige træner i Superligaen til at stå i spidsen for FC København.

– Jeg kan godt lidt, når en klub træffer den beslutning og holder fast i den. Det er selvfølgelig en ung træner, så det kan gå begge veje. Jacob er en, der kender klubben og ligaen, og ved hvordan FCK ønsker det. Det er meget bedre at gøre det på den måde, end at vælge noget udefra, som du allerede har i klubben.

Selvom han er glad på Jacob Neestrups vegne, der iøvrigt har fået en solid start som cheftræner for FCK, så gjorde det også ondt på Rubén Sellés at høre, at hans gode ven og tidligere kollega, Jess Thorup, fik sparket.

– Jeg var trist, da jeg fandt ud af, at Jess ikke længere havde jobbet. Han gjorde et rigtig godt stykke arbejde med at bringe klubben sammen under svære omstændigheder. Han gjorde holdet kompetitivt igen, han fik holdet til at vinde titlen igen og konkurrere i Europa. Han var god på træningsbanen, så jeg forventede det ikke, men fodbold handler om resultater, og klubben var ikke i sin bedste periode, men jeg forventede ikke at han ville blive fyret.

Rubén Sellés, 39 år, var i 66 kampe assistenttræner under Jess Thorup, og sammen havde de lagt store planer for denne sæson, har Sellés tidligere fortalt til Tipsbladet.

Ambitionerne var blandt andet og få holdet i Champions League-gruppespillet. Rubén Sellés endte dog med at skifte til Southampton, men inden da havde han også store forhåbninger til nogle af vinterens dyre indkøb.

– Jeg har ikke været hos dem i de sidste seks måneder, så jeg kender ikke til processerne lige nu. Da jeg forlod var Babacar og Mukairu begge spillere, som kunne spille i startopstillingen, men vi valgte Pep (Biel) på grund af vores måde at spille på. Babacar var speciel og Mukairu kom ind og skulle udvikle sig, så det er svært for mig at svare på lige nu, men nogen gange tager det bare længere tid for spillere i skandinaviske klubber i forhold til andre steder.

– Jeg mener, at det handler om tålmodighed, så når det rigtige tidspunkt kommer, så bryder de igennem. Nogle gange tager det ikke så lang tid og andre gang sker det bare ikke. Med Babacar, Mukairu og de andre så er jeg sikker på, at det er et spørgsmål om tid, før de også griber chancen, siger Rubén Sellés til Tipsbladet.

Rubén Sellés blev efter flere samtaler med Southampton præsenteret som deres nye assistenttræner i sommer. Holdet fra den engelske sydkyst har dog haft det svært i Premier League, hvor man overvintre under nedrykningsstregen og tidligere i november sagde farvel til cheftræner Ralph Hasenhüttl.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stort Brøndby-boost

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

FC København – FC Nordsjælland

– Enten FCK eller også stopper han?



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Neestrup må undvære profil igen

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Randers FC – Vejle Boldklub

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

FC København-boss reagerer på tilråb

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Bud landet: Dansker i sen transfer?

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Godt nyt – nu er han landet i København

Derfor var Moukoko vraget

Arteta er utilfreds med disciplinen

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

Ørkeløshed i Østjylland

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

United-ejer giver offentlig undskyldning

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou