– Det har jo store konsekvenser, at vi går, så vi er dybt kede af det og frustreret selv. Det er ikke en ønskesituation for os. Så vi har alle sammen meget ondt i maven.
Sådan lyder det fra Lars Petersen, der er formand for Fanafadelingen i Brøndbyernes IF, da Tipsbladet fanger ham for en kommentar oven på dagens store nyhed, om at forhandlingerne om en værdiaftale mellem Fanafdelingen, majoritetsejerne og Brøndby IF sættes på pause. Siden da har Brøndby delt et dokument, hvor klubben deler sine visioner. Nederst i det dokument står det, som hele humlen drejer sig om, nemlig at dokumentet ikke pålægger juridisk bindende forpligtelser for nogen af parterne.
Ligesom Fanafdelingens udmelding påpeger Lars Petersen, at sammenbruddet drejer sig, om at Brøndby ikke ønsker en bindende aftale, men i stedet blot en erklæring. Det vil Fanafdelingen ikke acceptere, fordi det devaluerer selve indholdet i aftalen.
– Når jeg kigger på dokumentet, så må jeg sige, at der er dele af det indhold, som vi er glade for, og det er jo blandt andet på grund af vores arbejde. Men det er ikke rigtigt det, der er sagen her. Sagen er, i hvilken form det der indhold skal udkomme. Skal det udkomme som en lidt løs erklæring, eller skal det udkomme som en gensidigt bindende aftale?
– Man kan sige, at hvis det udkommer som en erklæring, så har det meget mindre værdi, og vi var af den klare overbevisning, at vi var i processen på den gensidige præmis, at det skulle være en bindende aftale. Det er der, hvor vi er blevet overrasket og forbløffet her langt ind i processen over, at det ikke var GFH’s intention. siger Lars Petersen.
Han forklarer, at det var denne torsdag, at Fanafdelingen fik bekræftet, at det kun kunne blive en erklæring og ikke en aftale, hvilket fik dem til at træffe beslutningen om at sætte forhandlingerne på pause.
De to parter står altså stejlt i øjeblikket, og formanden for Fanafdelingen er stadig overbevist om, at en bindende aftale er den rigtige vej at gå.
– Med den overordnede situation, som Brøndby IF står i, og med det her nye, meget anderledes ejerskab, så tror vi stadig fuldt og fast på, at den bedste måde at komme fremad er at forpligte hinanden på væsentlige forhold i en bindende aftale.
Stadig uenighed om indholdet
Hvis de forskellige parter opnår enighed, så kan man derefter forhandle videre om den endelige aftale.
Dokumentet, som Brøndby delte, består af fem forskellige intentioner med flere underpunkter under hver intention. Som Lars Petersen tidligere har sagt, så er der meget af indholdet, som Fanafdelingen er tilfreds med.
Men ikke alt er på plads. Punkt b under Intention 5 “Brøndby IF’s langsigtede udvikling er sikret”, som lyder: “Som investeringsobjekt guides Brøndby IF med langsigtet værdiskabelse og en stigende aktiekurs for øje” er eksempelvis et punkt, som der skal forhandles om, siger Lars Petersen.
– Lige præcis den sætning er et forsøg på et kompromis fra GFH’s side. Vi vil gerne have en stærkere formulering omkring, at de midler, der er i Brøndby, skal reinvesteres i Brøndby.
– Der er nogle steder, hvor der er forslag til kompromisser, men hvor vi ikke har gået med på det. Det er fordi, der var en forhandling, og så stopper den pludseligt, mens den er i gang, fordi det her med erklæringen kontra gensidig bindende aftale kommer i spil. siger han.
Netop i dag blev der afholdt ekstraordinær generalforsamling i Fanafdelingen, men det skal man ikke lægge så meget i. Det skyldes, at der ved den ordinære generalforsamling i marts blev stillet det forslag, at hvis der ikke var en aftale på plads inden udgangen af april, så skulle der indkaldes til en ekstraordinær generalforsamling.
Den blev der naturligvis indkaldt til tidligere i april, lang tid før forhandlingerne brød sammen. Formålet med den ekstraordinære generalforsamling denne torsdag er, at fanrepræsentant i Brøndbys bestyrelse Claus Bjørn Billehøj skal have nogle pejlemærker for hans fremadrettede arbejde, som han kan gå videre med, oplyser Lars Petersen.
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Optur før FC København-brag
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
MEDIE
Nærmer sig aftale
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
Verdensstjernes søn landet i København
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
Dorgu lyner! Manchester United slår City
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
‘Sur over Brøndby-transfer’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
Nyt tilbageslag for Hjulmand
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
