Bekymret for store fejl: – Så vinder vi ikke guld

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg er bekymret for de personlige fejl, der igen var ved at koste FC Midtjylland vigtige point.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjyllands kamp mod FC Nordsjælland blev mere nervepirrende, end hjemmeholdet og dets fans havde ønsket sig efter Franculinos flotte soloscoring til 1-0.

Midtjyderne havde chancer til at score yderligere, men efter at have været stort set ufarlige i de første 60-75 minutter, fik FCN i den grad chancer i slutfasen, hvor Milan Iloski blev spillet fri til flere friløbere.

Pedro Bravo klarede ærterne for hjemmeholdet med sit første mål, der kom næsten to minutter inde i dommerens tillægstid, og så sent og så usikkert ønsker Thomas Thomasberg ikke, at det skal blive ved med at være for FC Midtjylland.

Udligningen så ikke god ud for FC Midtjyllands forsvar, der ellers havde haft en fornuftig dag, og de fejl håber anfører Mads Bech Sørensen, at holdet hurtigt får skåret ned på.

– Vi vil gerne kunne have haft den kontrol, vi havde i de første 60 minutter, både offensivt og defensivt. Nu er der heldigvis offside på to af de friløbere, de får, så det kommer til at se lidt farligere ud, indtil den bliver vinket. Men vi er enige om, at vi selvfølgelig skal afværge det, og så vil vi gerne sparke den ind, så kampen bliver lukket, siger Mads Bech Sørensen

Thomas Thomasberg var ikke begejstret for de defensive fejl, der sneg sig ind i FCM’s spil i slutningen af anden halvleg mod FCN. Foto: Alamy

Cheftræner Thomas Thomasberg kunne som mange andre på stadion og foran tv ikke forstå, hvordan FC Nordsjælland så relativt nemt kunne udligne i en situation, hvor FCM-forsvaret så ud til helt at misforstå hinanden, og hvem der havde den hurtige nordmand Sindre Walle Egeli.

– Det så også mærkeligt ud for os. Det blev næsten sådan noget slow-motion, hvor man tænkte, om der ikke var nogen, der gjorde noget? Så reddede Elias på den store chance, og så kunne vi se, at returbolden blev sparket godt ind. Det kom lidt ud af det blå. Vi kom lidt ud af kontrollen defensivt. Noget af det var iveren efter at komme op og score selv, så det blev en åben slagudveksling de sidste 10-15 minutter, siger Thomas Thomasberg.

Det var ikke den eneste situation i især den fase af kampen, hvor FCM-defensiven på et splitsekund kom til at se usikker ud, og det skal FCM have slået ned på.

– Der var et lille flashback i forhold til de første kampe, også dem i Europa, hvor der har været nogle unødvendige fejl, der har sneget sig ind. Så det var ekstra vigtigt, at vi vandt. Vi gør det, vi har trænet, men der kommer nogle individuelle fejl, vi også talte om for en uge siden, og som vi talte om nede i Spanien. Lægger vi ikke dem fra os, kommer det til at koste point. Det kostede heldigvis ikke i dag, men vi skal være lidt mere fejlfri, siger Thomas Thomasberg, der ikke kan se for sig, at FCM kan tillade den type fejl i det Top 6-slutspil, der nu venter.

– Så vinder vi ikke guld. Det er ikke til diskussion. Jeg har ikke nogen mistænkt for at gøre det med vilje, men der er noget med beslutningerne. I dag er der to forsvarsspillere, der bliver i tvivl om, hvem der går efter den, og så ender det med, at ingen rigtig går efter den. Jeg håber, vi har brugt vores kvote af fejl. For de bliver dyre i sidste ende, hvis der bliver for mange af dem.

FC Midtjylland er efter 20 runder et enkelt point efter FC København, der spillede uafgjort i Aalborg i søndagens sene Superliga-kamp.

Læs Tipsbladets Dom fra FC Midtjylland-FC Nordsjælland her.





Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!



LIVE

TransferLIVE: Forhandler med FCK-emne


Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Superliga-klub smadrer transferrekord

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

“Et kup” at hente dansk angriber


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Må acceptere stor lønnedgang

Kæmpe milliontab

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Forstår intet af stor dansk transfer

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Er han Viborgs næste cheftræner?

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold



Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Lover transfers

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Afsløring: Horsens i millionhandel

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage



Holger Rune-fadæse går verden rundt

Aflyser sommerferien

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Dansk Wimbledon-sensation

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

FCK-kamp afblæst

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

FCK-emne præsenteret i ny klub

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Diogo Jota død i trafikulykke



Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker