HERNING (Tipsbladet): FC Midtjyllands kamp mod FC Nordsjælland blev mere nervepirrende, end hjemmeholdet og dets fans havde ønsket sig efter Franculinos flotte soloscoring til 1-0.
Midtjyderne havde chancer til at score yderligere, men efter at have været stort set ufarlige i de første 60-75 minutter, fik FCN i den grad chancer i slutfasen, hvor Milan Iloski blev spillet fri til flere friløbere.
Pedro Bravo klarede ærterne for hjemmeholdet med sit første mål, der kom næsten to minutter inde i dommerens tillægstid, og så sent og så usikkert ønsker Thomas Thomasberg ikke, at det skal blive ved med at være for FC Midtjylland.
Udligningen så ikke god ud for FC Midtjyllands forsvar, der ellers havde haft en fornuftig dag, og de fejl håber anfører Mads Bech Sørensen, at holdet hurtigt får skåret ned på.
– Vi vil gerne kunne have haft den kontrol, vi havde i de første 60 minutter, både offensivt og defensivt. Nu er der heldigvis offside på to af de friløbere, de får, så det kommer til at se lidt farligere ud, indtil den bliver vinket. Men vi er enige om, at vi selvfølgelig skal afværge det, og så vil vi gerne sparke den ind, så kampen bliver lukket, siger Mads Bech Sørensen

Cheftræner Thomas Thomasberg kunne som mange andre på stadion og foran tv ikke forstå, hvordan FC Nordsjælland så relativt nemt kunne udligne i en situation, hvor FCM-forsvaret så ud til helt at misforstå hinanden, og hvem der havde den hurtige nordmand Sindre Walle Egeli.
– Det så også mærkeligt ud for os. Det blev næsten sådan noget slow-motion, hvor man tænkte, om der ikke var nogen, der gjorde noget? Så reddede Elias på den store chance, og så kunne vi se, at returbolden blev sparket godt ind. Det kom lidt ud af det blå. Vi kom lidt ud af kontrollen defensivt. Noget af det var iveren efter at komme op og score selv, så det blev en åben slagudveksling de sidste 10-15 minutter, siger Thomas Thomasberg.
Det var ikke den eneste situation i især den fase af kampen, hvor FCM-defensiven på et splitsekund kom til at se usikker ud, og det skal FCM have slået ned på.
– Der var et lille flashback i forhold til de første kampe, også dem i Europa, hvor der har været nogle unødvendige fejl, der har sneget sig ind. Så det var ekstra vigtigt, at vi vandt. Vi gør det, vi har trænet, men der kommer nogle individuelle fejl, vi også talte om for en uge siden, og som vi talte om nede i Spanien. Lægger vi ikke dem fra os, kommer det til at koste point. Det kostede heldigvis ikke i dag, men vi skal være lidt mere fejlfri, siger Thomas Thomasberg, der ikke kan se for sig, at FCM kan tillade den type fejl i det Top 6-slutspil, der nu venter.
– Så vinder vi ikke guld. Det er ikke til diskussion. Jeg har ikke nogen mistænkt for at gøre det med vilje, men der er noget med beslutningerne. I dag er der to forsvarsspillere, der bliver i tvivl om, hvem der går efter den, og så ender det med, at ingen rigtig går efter den. Jeg håber, vi har brugt vores kvote af fejl. For de bliver dyre i sidste ende, hvis der bliver for mange af dem.
FC Midtjylland er efter 20 runder et enkelt point efter FC København, der spillede uafgjort i Aalborg i søndagens sene Superliga-kamp.
Læs Tipsbladets Dom fra FC Midtjylland-FC Nordsjælland her.
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
– Det har man nok aldrig set før
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
Her er alle VM-grupperne
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
Her er alle VM-puljerne
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
Her er Danmarks VM-gruppe
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
Her kan du se VM-lodtrækningen
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER