Det er samlet blevet til 25 minutters superligafodbold for Brøndbys Jagvir Singh, men torsdag blev det til fuld spilletid for angriberen i pokalkampen mod Aalborg Freja.
Det glæder Singh, der kvitterede for spilletiden med et mål til stillingen 2-0 kort inde i anden halvleg. Kampen endte 3-0 til Brøndby.
Selv mente Singh efter kampen, at holdet kunne have lavet endnu flere mål, men han stiller sig tilfreds med sin egen og holdets indsats.
– Vi fortsætter de gode takter og vores sejrsstime, og det kan vi tage med videre ind i 3F Superligaen. Aalborg Freja stod nærmest 11 mand nede i eget felt, og vi havde derfor svært ved at komme igennem. Men det gjaldt for os om at få hul på bylden og score det første mål, og så kom det andet og tredje også.
– Vi kunne godt have scoret flere, men det er fint med tre mål. Men nogle gange var det lidt frustrerende, når man satte to mand og så prøvede med den tredje, og man blev stoppet. Det er de små marginaler, men jeg tager nogle vigtige minutter med videre, og det er det vigtigste, siger han til klubbens hjemmeside.
Brøndby står over for en overordentlig svær kvartfinale, hvor klubben skal møde topholdet i Superligaen, FC Midtjylland.
De danske mestre kan dog trøste sig med, at de er den ene af to klubber, som allerede har formået at slå Midtjylland i sæsonen.
Kvartfinalen spilles over to kampen, og de mulige spilledatoer er den 6. og 7. december, og returkampene spilles den 13. og 14. december.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AaB dæmper superligaforventninger
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Afslører: FCK ringede aldrig
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
