BIF-stjerne om slagsmål: Håber aldrig jeg ser igen

Slagsmålet mellem Anis Ben Slimane og Mathias Greve tidligere på ugen var naturligvis et stort samtaleemne, da Brøndby-spillerne talte med pressen fredag eftermiddag.



Temperamentet løb af med Brøndby-spillerne Anis Ben Slimane og Mathias Greve tidligere på ugen, da Brøndby spillede en intern træningskamp. Det førte til, at Slimane slog Mathias Greve i hovedet efter kampen, ifølge Ekstra Bladet. Politiet efterforskede siden sagen, men den efterforskning er nu slut, uden nogle er sigtet.

Siden er luften renset ud – det er i hvert fald sådan, det kommunikeres fra Brøndby – og efter holdets træning fredag eftermiddag forud for forårspremieren mod AC Horsens på søndag er der overordnet en stemning af at "det er, hvad der kan ske". 

Brøndby-spillerne blev selvfølgelig spurgt ind til episoden, og klubbens målmand Mads Hermansen erkender, at han aldrig har set noget lignende.

– Der er tænding på, når vi træner. Vi giver den gas og ønsker alle at spille og bidrage til at få Brøndby derhen, hvor vi skal. Så det er de ting, der sker.

– Det er jo klart, at der er nogle ting, som selvfølgelig ikke er acceptable, og som vi selvfølgelig skal gøre noget ved. Det har vi selvfølgelig håndteret internt, og mere er der ikke i det.

Har de undskyldt over for resten af truppen?

– De har undskyldt over for hinanden i hvert fald. Det synes jeg er det vigtigste. Så er det klart, at vi som trup er klar over, hvor grænsen går, og vi er klar til at kigge fremad.

Har du oplevet sådan noget før?

– Nej, jeg har ikke oplevet det før, og jeg håber ikke, at jeg kommer til at opleve det igen. Vi har alle lært af det i truppen, og forhåbentlig kommer det ikke til at ske igen.

Hvor meget forstyrrer det?

– Det har selvfølgelig fyldt lidt i de sidste par dage, og der har været nogle ting, vi skulle snakke om i truppen, siger Mads Hermansen til de fremmødte medier.

Forsvarsspilleren Kevin Tshiembe erkender også, at det ikke er normalt, at man går og slår sine holdkammerater, selv om han ikke lægger meget i det. 

– Selvfølgelig er det ikke normalt at gå og slå sine holdkammerater på fodboldbanen eller udenfor banen. Men der sker ting til træning, og man reagerer forskelligt. Man kan komme til at gøre noget, man fortryder.

– Vi er mennesker i sidste ende. Alle laver fejl, men vi er videre, siger han.

Episoden kommer på ingen måde belejligt for Brøndby nye cheftræner, som får sin officielle debut på søndag. Han ærgrer sig også over episoden, men svarer meget kortfattet på mediernes spørgsmål omkring det.

– Det er en historie, jeg gerne havde været foruden, men det er sådan, det er.

Hvilken konsekvens har det fået?

– Det har fået den konsekvens, at vi internt har tænkt os om i forhold til at håndtere sådan en sag, og det har vi gjort. Men jeg kan ikke fortælle jer, hvad for nogle konsekvenser der er.

Netop konsekvenser talte sportschef Carsten V. Jensen også om fredag eftermiddag. Læs mere om det her.





United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder




STORT INTERVIEW

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

FCM-stjerne sikrer derbysejr

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

David Nielsen: – Det er et helvede

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr

Thomas Frank og Tottenham i comeback

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne



EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Blæst bagover af dansk stjerne

Malmö-katastrofe – træner og Robin Olsen slagtes

Drama i Real Madrid? ‘Alt gik galt i sommer’

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Nu topper AC Horsens 1. division

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Rigtig skidt for Hermansen

En fynsk kongetransfer!

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

– Jeg vil vinde Champions League

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Nedtur for Mattias Skjelmose



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Dansker i stort kinesisk eventyr

Randers FC – FC Nordsjælland

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Forlanger undskyldning efter transferbombe

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Engelsk legende til Wrexham?

Bendtner scorer nyt job

Real Madrid vinder igen

Danmark kører Island over i Helle Thomsens debut

Taiwaner knækker Anders Antonsen

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

FC Midtjylland – Viborg FF

Her er trupperne til midtjysk derby

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar

Dansk tennis-ydmygelse

Mål i begge ender i Udine

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp