Mørke skyer har de seneste dage hængt som en dyne over Brøndby IF efter et slagsmål ved tirsdagens træning
Øjenvidner beretter ifølge Ekstra Bladet, at Mathias Greve og Anis Ben Slimane røg i totterne på hinanden, hvilket udløste et slag fra Slimane. Brøndby IF har selv bekræftet, at der var en hændelse under tirsdagens træning.
Nu kommenterer Brøndby IF’s fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, for første gang på episoden overfor den skrevne presse – herunder Tipsbladet – som var mødt op på Brøndby Stadion fredag.
– Det er blevet håndteret internt, og ja, der kommer til at være en konsekvens, men jeg kommer ikke til at gå ind i det.
Hvorfor ikke?
– Det gør vi heller ikke, når andre interne regler bliver brudt, siger Carsten V. Jensen, som afviser, at konsekvensen bliver, at fravælge dem til søndagens kamp mod AC Horsens.
Fodbolddirektøren mener iøvrigt, at historien er blevet blæst op af medierne.
– Jeg synes, at nogen her har været med til at hive det op på et niveau, hvor det ikke hører til, siger Carsten V. Jensen, som forklarer, at hændelsen gik mere eller mindre tilforladeligt til.
– Det er jo sådan, at når man dyrker fodbold, så sker der det, at man kommer op og toppes. Det kan også ske, at man går over grænsen. Dem der var her ved også, at der ikke gik mange sekunder, før Jesper havde samlet gruppen, hvor man blev enige om ikke at krydse den linje, hvor man rækker ud efter hinanden og skubber hårdt. Der blev givet hånd, og så var det overstået.
Ekstra Bladet skrev, at temperamentet løb over med Anis Ben Slimane efter den interne træningskamp, hvilket udløste et slag i hovedet på Mathias Greve. Carsten V. Jensen slår fast, at begge parter var lige gode om det.
– Iøvrigt skal jeg lige understrege, at det her ikke kun handler om Slimane. Det handler om Greve og Slimane, og det kan dem, der fulgte med under hele forløbet nikke genkendende til.
Efterfølgende er episoden blevet anmeldt til politiet, som tidligere fredag fortalte, at der ikke bliver rejst sigtelser.
– Vi har samarbejdet med politiet, vi har gjort alt det, som vi er blevet bedt om. Vi har givet adgang til det, som politiet har bedt om, og politiet har så meldt ud i dag, siger Carsten V. Jensen, som ikke vil gå ind i, om ansatte er blevet afhørt.
Carsten V. Jensen blev også forholdt, hvilken voldshandling, der skal til, før man som Brøndby-spiller ikke er i betragtning til truppen, og hvilke konsekvenser det kan få ved et eventuelt salg af Slimane.
Fodbolddirektøren ønskede dog ikke at besvare spørgsmålene, da han mente, at det der skulle siges, var blevet sagt. Han ville hellere fokusere på søndagens møde med AC Horsens.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Benhård Brian Riemer-melding
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Så blev det officielt
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
MEDIE
Nu dukker første historie op
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
CUSTOM
Brighton – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
LIGE NU