Ingen sigtet i Brøndby-slagsmål

Politiet er kommet med en opdatering oven på deres efterforskning af slagsmålet i forbindelse med Brøndbys træning tirsdag.



Brøndbys træning tirsdag blev pludseligt et stort samtaleemne, da det kom frem, at der havde været et slagsmål.

Ekstra Bladet skrev, at Mathias Greve og Anis Ben Slimane røg i klammeri, hvilket efter tirsdagens træning havde resulteret i et slag fra Slimane.

Brøndby IF bekræftede, at der havde været en episode ved tirsdagens træning, og det blev senere anmeldt, hvorfor politiet gik ind i sagen. Deres efterforskning er nu afsluttet.

Det oplyser København Vestegns Politi på sin hjemmeside. Her fremgår det, at politiet blandt andet har gennemgået videomateriale, som ikke har givet anledning til at rejse sigtelser.

– Vi har set video igennem og ud fra en samlet gennemgang af den indledende efterforskning, er det vores vurdering, at der ikke er tale om en overtrædelse af straffeloven, siger vicepolitiinspektør Claus Bardeleben.

– Til vurdering af dette spørgsmål har København Vestegns Politi særligt lagt vægt på, at der i kontaktsport som fodbold, fra tid til anden bliver udøvet handlinger, som er voldsomme, men som ikke selvstændigt er en overtrædelse af straffelovens bestemmelser om vold, oplyser polititet i pressemeddelelsen.

København Vestegns Politi oplyser også, at alle involverede parter er underrretet. Brøndby IF indleder foråret på søndag, når AC Horsens gæster Brøndby Stadion.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

‘Vi må se, hvad FC København vil’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Bayern – PSG



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dansk træner vinder stor pris

Aston Villa – Nottingham Forest

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Premier League-klub går all-in