BIF-udløb om et år: Intet behov for den dialog

Niels Frederiksens kontrakt med Brøndby IF udløber efter denne sæson, men lige nu har ingen af parterne planer om at hive fat i hinanden.



Brøndby IF og Niels Frederiksen har udviklet sig til et lykkeligt ægteskab, der i 2021 kulminerede med klubbens første danske mesterskab i 16 år.

Men ægteskabet kan få sin ende, da den 51-årige cheftræner går ind i sit sidste kontraktår med Brøndby IF. Indtil videre er dialogen om et fortsat samarbejde ikke på blokken, siger Niels Frederiksen til Tipsbladet.

– Det er ikke noget vi har drøftet eller taget hul på, og det har jeg egentlig heller ikke et behov for at vi gør. Det har klubben formentlig heller ikke eftersom vi ikke har taget hul på det.

Hvornår forventer du, at I tager hul på dialogen?

– Det har jeg ingen forventninger om.

Vil du tage fat i CV eller regner du med, at han tager fat i dig?

– Nej, det ved jeg ikke. Vi klarede det jo stille og roligt sidste gang, der skulle forlænges. Der var også meget medieinteresse omkring det, men det klarede vi stille og roligt. Mon ikke at vi også denne gang finder ud af, hvad der skal ske, når begge parter finder det passende.

Kan du se dig selv fortsætte efter næste sæson eller er der andet som frister dig?

– Jeg har kontrakt et år endnu og jeg er glad for at være her. Til sommer har jeg været her i fire år og det er lang tid, vi skal jo tilbage til det forrige århundrede før der har været nogen, der har været her i lige så lang tid. Vi må se på det, for jeg har ikke rigtig nogen kommentarer til det lige nu.

I første omgang har Niels Frederiksen fokus på Brøndby IF, hvor de sidste spillere vender tilbage fra sommerferie onsdag, og starter forberedelserne til den kommende Superliga-sæson.

Transferønsker
Brøndby IF har de seneste transfervinduer vinket farvel til et hav af profiler. Jesper Lindstrøm, Anthony Jung, Marvin Schwäbe, Morten Frendrup og Mikael Uhre er blandt dem. Men Niels Frederiksen gruer endnu ikke for profilafgange denne sommer.

– Jeg frygter ikke noget. Det gør jeg ikke. Vi må se hvad der sker, og så må vi tage den derfra, når der sker noget, siger han til Tipsbladet.

– Der vil sikkert være nogen af vores spillere, som vil være interessante for andre klubber. Sådan er det jo og heldigvis vil jeg egentlig sige, da vi gerne skal have nogle spillere, der skal være interessante på en højere hylde.

Andreas Maxsø og Andreas Bruus er to navne, der har været nævnt flere gange i retning mod en Brøndby-afsked. Maxsø har interesse fra Israel og Tyrkiet, mens Cremonese i Italien bejler til Andreas Bruus.

Må Brøndby IF vinke farvel til flere af deres spillere, så vil Niels Frederiksen ikke løfte sløret for sine transferønsker, men han fortæller, at han er i tæt dialog med fodbolddirektør Carsten V. Jensen, da målet hele tiden er at styrke truppen mest muligt.

– Jeg vil ikke udlægge strategien for, hvad vi ønsker at gøre. Man kan sige, at vi er en relativ bred trup lige nu med 30 spillere, så vi har spillere nok til alle positioner, siger han, og fortsætter.

– Så på positioner og i antal spillere, synes jeg ikke, at vi mangler noget, men det er klart, at man arbejder altid med at gøre truppen endnu stærkere.

Brøndby IF indleder Superliga-sæsonen søndag den 17. juli mod AGF. Fire nye navne er iøvrigt også i spil til en plads på holdet. Her kan du lære et af dem bedre at kende.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stort medie hylder AGF-profil

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Født i Danmark og på vej til VM

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe