Bischoff i klemme? ‘Det kan man måske sige’

Clement Bischoff har haft en mindre fremtrædende rolle indtil videre i foråret.



BRØNDBY (Tipsbladet): Han fik et gigantisk gennembrud i Superligaen i efterårssæsonen, men her i foråret har Clement Bischoff endnu ikke spillet en særligt fremtrædende på Frederik Birks Brøndby-mandskab.

Et stort Premier League-skifte til Brighton kollapsede i januar, som Tipsbladet kunne løfte sløret for, og i forbindelse med trænerskiftet fra Jesper Sørensen til Frederik Birk er Brøndby gået væk fra at spille med deciderede wingbacker.

Efter torsdagens træning i Brøndby stillede Frederik Birk op til interview med pressen, og her spurgte Tipsbladet Brøndby-træneren, om Clement Bischoff er kommet en smule i klemme i det nye system.

– Ja, det kan man måske sige. Sidste gang jeg skulle sætte vores fronttrio, som Clement primært konkurrerer på, så havde Vallys gået et par kampe i streg, Kvistgaarden var tilbage i min spids, og Suzuki har jo leveret et tårnhøjt niveau i starten af turneringen.

– Så det er jo tre gode spillere, som Clement konkurrerer med. Med ham og med Filip (Bundgaard, red.) og Mileta (Rajovic, red.) har vi gode folk til de offensive pladser, og de skal tage kampen op alle sammen, lød svaret her fra Frederik Birk.

‘Vi har vundet for lidt’

Brøndby indledte i forrige weekend Mesterskabsspillet med en imponerende 2-0-sejr på udebane mod FC Midtjylland, og efter den kamp argumenterede Viaplay-ekspert Thomas Gravesen for, at Brøndby ganske simpelt er et bedre hold, når de spiller på omstillinger og ikke er favoritter. Sådan ser Birk dog ikke helt på tingene.

– Det ved jeg ikke, det er jo meget simpelt sat op, hvornår vi er favoritter eller hvornår vi ikke er favoritter. Vi konstaterer, at vi havde et par kampe mod et par lavtstående forsvar, blandt andet i hjemmekampen mod Lyngby, hvor vi havde lidt svært ved at åbne dem op.

– Midtjylland har en anden approach og det åbnede nogle nye rum for os, og dem fik vi benyttet fint. Jeg har det fint med at være favorit, det kan jeg sådan set allerbedst lide. Og jeg kan også godt lide at vinde, selvom jeg er favorit, lød det fra Frederik Birk.

Clement Bischoffs spilletid i foråret

  • Viborg: Karantæne
  • Vejle: Karantæne
  • Lyngby: 29 minutter
  • Randers: 63 minutter
  • Silkeborg 62 minutter
  • FC Midtjylland: 16 minutter

Brøndby-bossen understregede samtidig vigtigheden af, at følge 2-0-sejren over FC Midtjylland op med endnu en sejr, når AGF i aften kommer på besøg på Brøndby Stadion.

– Nu vandt AGF også over Nordsjælland, så selvfølgelig var det vigtigt, at vi vandt i Herning, så vi holdt trit med dem. Det er klart, at nu har vi virkelig en sekspointskamp, hvor vi kan komme helt tæt på dem. Den er jo virkelig, virkelig vigtig. Nu har vi haft en lang fase, hvor vi har vundet en kamp drypvis og så spillet nogle uafgjorte og tabt en enkelt, og der har jo ikke været kontinuitet i forhold til at vinde flere kampe i streg.

– Og det er jo det, det handler om, hvis vi virkelig skal snuse til noget, der ligger højere oppe. Det er jo ikke fordi, at vi har tabt mange fodboldkampe i den sidste periode. Nu har jeg det ikke eksakt i hovedet, men vi havde det nederlag i Randers, men det var jo et af meget få over en lang periode i Superliga-regi.

– Sagen er bare den, at vi simpelthen bare har vundet for lidt, der har været for mange uafgjorte, så nu handler det om at få bygget nogle sejre på hinanden følgende kampe, hvis vi skal op og måle os med det, vi har ambitioner om, lød det afslutningsvist fra Frederik Birk.

Brøndby spiller i aften klokken 19.00 hjemme mod AGF.

Du kan læse optakten til kampen her.

Hvordan ender aftenens kamp?

  • Brøndby IF
  • AGF
  • Uafgjort
  • Brøndby IF
  • AGF
  • Uafgjort

0 Votes





VM-LIVE: Sender tak til ‘den danske spion’




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Irak – Norge

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Japan overrasker mod Holland

Brøndby melder duo færdig og teaser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Spanien – Kap Verde

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Jagter tidligere FCK-stjerne

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Belgien – Egypten

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!