BRØNDBY (Tipsbladet): Han fik et gigantisk gennembrud i Superligaen i efterårssæsonen, men her i foråret har Clement Bischoff endnu ikke spillet en særligt fremtrædende på Frederik Birks Brøndby-mandskab.
Et stort Premier League-skifte til Brighton kollapsede i januar, som Tipsbladet kunne løfte sløret for, og i forbindelse med trænerskiftet fra Jesper Sørensen til Frederik Birk er Brøndby gået væk fra at spille med deciderede wingbacker.
Efter torsdagens træning i Brøndby stillede Frederik Birk op til interview med pressen, og her spurgte Tipsbladet Brøndby-træneren, om Clement Bischoff er kommet en smule i klemme i det nye system.
– Ja, det kan man måske sige. Sidste gang jeg skulle sætte vores fronttrio, som Clement primært konkurrerer på, så havde Vallys gået et par kampe i streg, Kvistgaarden var tilbage i min spids, og Suzuki har jo leveret et tårnhøjt niveau i starten af turneringen.
– Så det er jo tre gode spillere, som Clement konkurrerer med. Med ham og med Filip (Bundgaard, red.) og Mileta (Rajovic, red.) har vi gode folk til de offensive pladser, og de skal tage kampen op alle sammen, lød svaret her fra Frederik Birk.
‘Vi har vundet for lidt’
Brøndby indledte i forrige weekend Mesterskabsspillet med en imponerende 2-0-sejr på udebane mod FC Midtjylland, og efter den kamp argumenterede Viaplay-ekspert Thomas Gravesen for, at Brøndby ganske simpelt er et bedre hold, når de spiller på omstillinger og ikke er favoritter. Sådan ser Birk dog ikke helt på tingene.
– Det ved jeg ikke, det er jo meget simpelt sat op, hvornår vi er favoritter eller hvornår vi ikke er favoritter. Vi konstaterer, at vi havde et par kampe mod et par lavtstående forsvar, blandt andet i hjemmekampen mod Lyngby, hvor vi havde lidt svært ved at åbne dem op.
– Midtjylland har en anden approach og det åbnede nogle nye rum for os, og dem fik vi benyttet fint. Jeg har det fint med at være favorit, det kan jeg sådan set allerbedst lide. Og jeg kan også godt lide at vinde, selvom jeg er favorit, lød det fra Frederik Birk.
Clement Bischoffs spilletid i foråret
- Viborg: Karantæne
- Vejle: Karantæne
- Lyngby: 29 minutter
- Randers: 63 minutter
- Silkeborg 62 minutter
- FC Midtjylland: 16 minutter
Brøndby-bossen understregede samtidig vigtigheden af, at følge 2-0-sejren over FC Midtjylland op med endnu en sejr, når AGF i aften kommer på besøg på Brøndby Stadion.
– Nu vandt AGF også over Nordsjælland, så selvfølgelig var det vigtigt, at vi vandt i Herning, så vi holdt trit med dem. Det er klart, at nu har vi virkelig en sekspointskamp, hvor vi kan komme helt tæt på dem. Den er jo virkelig, virkelig vigtig. Nu har vi haft en lang fase, hvor vi har vundet en kamp drypvis og så spillet nogle uafgjorte og tabt en enkelt, og der har jo ikke været kontinuitet i forhold til at vinde flere kampe i streg.
– Og det er jo det, det handler om, hvis vi virkelig skal snuse til noget, der ligger højere oppe. Det er jo ikke fordi, at vi har tabt mange fodboldkampe i den sidste periode. Nu har jeg det ikke eksakt i hovedet, men vi havde det nederlag i Randers, men det var jo et af meget få over en lang periode i Superliga-regi.
– Sagen er bare den, at vi simpelthen bare har vundet for lidt, der har været for mange uafgjorte, så nu handler det om at få bygget nogle sejre på hinanden følgende kampe, hvis vi skal op og måle os med det, vi har ambitioner om, lød det afslutningsvist fra Frederik Birk.
Brøndby spiller i aften klokken 19.00 hjemme mod AGF.
Du kan læse optakten til kampen her.
Hvordan ender aftenens kamp?
0 Votes
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
AVIS
Interessant afsløring
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
Kevin Diks skriver historie
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT