Bischoff i klemme? ‘Det kan man måske sige’

Clement Bischoff har haft en mindre fremtrædende rolle indtil videre i foråret.



BRØNDBY (Tipsbladet): Han fik et gigantisk gennembrud i Superligaen i efterårssæsonen, men her i foråret har Clement Bischoff endnu ikke spillet en særligt fremtrædende på Frederik Birks Brøndby-mandskab.

Et stort Premier League-skifte til Brighton kollapsede i januar, som Tipsbladet kunne løfte sløret for, og i forbindelse med trænerskiftet fra Jesper Sørensen til Frederik Birk er Brøndby gået væk fra at spille med deciderede wingbacker.

Efter torsdagens træning i Brøndby stillede Frederik Birk op til interview med pressen, og her spurgte Tipsbladet Brøndby-træneren, om Clement Bischoff er kommet en smule i klemme i det nye system.

– Ja, det kan man måske sige. Sidste gang jeg skulle sætte vores fronttrio, som Clement primært konkurrerer på, så havde Vallys gået et par kampe i streg, Kvistgaarden var tilbage i min spids, og Suzuki har jo leveret et tårnhøjt niveau i starten af turneringen.

– Så det er jo tre gode spillere, som Clement konkurrerer med. Med ham og med Filip (Bundgaard, red.) og Mileta (Rajovic, red.) har vi gode folk til de offensive pladser, og de skal tage kampen op alle sammen, lød svaret her fra Frederik Birk.

‘Vi har vundet for lidt’

Brøndby indledte i forrige weekend Mesterskabsspillet med en imponerende 2-0-sejr på udebane mod FC Midtjylland, og efter den kamp argumenterede Viaplay-ekspert Thomas Gravesen for, at Brøndby ganske simpelt er et bedre hold, når de spiller på omstillinger og ikke er favoritter. Sådan ser Birk dog ikke helt på tingene.

– Det ved jeg ikke, det er jo meget simpelt sat op, hvornår vi er favoritter eller hvornår vi ikke er favoritter. Vi konstaterer, at vi havde et par kampe mod et par lavtstående forsvar, blandt andet i hjemmekampen mod Lyngby, hvor vi havde lidt svært ved at åbne dem op.

– Midtjylland har en anden approach og det åbnede nogle nye rum for os, og dem fik vi benyttet fint. Jeg har det fint med at være favorit, det kan jeg sådan set allerbedst lide. Og jeg kan også godt lide at vinde, selvom jeg er favorit, lød det fra Frederik Birk.

Clement Bischoffs spilletid i foråret

  • Viborg: Karantæne
  • Vejle: Karantæne
  • Lyngby: 29 minutter
  • Randers: 63 minutter
  • Silkeborg 62 minutter
  • FC Midtjylland: 16 minutter

Brøndby-bossen understregede samtidig vigtigheden af, at følge 2-0-sejren over FC Midtjylland op med endnu en sejr, når AGF i aften kommer på besøg på Brøndby Stadion.

– Nu vandt AGF også over Nordsjælland, så selvfølgelig var det vigtigt, at vi vandt i Herning, så vi holdt trit med dem. Det er klart, at nu har vi virkelig en sekspointskamp, hvor vi kan komme helt tæt på dem. Den er jo virkelig, virkelig vigtig. Nu har vi haft en lang fase, hvor vi har vundet en kamp drypvis og så spillet nogle uafgjorte og tabt en enkelt, og der har jo ikke været kontinuitet i forhold til at vinde flere kampe i streg.

– Og det er jo det, det handler om, hvis vi virkelig skal snuse til noget, der ligger højere oppe. Det er jo ikke fordi, at vi har tabt mange fodboldkampe i den sidste periode. Nu har jeg det ikke eksakt i hovedet, men vi havde det nederlag i Randers, men det var jo et af meget få over en lang periode i Superliga-regi.

– Sagen er bare den, at vi simpelthen bare har vundet for lidt, der har været for mange uafgjorte, så nu handler det om at få bygget nogle sejre på hinanden følgende kampe, hvis vi skal op og måle os med det, vi har ambitioner om, lød det afslutningsvist fra Frederik Birk.

Brøndby spiller i aften klokken 19.00 hjemme mod AGF.

Du kan læse optakten til kampen her.

Hvordan ender aftenens kamp?

  • Brøndby IF
  • AGF
  • Uafgjort
  • Brøndby IF
  • AGF
  • Uafgjort

0 Votes





Amin Chiakha tilbage til FCK?


Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

FCM jagter Franculino-erstatning

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

– Jeg er ham evigt taknemmelig

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

– Brøndby har min støtte

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

David Nielsen, den er til dig!

Franculino redder FCM

Deler godt FC København-nyt

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Vigtigt nyt for Brian Riemer

Thomas Frank har fået en undskyldning

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Slår han ikke transferrekord er det en skandale

– FCK er ikke det bedste sted

Scorer hvert 49. minut

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

FC Midtjylland – AGF

Slår fast: Han kommer til at koste

De tager over for Ivan Prelec

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Kæmpebøde for dokumentsvindel

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

Vejle fyrer Prelec

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK

Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’

Snuppet foran Superliga-klub? Binder stort talent

Stjerne truet med pistol af fodboldagent