Bischoff i klemme? ‘Det kan man måske sige’

Clement Bischoff har haft en mindre fremtrædende rolle indtil videre i foråret.



BRØNDBY (Tipsbladet): Han fik et gigantisk gennembrud i Superligaen i efterårssæsonen, men her i foråret har Clement Bischoff endnu ikke spillet en særligt fremtrædende på Frederik Birks Brøndby-mandskab.

Et stort Premier League-skifte til Brighton kollapsede i januar, som Tipsbladet kunne løfte sløret for, og i forbindelse med trænerskiftet fra Jesper Sørensen til Frederik Birk er Brøndby gået væk fra at spille med deciderede wingbacker.

Efter torsdagens træning i Brøndby stillede Frederik Birk op til interview med pressen, og her spurgte Tipsbladet Brøndby-træneren, om Clement Bischoff er kommet en smule i klemme i det nye system.

– Ja, det kan man måske sige. Sidste gang jeg skulle sætte vores fronttrio, som Clement primært konkurrerer på, så havde Vallys gået et par kampe i streg, Kvistgaarden var tilbage i min spids, og Suzuki har jo leveret et tårnhøjt niveau i starten af turneringen.

– Så det er jo tre gode spillere, som Clement konkurrerer med. Med ham og med Filip (Bundgaard, red.) og Mileta (Rajovic, red.) har vi gode folk til de offensive pladser, og de skal tage kampen op alle sammen, lød svaret her fra Frederik Birk.

‘Vi har vundet for lidt’

Brøndby indledte i forrige weekend Mesterskabsspillet med en imponerende 2-0-sejr på udebane mod FC Midtjylland, og efter den kamp argumenterede Viaplay-ekspert Thomas Gravesen for, at Brøndby ganske simpelt er et bedre hold, når de spiller på omstillinger og ikke er favoritter. Sådan ser Birk dog ikke helt på tingene.

– Det ved jeg ikke, det er jo meget simpelt sat op, hvornår vi er favoritter eller hvornår vi ikke er favoritter. Vi konstaterer, at vi havde et par kampe mod et par lavtstående forsvar, blandt andet i hjemmekampen mod Lyngby, hvor vi havde lidt svært ved at åbne dem op.

– Midtjylland har en anden approach og det åbnede nogle nye rum for os, og dem fik vi benyttet fint. Jeg har det fint med at være favorit, det kan jeg sådan set allerbedst lide. Og jeg kan også godt lide at vinde, selvom jeg er favorit, lød det fra Frederik Birk.

Clement Bischoffs spilletid i foråret

  • Viborg: Karantæne
  • Vejle: Karantæne
  • Lyngby: 29 minutter
  • Randers: 63 minutter
  • Silkeborg 62 minutter
  • FC Midtjylland: 16 minutter

Brøndby-bossen understregede samtidig vigtigheden af, at følge 2-0-sejren over FC Midtjylland op med endnu en sejr, når AGF i aften kommer på besøg på Brøndby Stadion.

– Nu vandt AGF også over Nordsjælland, så selvfølgelig var det vigtigt, at vi vandt i Herning, så vi holdt trit med dem. Det er klart, at nu har vi virkelig en sekspointskamp, hvor vi kan komme helt tæt på dem. Den er jo virkelig, virkelig vigtig. Nu har vi haft en lang fase, hvor vi har vundet en kamp drypvis og så spillet nogle uafgjorte og tabt en enkelt, og der har jo ikke været kontinuitet i forhold til at vinde flere kampe i streg.

– Og det er jo det, det handler om, hvis vi virkelig skal snuse til noget, der ligger højere oppe. Det er jo ikke fordi, at vi har tabt mange fodboldkampe i den sidste periode. Nu har jeg det ikke eksakt i hovedet, men vi havde det nederlag i Randers, men det var jo et af meget få over en lang periode i Superliga-regi.

– Sagen er bare den, at vi simpelthen bare har vundet for lidt, der har været for mange uafgjorte, så nu handler det om at få bygget nogle sejre på hinanden følgende kampe, hvis vi skal op og måle os med det, vi har ambitioner om, lød det afslutningsvist fra Frederik Birk.

Brøndby spiller i aften klokken 19.00 hjemme mod AGF.

Du kan læse optakten til kampen her.

Hvordan ender aftenens kamp?

  • Brøndby IF
  • AGF
  • Uafgjort
  • Brøndby IF
  • AGF
  • Uafgjort

0 Votes





Nægter at undskylde til Steve Cooper




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Brøndby-handel er kollapset

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC København jagter Neestrup-erstatning

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Danmark – Nordmakedonien

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Philip Billing tabte kæben

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

– Det er Neestrups tre største fejl

– Vi håber men skal ikke regne med det!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Helt på røven over Victor Froholdt

Av, FCK! Her er de værst af alle

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Nu flytter anfører til Danmark

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Kæmpe nyhed i udlandet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Riemer melder stjerne klar

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne