BRØNDBY (Tipsbladet): Han fik et gigantisk gennembrud i Superligaen i efterårssæsonen, men her i foråret har Clement Bischoff endnu ikke spillet en særligt fremtrædende på Frederik Birks Brøndby-mandskab.
Et stort Premier League-skifte til Brighton kollapsede i januar, som Tipsbladet kunne løfte sløret for, og i forbindelse med trænerskiftet fra Jesper Sørensen til Frederik Birk er Brøndby gået væk fra at spille med deciderede wingbacker.
Efter torsdagens træning i Brøndby stillede Frederik Birk op til interview med pressen, og her spurgte Tipsbladet Brøndby-træneren, om Clement Bischoff er kommet en smule i klemme i det nye system.
– Ja, det kan man måske sige. Sidste gang jeg skulle sætte vores fronttrio, som Clement primært konkurrerer på, så havde Vallys gået et par kampe i streg, Kvistgaarden var tilbage i min spids, og Suzuki har jo leveret et tårnhøjt niveau i starten af turneringen.
– Så det er jo tre gode spillere, som Clement konkurrerer med. Med ham og med Filip (Bundgaard, red.) og Mileta (Rajovic, red.) har vi gode folk til de offensive pladser, og de skal tage kampen op alle sammen, lød svaret her fra Frederik Birk.
‘Vi har vundet for lidt’
Brøndby indledte i forrige weekend Mesterskabsspillet med en imponerende 2-0-sejr på udebane mod FC Midtjylland, og efter den kamp argumenterede Viaplay-ekspert Thomas Gravesen for, at Brøndby ganske simpelt er et bedre hold, når de spiller på omstillinger og ikke er favoritter. Sådan ser Birk dog ikke helt på tingene.
– Det ved jeg ikke, det er jo meget simpelt sat op, hvornår vi er favoritter eller hvornår vi ikke er favoritter. Vi konstaterer, at vi havde et par kampe mod et par lavtstående forsvar, blandt andet i hjemmekampen mod Lyngby, hvor vi havde lidt svært ved at åbne dem op.
– Midtjylland har en anden approach og det åbnede nogle nye rum for os, og dem fik vi benyttet fint. Jeg har det fint med at være favorit, det kan jeg sådan set allerbedst lide. Og jeg kan også godt lide at vinde, selvom jeg er favorit, lød det fra Frederik Birk.
Clement Bischoffs spilletid i foråret
- Viborg: Karantæne
- Vejle: Karantæne
- Lyngby: 29 minutter
- Randers: 63 minutter
- Silkeborg 62 minutter
- FC Midtjylland: 16 minutter
Brøndby-bossen understregede samtidig vigtigheden af, at følge 2-0-sejren over FC Midtjylland op med endnu en sejr, når AGF i aften kommer på besøg på Brøndby Stadion.
– Nu vandt AGF også over Nordsjælland, så selvfølgelig var det vigtigt, at vi vandt i Herning, så vi holdt trit med dem. Det er klart, at nu har vi virkelig en sekspointskamp, hvor vi kan komme helt tæt på dem. Den er jo virkelig, virkelig vigtig. Nu har vi haft en lang fase, hvor vi har vundet en kamp drypvis og så spillet nogle uafgjorte og tabt en enkelt, og der har jo ikke været kontinuitet i forhold til at vinde flere kampe i streg.
– Og det er jo det, det handler om, hvis vi virkelig skal snuse til noget, der ligger højere oppe. Det er jo ikke fordi, at vi har tabt mange fodboldkampe i den sidste periode. Nu har jeg det ikke eksakt i hovedet, men vi havde det nederlag i Randers, men det var jo et af meget få over en lang periode i Superliga-regi.
– Sagen er bare den, at vi simpelthen bare har vundet for lidt, der har været for mange uafgjorte, så nu handler det om at få bygget nogle sejre på hinanden følgende kampe, hvis vi skal op og måle os med det, vi har ambitioner om, lød det afslutningsvist fra Frederik Birk.
Brøndby spiller i aften klokken 19.00 hjemme mod AGF.
Du kan læse optakten til kampen her.
Hvordan ender aftenens kamp?
0 Votes
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
‘Det er tæt på uforklarligt’
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Dansk drømmehug i Serie A
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
‘Jeg er fucking irriteret’
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
NYHEDER