Vi har skrevet det før og gentager det naturligvis gerne: Randers gør et godt stykke arbejde med deres talenter.
Man ved, man ikke er førstevælger og næppe bliver det med AaB, AGF og FC Midtjylland inden for en times afstand i bil og med helt andre budgetter end Randers’.
Derfor samler man Mads Enggård op, da FC Midtjylland vrager den dengang klejne midtbanespiller, før han er vokset.
Og man holder fast i ekstremt dygtige men ikke vildt hurtige Filip Bundgaard, som bliver i Randers sammen med storebroren Oliver (VFF-profil i dag) i stedet for at rykke væk.
Bundgaard blev både hurtig, rigtig god og rigtig dyr, Enggård kan blive endnu dyrere denne sommer, og sådan har Randers formået at blive en dygtig udvikler i skyggen af klubberne i de større byer.
Et væld af egne spillere
Det, Randers gør, er både at have en række helt unge spillere på eller inde omkring førsteholdet, samt at Randers har hentet et par tidligere ungdomsspillere tilbage til byen, efter de spillede godt hos naboen Hobro.
Lige den del har ikke været en lige så stor succes for Edgar Babayan og Mikkel Mejlstrup Pedersen, som parterne havde håbet, da de i den hårde konkurrence og grundet forskellige omstændigheder mest har været indhoppere.
Samlet giver mængden af egenudviklede spillere, ti styks, både Randers de dygtige salgsemner som Filip Bundgaard og nu Mads Enggård, der er rift om, det giver den siddende Superliga-cheftræner spillere, der er formet i klubben og forstår stedet, og det gør, at Randers også har frihed og midler til at hente dyrere profiler til udefra.
Randers har et meget beskedent ungdomsbudget sammenlignet med Superliga-klubberne i toppen af hierarkiet, hvor to-tre klubber rask væk bruger det samme på ungdomsarbejdet, som Randers FC forbruger i spillerbudget på førsteholdet.
Og på den led er ungdomsarbejdet i Randers en stor succes, når man nu har forstået at bruge de rammer til at sende et slagkraftigt Superliga-hold med mange solide udlændinge på banen, der før årets syvendeplads og Europa-playoffkamp var kommet i Top 6 tre sæsoner i træk og havde vundet pokalfinalen.
Flere spillere – og flere penge?
De gør det godt i Randers og overkom den store opgave, det var at gå fra Thomasbergs duelstærke, kompakte og stærke koncept, der gav overpræstationer tre sæsoner i streg med Top 6-kvalifikation, til Rasmus Bertelsens mellemrums- og kontraspil med langt hurtigere men også lettere og mere dødbold-sårbare spillere.
Men Superligaen er et virkelig barskt sted i midten og bunden af rækken, og da især i den nye sæson.
Alle klubber kan nu med rette sige, at de har både rammerne og økonomien til at spille i Superligaen hver sæson, men to hold skal alligevel rykke ud.
Så Randers skal formå at få den næste Enggård gjort klar, få fundet den næste Fuseini i udlandet, der kommer ind og gør det strålende, så rigere klubber fatter interesse, og samtidig have de her solide præstationsspillere som Carlgren, Høegh og Dammers, andre også gerne vil have og gerne betaler gode lønninger til.
Det er med at vælge rigtigt meget ofte, og det er også derfor, Randers løbende arbejder på at finde nye folk, der vil skyde ekstra millioner i klubben til det benhårde kapløb, det er bare at overleve sæson efter sæson, for slet ikke at tale om at komme i Top 6.
Så fordelingen af spillere og mængden af talenter ser god og sund ud, men det kan hurtigt blive svært, hvis modgangen for alvor melder sig.
Randers FC
7. plads i 2023/24
Anslået spillerbudget i 2023/24: 29 millioner kroner (9 i Superligaen)
Investering i talentarbejde: Nummer 8-12 i Danmark
Danske EM-spillere med fortid i klubben: 0

Randers FC i sæsonen 2023/24
Klubtrænet: 20,6%
Landetrænet: 18,4%
Udlandet: 61%
Randers FC i sæsonen 2022/23
Klubtrænet: 29,9%
Landetrænet: 10,1%
Udlandet: 60%
Randers FC i sæsonen 2021/22
Klubtrænet: 26,5%
Landetrænet: 17,3%
Udlandet: 56,2%
Spillere
Klubtrænet: 10 (14)
Landetrænet: 6 (5)
Udlandet: 15 (12)
I parentes står antal spillere i kategorien i hele sæsonen 2022/23.
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Skuffer igen
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Vejen tilbage?
Her trækkes der lod til VM
MEDIE
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
Stor dansk chance!
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG