FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Nicolai Boilesen var slet ikke med i truppen, da FC København mandag besejrede FC Nordsjælland med 2-0 i Parken, og modsat tidligere var det ikke en skade, der forhindrede den tidligere danske landsholdsspiller i at deltage.
32-årige Nicolai Boilesen har imidlertid misset næsten hele FC Københavns opstart, og derfor har han lige nu dårligere forudsætninger for at være med end sine holdkammerater, fastslår Jacob Neestrup over for Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse på FCK’s anlæg onsdag.
Han har dog også noget andet på hjerte.
FC Københavns mestertræner undrer sig over, hvorfor der fra mediernes side bliver brugt energi på de spillere, som ikke får spilletid – i samme båd som Nicolai Boilesen er lige nu Peter Ankersen, der heller ikke var med mod FC Nordsjælland.
– Det er et dansk spørgsmål. Bliver udenlandske trænere spurgt om dem, der ikke spiller? Lige nu er der flere spørgsmål om spillere, der ikke spiller, fastslår Jacob Neestrup og tilføjer:
– Alle jeres spørgsmål før jul handlede om, at vi havde for få spillere. Nu har vi for mange spillere. Der kommer til at være dygtige spillere, som bliver sorteret fra, og sådan vil det være hver gang i foråret. Det er der ikke noget nyt i. Det er den commitment, man laver til FC København.
– De spillere, der starter, er pivhamrende dygtige. De spillere, der er på bænken, er pivhamrende dygtige. De spillere, der ikke er i truppen, er også pivhamrende dygtige. Det vigtigste er, at alle bidrager til FC København.
Efter mandagens triumf i Parken måtte Jacob Neestrup også svare på spørgsmål om Roony Bardghji, der ikke har spillet et eneste minut i foråret. Mod FC Nordsjælland sang FCK-fansene teenagerens navn, men Jacob Neestrup lod Roony Bardghji blive på bænken i hele kampen.
På fredag spiller FC København topkamp mod FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER