FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Nicolai Boilesen var slet ikke med i truppen, da FC København mandag besejrede FC Nordsjælland med 2-0 i Parken, og modsat tidligere var det ikke en skade, der forhindrede den tidligere danske landsholdsspiller i at deltage.
32-årige Nicolai Boilesen har imidlertid misset næsten hele FC Københavns opstart, og derfor har han lige nu dårligere forudsætninger for at være med end sine holdkammerater, fastslår Jacob Neestrup over for Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse på FCK’s anlæg onsdag.
Han har dog også noget andet på hjerte.
FC Københavns mestertræner undrer sig over, hvorfor der fra mediernes side bliver brugt energi på de spillere, som ikke får spilletid – i samme båd som Nicolai Boilesen er lige nu Peter Ankersen, der heller ikke var med mod FC Nordsjælland.
– Det er et dansk spørgsmål. Bliver udenlandske trænere spurgt om dem, der ikke spiller? Lige nu er der flere spørgsmål om spillere, der ikke spiller, fastslår Jacob Neestrup og tilføjer:
– Alle jeres spørgsmål før jul handlede om, at vi havde for få spillere. Nu har vi for mange spillere. Der kommer til at være dygtige spillere, som bliver sorteret fra, og sådan vil det være hver gang i foråret. Det er der ikke noget nyt i. Det er den commitment, man laver til FC København.
– De spillere, der starter, er pivhamrende dygtige. De spillere, der er på bænken, er pivhamrende dygtige. De spillere, der ikke er i truppen, er også pivhamrende dygtige. Det vigtigste er, at alle bidrager til FC København.
Efter mandagens triumf i Parken måtte Jacob Neestrup også svare på spørgsmål om Roony Bardghji, der ikke har spillet et eneste minut i foråret. Mod FC Nordsjælland sang FCK-fansene teenagerens navn, men Jacob Neestrup lod Roony Bardghji blive på bænken i hele kampen.
På fredag spiller FC København topkamp mod FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
MEDIE
Forhandler med storklub
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
HELT VILDT
Værste i 16 år
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT