FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Nicolai Boilesen var slet ikke med i truppen, da FC København mandag besejrede FC Nordsjælland med 2-0 i Parken, og modsat tidligere var det ikke en skade, der forhindrede den tidligere danske landsholdsspiller i at deltage.
32-årige Nicolai Boilesen har imidlertid misset næsten hele FC Københavns opstart, og derfor har han lige nu dårligere forudsætninger for at være med end sine holdkammerater, fastslår Jacob Neestrup over for Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse på FCK’s anlæg onsdag.
Han har dog også noget andet på hjerte.
FC Københavns mestertræner undrer sig over, hvorfor der fra mediernes side bliver brugt energi på de spillere, som ikke får spilletid – i samme båd som Nicolai Boilesen er lige nu Peter Ankersen, der heller ikke var med mod FC Nordsjælland.
– Det er et dansk spørgsmål. Bliver udenlandske trænere spurgt om dem, der ikke spiller? Lige nu er der flere spørgsmål om spillere, der ikke spiller, fastslår Jacob Neestrup og tilføjer:
– Alle jeres spørgsmål før jul handlede om, at vi havde for få spillere. Nu har vi for mange spillere. Der kommer til at være dygtige spillere, som bliver sorteret fra, og sådan vil det være hver gang i foråret. Det er der ikke noget nyt i. Det er den commitment, man laver til FC København.
– De spillere, der starter, er pivhamrende dygtige. De spillere, der er på bænken, er pivhamrende dygtige. De spillere, der ikke er i truppen, er også pivhamrende dygtige. Det vigtigste er, at alle bidrager til FC København.
Efter mandagens triumf i Parken måtte Jacob Neestrup også svare på spørgsmål om Roony Bardghji, der ikke har spillet et eneste minut i foråret. Mod FC Nordsjælland sang FCK-fansene teenagerens navn, men Jacob Neestrup lod Roony Bardghji blive på bænken i hele kampen.
På fredag spiller FC København topkamp mod FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
MEDIE