Bo Henriksen: Har præsteret over budget i 17 år

Bo Henriksen mener, at hans resultater som cheftræner taler for sig selv.



Bo Henriksen har udført mirakler med små klubber. AC Horsens var humlebien, der pludselig kunne flyve under ledelse af den flamboyante fynbo, og aktuelt er Bo Henriksen ved at sikre FC Zürich en sæson mere i den bedste schweiziske række, hvad der var succeskriteriet for denne sæson, da han blev hyret i oktober sidste år. 

Til gengæld gik det ikke godt for Bo Henriksen i FC Midtjylland. Det vurderede ledelsen i hvert fald, da 48-årige Henriksen fik en fyreseddel i hånden kort inde i denne sæson. 

Fyringen i FC Midtjylland fik et klassisk Bo Henriksen-tema til at blusse op. Kan han "kun" finde ud af at træne mindre hold? Er han ikke dygtig nok til de store klubber? Diskussionen er blevet rejst flere gange, fordi mange er af den opfattelse, at bulderbassen Henriksen er noget dygtigere som motivator end som taktiker, og det rækker altså ikke i store klubber.

Hovedpersonen selv er naturligvis bekendt med det synspunkt, men han kan ikke andet end at trække på smilebåndet, når han hører det.

– Jeg har været træner i 17 år, og jeg har spillet over budget hver eneste sæson. Mine hold har altid overgået forventningerne. Hvor mange trænere kan påstå det, siger Bo Henriksen i et interview med NZZ Magazin.

Mediet har også talt med Thomas Ibsen, der siden 2010 har været sportschef i Brønshøj Boldklub, hvor Bo Henriksen var træner i otte år, før han tog til AC Horsens. Ibsen lægger ikke skjul på, at Bo Henriksen har opnået mere i sin trænerkarriere, end han havde spået.

– Jeg arbejdede med Bo i fem år, og han var i godt humør hver eneste dag. Jeg troede ikke, at han nogensinde ville arbejde i så store klubber, fastslår Thomas Ibsen.

Opholdet i FC Midtjylland endte som nævnt med en fyreseddel, men Bo Henriksens første – og eneste sæson – i spidsen for "Ulvene" var resultatmæssigt til den gode side. Midtjyderne blev nummer to i Superligaen og vandt pokalturneringen. FC Midtjylland gik desuden videre gruppespillet i Europa. Bo Henriksen endte dog med at blive fyret, fordi FCM-ledelsen vurderede, at holdet ikke gjorde nok fremskridt.

I FC Zürich overtog Bo Henriksen et mandskab i stor nedrykningsfare, men den ser ud til at være drevet over, og FC Zürich har med 99 procent sikkerhed sikret sig en sæson mere i den bedste række i alpelandet. 



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Dybt skuffet og trist

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Fyringstruet: – Han har to kampe

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Bo Henriksen fyret

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Frank reddet i døende sekunder

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

– Brøndby er chanceløse

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt