FC Midtjylland har en ambition om at blive dansk mester i fodbold, og guldet skal placeres i Herning og Ikast så hurtigt som muligt.
For selv om der på papiret er lagt op til en interessant guldkamp mellem i særdeleshed FC Midtjylland og FC København, er der ingen grund til at trække guldduellen i langdrag for spændingens skyld, siger FCM-cheftræner Bo Henriksen.
– Det bliver et sjovt og fedt kapløb. Vi glæder os virkelig til at spille de her kampe, hvor betydningen er stor. Den skal bare ud og have fuld gas.
– Vi skal ud og angribe mesterskabet, vi skal ikke forsvare noget som helst. Det er det billede, vi skal have i vores hoveder, og vi går efter at vinde mesterskabet så tidligt som muligt, siger Bo Henriksen.
Der resterer 15 runder af superligasæsonen, hvoraf ti af runderne er i mesterskabsslutspillet. Aktuelt har midtjyderne kun to point ned til FCK, så de to hold kan reelt have byttet plads i tabellen søndag aften. Yderligere tre point efter følger Brøndby.
– Jeg aner ikke, hvor mange hold der egentlig er i spil til at kunne blive mester. Der er trods alt 45 point at spille om, og derfor er mange hold er i spil. I sidste sæson så vi jo også, at der var et hold (Brøndby, red.), som mange ikke troede kunne komme i spil, der pludselig var i spil. Så alt kan ske.
– Men jeg orienterer mig ikke mod nogen af de andre hold. For vi skal vinde mesterskabet komfortabelt, siger Bo Henriksen.
Han vurderer, at FC Midtjylland overgår alle konkurrenterne på målbare og ikke-målbare parametre.
– Jeg synes jo, at vi er dygtigere end de andre hold, og jeg glæder mig til at vise, at vi klart er Superligaens bedste hold, siger Bo Henriksen.
Søndag får hans mandskab besøg af AaB i holdenes forårspremiere i Superligaen. Den kamp begynder klokken 14. Fire timer senere er der kampstart i Parken, hvor OB gæster FCK.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
På vej til storklub?
