• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Bombe: SønderjyskE sælger Adama Guira

Bombe: SønderjyskE sælger Adama Guira
Ernst Van Norde/Polfoto

SønderjyskE sælger midtbaneprofilen Adama Guira til franske Lens.

Af Ole Hoffskov

SønderjyskE vinker farvel til en af klubbens største profiler.

De danske vicemestre har sent onsdag aften solgt midtbaneprofilen Adama Guira til franske Lens. Det bekræfter franskmændene på klubbens hjemmeside. Den 28-årige midtbanespiller kom til SønderjyskE i 2013, og han er vokset sig til en stor profil i Haderslev, men nu må sønderjyderne altså hænge deres hat på en anden.

Adama Guira har underskrevet en tre-årig kontrakt med Lens, der spiller i den næstbedste franske række, og han havde fire år tilbage af sin aftale med SønderjyskE, så Haderslev-klubben har uden tvivl scoret en fin gevinst på landsholdsspilleren fra Burkia Faso. I Lens skal Guira blandt andre kæmpe med danske Patrick Olsen om spilletiden.

Adama Guira nåede 96 Superliga-kampe for SønderjyskE. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus