En mulig bombe under fodboldens transfermarked.
Fredag formiddag bliver der afsagt dom ved EU-Domstolen i en sag vedrørende den tidligere franske landsholdsspiller Lassana Diarra, og konsekvenserne kan blive vidtrækkende.
Sådan lyder det fra flere eksperter og i flere store mediers optakt til dommen.
– Transfersystemet kan kollapse, lyder det fra nyhedsbureauet Reuters.
– Den kan meget vel transformere sporten og ændre fodboldens retning i de kommende år, skriver The Independent.
Den i dag 39-årige Lassana Diarra skiftede i 2013 fra Anzhi til Lokomotiv Moskva i Rusland. Efter en god start faldt franskmandens niveau, han røg af holdet, og Lokomotiv ville have ham ned i løn. Det nægtede han, og kontrakten blev i 2014 ophævet tre år før tid.
Klubben hævdede, at han missede træninger uden gyldig grund og anlagde en sag hos Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) for misligholdelse af kontrakten. Den endte i 2016 med, at Diarra skulle betale 10 millioner euro – eller omkring 75 millioner kroner – i erstatning til Lokomotiv.
Bakket op af både den franske og internationale spillerforening lagde Diarra omvendt sag an for tab af manglende indtægter, da han i en periode efter ophævelsen med Lokomotiv ikke kunne få bekræftet, at en potentiel ny klub – i det tilfælde belgiske Charleroi – kunne få ham på en fri transfer.
Og så er vi fremme ved kernen. Hvis EU-Domstolen dømmer til fordel for Diarra fredag, kan spillere og interesserede klubber frem over måske blive fristet til at skabe ballade for at fremprovokere en ophævelse for at undgå at skulle betale en høj transfersum.
Som reglerne er nu, er både spilleren og hans nye klub ansvarlig for at betale kompensation til en forurettet klub, hvis en kontrakt bliver misligholdt. En dom i Diarra-lejrens favør kan fjerne den medhæftelse.
– Hvis spiller A koster 30 millioner euro, men kun skal betale 15-20 millioner euro i erstatning, hvis han bryder sin kontrakt, kan en interesseret klub måske foretrække at gå den vej. Og så kan spilleren få den sum af sin nye klub, siger Lars Halgreen.
Halgreen er juridisk direktør i International Sports Services & Arbitration samt voldgiftsdommer hos Den Internationale Sportsdomstol (CAS).
Han er som de fleste andre interesserede spændt på fredagens dom og de mulige konsekvenser.
– Hvis alle bare kan smutte ud af døren, når de ikke kan lide lugten i bageriet, så vil det eksisterende system hurtigt bryde sammen. Der er virkelig mange penge på spil for den globale fodboldverden, siger Halgreen.
EU-Domstolens generaladvokat, Maciej Szpunar, har anbefalet en dom til spillerens fordel, men det er ikke nødvendigvis en indikator på en endelig dom.
I sagen om den omstridte Super League fulgte domstolen i december sidste år således ikke sin generaladvokats anbefaling.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
‘Han er tilgivet’
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Liverpool – West Ham United
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
MEDIE
Endelig er der godt nyt
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Ny hooliganpakke er vedtaget
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
INTERVIEW