En mulig bombe under fodboldens transfermarked.
Fredag formiddag bliver der afsagt dom ved EU-Domstolen i en sag vedrørende den tidligere franske landsholdsspiller Lassana Diarra, og konsekvenserne kan blive vidtrækkende.
Sådan lyder det fra flere eksperter og i flere store mediers optakt til dommen.
– Transfersystemet kan kollapse, lyder det fra nyhedsbureauet Reuters.
– Den kan meget vel transformere sporten og ændre fodboldens retning i de kommende år, skriver The Independent.
Den i dag 39-årige Lassana Diarra skiftede i 2013 fra Anzhi til Lokomotiv Moskva i Rusland. Efter en god start faldt franskmandens niveau, han røg af holdet, og Lokomotiv ville have ham ned i løn. Det nægtede han, og kontrakten blev i 2014 ophævet tre år før tid.
Klubben hævdede, at han missede træninger uden gyldig grund og anlagde en sag hos Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) for misligholdelse af kontrakten. Den endte i 2016 med, at Diarra skulle betale 10 millioner euro – eller omkring 75 millioner kroner – i erstatning til Lokomotiv.
Bakket op af både den franske og internationale spillerforening lagde Diarra omvendt sag an for tab af manglende indtægter, da han i en periode efter ophævelsen med Lokomotiv ikke kunne få bekræftet, at en potentiel ny klub – i det tilfælde belgiske Charleroi – kunne få ham på en fri transfer.
Og så er vi fremme ved kernen. Hvis EU-Domstolen dømmer til fordel for Diarra fredag, kan spillere og interesserede klubber frem over måske blive fristet til at skabe ballade for at fremprovokere en ophævelse for at undgå at skulle betale en høj transfersum.
Som reglerne er nu, er både spilleren og hans nye klub ansvarlig for at betale kompensation til en forurettet klub, hvis en kontrakt bliver misligholdt. En dom i Diarra-lejrens favør kan fjerne den medhæftelse.
– Hvis spiller A koster 30 millioner euro, men kun skal betale 15-20 millioner euro i erstatning, hvis han bryder sin kontrakt, kan en interesseret klub måske foretrække at gå den vej. Og så kan spilleren få den sum af sin nye klub, siger Lars Halgreen.
Halgreen er juridisk direktør i International Sports Services & Arbitration samt voldgiftsdommer hos Den Internationale Sportsdomstol (CAS).
Han er som de fleste andre interesserede spændt på fredagens dom og de mulige konsekvenser.
– Hvis alle bare kan smutte ud af døren, når de ikke kan lide lugten i bageriet, så vil det eksisterende system hurtigt bryde sammen. Der er virkelig mange penge på spil for den globale fodboldverden, siger Halgreen.
EU-Domstolens generaladvokat, Maciej Szpunar, har anbefalet en dom til spillerens fordel, men det er ikke nødvendigvis en indikator på en endelig dom.
I sagen om den omstridte Super League fulgte domstolen i december sidste år således ikke sin generaladvokats anbefaling.
/ritzau/
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
FC København scorer millionbeløb
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
MEDIE
Rigtig dårlig melding
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
Pogba investerer i kamelvæddeløb
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os