Bombe under transfersystem kan detonere fredag

Fredag falder der dom i en sag om den tidligere franske landsholdsspiller Lassana Diarra ved EU-Domstolen.



En mulig bombe under fodboldens transfermarked.

Fredag formiddag bliver der afsagt dom ved EU-Domstolen i en sag vedrørende den tidligere franske landsholdsspiller Lassana Diarra, og konsekvenserne kan blive vidtrækkende.

Sådan lyder det fra flere eksperter og i flere store mediers optakt til dommen.

– Transfersystemet kan kollapse, lyder det fra nyhedsbureauet Reuters.

– Den kan meget vel transformere sporten og ændre fodboldens retning i de kommende år, skriver The Independent.

Den i dag 39-årige Lassana Diarra skiftede i 2013 fra Anzhi til Lokomotiv Moskva i Rusland. Efter en god start faldt franskmandens niveau, han røg af holdet, og Lokomotiv ville have ham ned i løn. Det nægtede han, og kontrakten blev i 2014 ophævet tre år før tid.

Klubben hævdede, at han missede træninger uden gyldig grund og anlagde en sag hos Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) for misligholdelse af kontrakten. Den endte i 2016 med, at Diarra skulle betale 10 millioner euro – eller omkring 75 millioner kroner – i erstatning til Lokomotiv.

Bakket op af både den franske og internationale spillerforening lagde Diarra omvendt sag an for tab af manglende indtægter, da han i en periode efter ophævelsen med Lokomotiv ikke kunne få bekræftet, at en potentiel ny klub – i det tilfælde belgiske Charleroi – kunne få ham på en fri transfer.

Og så er vi fremme ved kernen. Hvis EU-Domstolen dømmer til fordel for Diarra fredag, kan spillere og interesserede klubber frem over måske blive fristet til at skabe ballade for at fremprovokere en ophævelse for at undgå at skulle betale en høj transfersum.

Som reglerne er nu, er både spilleren og hans nye klub ansvarlig for at betale kompensation til en forurettet klub, hvis en kontrakt bliver misligholdt. En dom i Diarra-lejrens favør kan fjerne den medhæftelse.

– Hvis spiller A koster 30 millioner euro, men kun skal betale 15-20 millioner euro i erstatning, hvis han bryder sin kontrakt, kan en interesseret klub måske foretrække at gå den vej. Og så kan spilleren få den sum af sin nye klub, siger Lars Halgreen.

Halgreen er juridisk direktør i International Sports Services & Arbitration samt voldgiftsdommer hos Den Internationale Sportsdomstol (CAS).

Han er som de fleste andre interesserede spændt på fredagens dom og de mulige konsekvenser.

– Hvis alle bare kan smutte ud af døren, når de ikke kan lide lugten i bageriet, så vil det eksisterende system hurtigt bryde sammen. Der er virkelig mange penge på spil for den globale fodboldverden, siger Halgreen.

EU-Domstolens generaladvokat, Maciej Szpunar, har anbefalet en dom til spillerens fordel, men det er ikke nødvendigvis en indikator på en endelig dom.

I sagen om den omstridte Super League fulgte domstolen i december sidste år således ikke sin generaladvokats anbefaling.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: De lurer på AaB-profil

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Kontant transfermelding fra FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Ingen kontakt med AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

– Et kanon sted for ham

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

West Ham forventer Hermansen-skifte

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Brugbar pointdeling i Herning

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

LIVE: FCK taber i Barcelona

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til