En mulig bombe under fodboldens transfermarked.
Fredag formiddag bliver der afsagt dom ved EU-Domstolen i en sag vedrørende den tidligere franske landsholdsspiller Lassana Diarra, og konsekvenserne kan blive vidtrækkende.
Sådan lyder det fra flere eksperter og i flere store mediers optakt til dommen.
– Transfersystemet kan kollapse, lyder det fra nyhedsbureauet Reuters.
– Den kan meget vel transformere sporten og ændre fodboldens retning i de kommende år, skriver The Independent.
Den i dag 39-årige Lassana Diarra skiftede i 2013 fra Anzhi til Lokomotiv Moskva i Rusland. Efter en god start faldt franskmandens niveau, han røg af holdet, og Lokomotiv ville have ham ned i løn. Det nægtede han, og kontrakten blev i 2014 ophævet tre år før tid.
Klubben hævdede, at han missede træninger uden gyldig grund og anlagde en sag hos Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) for misligholdelse af kontrakten. Den endte i 2016 med, at Diarra skulle betale 10 millioner euro – eller omkring 75 millioner kroner – i erstatning til Lokomotiv.
Bakket op af både den franske og internationale spillerforening lagde Diarra omvendt sag an for tab af manglende indtægter, da han i en periode efter ophævelsen med Lokomotiv ikke kunne få bekræftet, at en potentiel ny klub – i det tilfælde belgiske Charleroi – kunne få ham på en fri transfer.
Og så er vi fremme ved kernen. Hvis EU-Domstolen dømmer til fordel for Diarra fredag, kan spillere og interesserede klubber frem over måske blive fristet til at skabe ballade for at fremprovokere en ophævelse for at undgå at skulle betale en høj transfersum.
Som reglerne er nu, er både spilleren og hans nye klub ansvarlig for at betale kompensation til en forurettet klub, hvis en kontrakt bliver misligholdt. En dom i Diarra-lejrens favør kan fjerne den medhæftelse.
– Hvis spiller A koster 30 millioner euro, men kun skal betale 15-20 millioner euro i erstatning, hvis han bryder sin kontrakt, kan en interesseret klub måske foretrække at gå den vej. Og så kan spilleren få den sum af sin nye klub, siger Lars Halgreen.
Halgreen er juridisk direktør i International Sports Services & Arbitration samt voldgiftsdommer hos Den Internationale Sportsdomstol (CAS).
Han er som de fleste andre interesserede spændt på fredagens dom og de mulige konsekvenser.
– Hvis alle bare kan smutte ud af døren, når de ikke kan lide lugten i bageriet, så vil det eksisterende system hurtigt bryde sammen. Der er virkelig mange penge på spil for den globale fodboldverden, siger Halgreen.
EU-Domstolens generaladvokat, Maciej Szpunar, har anbefalet en dom til spillerens fordel, men det er ikke nødvendigvis en indikator på en endelig dom.
I sagen om den omstridte Super League fulgte domstolen i december sidste år således ikke sin generaladvokats anbefaling.
/ritzau/
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
AVIS
Stopper alle forhandlinger
MEDIE
På vej til storklub
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
Pibekoncert til Thomas Frank
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
EKSKLUSIVT