Bombe under transfersystem kan detonere fredag

Fredag falder der dom i en sag om den tidligere franske landsholdsspiller Lassana Diarra ved EU-Domstolen.



En mulig bombe under fodboldens transfermarked.

Fredag formiddag bliver der afsagt dom ved EU-Domstolen i en sag vedrørende den tidligere franske landsholdsspiller Lassana Diarra, og konsekvenserne kan blive vidtrækkende.

Sådan lyder det fra flere eksperter og i flere store mediers optakt til dommen.

– Transfersystemet kan kollapse, lyder det fra nyhedsbureauet Reuters.

– Den kan meget vel transformere sporten og ændre fodboldens retning i de kommende år, skriver The Independent.

Den i dag 39-årige Lassana Diarra skiftede i 2013 fra Anzhi til Lokomotiv Moskva i Rusland. Efter en god start faldt franskmandens niveau, han røg af holdet, og Lokomotiv ville have ham ned i løn. Det nægtede han, og kontrakten blev i 2014 ophævet tre år før tid.

Klubben hævdede, at han missede træninger uden gyldig grund og anlagde en sag hos Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) for misligholdelse af kontrakten. Den endte i 2016 med, at Diarra skulle betale 10 millioner euro – eller omkring 75 millioner kroner – i erstatning til Lokomotiv.

Bakket op af både den franske og internationale spillerforening lagde Diarra omvendt sag an for tab af manglende indtægter, da han i en periode efter ophævelsen med Lokomotiv ikke kunne få bekræftet, at en potentiel ny klub – i det tilfælde belgiske Charleroi – kunne få ham på en fri transfer.

Og så er vi fremme ved kernen. Hvis EU-Domstolen dømmer til fordel for Diarra fredag, kan spillere og interesserede klubber frem over måske blive fristet til at skabe ballade for at fremprovokere en ophævelse for at undgå at skulle betale en høj transfersum.

Som reglerne er nu, er både spilleren og hans nye klub ansvarlig for at betale kompensation til en forurettet klub, hvis en kontrakt bliver misligholdt. En dom i Diarra-lejrens favør kan fjerne den medhæftelse.

– Hvis spiller A koster 30 millioner euro, men kun skal betale 15-20 millioner euro i erstatning, hvis han bryder sin kontrakt, kan en interesseret klub måske foretrække at gå den vej. Og så kan spilleren få den sum af sin nye klub, siger Lars Halgreen.

Halgreen er juridisk direktør i International Sports Services & Arbitration samt voldgiftsdommer hos Den Internationale Sportsdomstol (CAS).

Han er som de fleste andre interesserede spændt på fredagens dom og de mulige konsekvenser.

– Hvis alle bare kan smutte ud af døren, når de ikke kan lide lugten i bageriet, så vil det eksisterende system hurtigt bryde sammen. Der er virkelig mange penge på spil for den globale fodboldverden, siger Halgreen.

EU-Domstolens generaladvokat, Maciej Szpunar, har anbefalet en dom til spillerens fordel, men det er ikke nødvendigvis en indikator på en endelig dom.

I sagen om den omstridte Super League fulgte domstolen i december sidste år således ikke sin generaladvokats anbefaling.

/ritzau/



‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FC København-handling går verden rundt 

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Endelig er der godt nyt!

Afsløring: Rommedahl ny direktør i dansk klub

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Brøndby IF – FC Fredericia

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Brøndby sparer millioner

Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

AGF slår FC København i drama