Bomber i Superligaen: Vi følger ham tæt

Mohammed Fuseini har bombet løs i Superligaen i de seneste måneder, og i Sturm Graz glæder man sig selvsagt over angriberens imponerende udvikling i Danmark.



Han har været Superligaens helt store målkonge i foråret, men i skrivende stund er der stor uvished om Mohammed Fuseinis fremtid. 

Den ghanesiske angriber er udlejet til Randers FC fra Sturm Graz, hvor han har kontrakt frem til 2026. 

Mohammed Fuseinis agent, Max Hagmayr, udtalte for et par uger siden til Tipsbladet, at planen ikke er at lade den 21-årige angriber rykke retur til Sturm Graz. I den østrigske klub har man dog ikke endegyldigt besluttet, hvad der skal ske med Superliga-bomberen til sommer. 

Det fortæller Sturm Graz-sportsdirektør Andreas Schicker i et skriftligt svar til Tipsbladet. 

– Vi følger naturligvis Mo Fuseinis udvikling i Randers tæt, og vi er meget, meget glade for hans udvikling og hans virkeligt gode tal. Vi havde nogle rigtigt gode snakke med Randers i januar, hvor vi virkelig blev overbeviste om, at dette skifte var et godt skridt for Mo.

– Vi har stadig en god kontakt med Randers, og så må vi se, hvad der kommer til at ske til sommer, lyder det fra Sturm Graz' sportsdirektør. 

Mohammed Fuseini har i den grad taget Superligaen med storm her i foråret, hvor den unge ghaneser har scoret hele otte mål på ni kampe. Tipsbladet kunne i sidste uge afsløre, at Randers FC har en købsoption på Mohammed Fuseini, som kronjyderne kan hente for omtrent 5-6 millioner kroner.  

Tidligere på ugen gav Mohammed Fuseini selv et interview til Tipsbladet, hvor ghaneseren udtalte sig om fremtiden. Det kan du læse HER





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Markant ændring i Silkeborg



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FC København jagter Romane Amane

Stefan Gartenmann testes i ny klub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Ståle Solbakken i stort forsvar

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage