Bomber i Superligaen: Vi følger ham tæt

Mohammed Fuseini har bombet løs i Superligaen i de seneste måneder, og i Sturm Graz glæder man sig selvsagt over angriberens imponerende udvikling i Danmark.



Han har været Superligaens helt store målkonge i foråret, men i skrivende stund er der stor uvished om Mohammed Fuseinis fremtid. 

Den ghanesiske angriber er udlejet til Randers FC fra Sturm Graz, hvor han har kontrakt frem til 2026. 

Mohammed Fuseinis agent, Max Hagmayr, udtalte for et par uger siden til Tipsbladet, at planen ikke er at lade den 21-årige angriber rykke retur til Sturm Graz. I den østrigske klub har man dog ikke endegyldigt besluttet, hvad der skal ske med Superliga-bomberen til sommer. 

Det fortæller Sturm Graz-sportsdirektør Andreas Schicker i et skriftligt svar til Tipsbladet. 

– Vi følger naturligvis Mo Fuseinis udvikling i Randers tæt, og vi er meget, meget glade for hans udvikling og hans virkeligt gode tal. Vi havde nogle rigtigt gode snakke med Randers i januar, hvor vi virkelig blev overbeviste om, at dette skifte var et godt skridt for Mo.

– Vi har stadig en god kontakt med Randers, og så må vi se, hvad der kommer til at ske til sommer, lyder det fra Sturm Graz' sportsdirektør. 

Mohammed Fuseini har i den grad taget Superligaen med storm her i foråret, hvor den unge ghaneser har scoret hele otte mål på ni kampe. Tipsbladet kunne i sidste uge afsløre, at Randers FC har en købsoption på Mohammed Fuseini, som kronjyderne kan hente for omtrent 5-6 millioner kroner.  

Tidligere på ugen gav Mohammed Fuseini selv et interview til Tipsbladet, hvor ghaneseren udtalte sig om fremtiden. Det kan du læse HER







LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AGF i kontakt om norsk angriber 

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FC Nordsjælland – Randers FC

Lyngby BK – AGF

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FC Midtjylland – AC Horsens



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

AaB spiller sig på førstepladsen

‘En trøstepræmie af en turnering’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager