Bomber i Superligaen: Vi følger ham tæt

Mohammed Fuseini har bombet løs i Superligaen i de seneste måneder, og i Sturm Graz glæder man sig selvsagt over angriberens imponerende udvikling i Danmark.



Han har været Superligaens helt store målkonge i foråret, men i skrivende stund er der stor uvished om Mohammed Fuseinis fremtid. 

Den ghanesiske angriber er udlejet til Randers FC fra Sturm Graz, hvor han har kontrakt frem til 2026. 

Mohammed Fuseinis agent, Max Hagmayr, udtalte for et par uger siden til Tipsbladet, at planen ikke er at lade den 21-årige angriber rykke retur til Sturm Graz. I den østrigske klub har man dog ikke endegyldigt besluttet, hvad der skal ske med Superliga-bomberen til sommer. 

Det fortæller Sturm Graz-sportsdirektør Andreas Schicker i et skriftligt svar til Tipsbladet. 

– Vi følger naturligvis Mo Fuseinis udvikling i Randers tæt, og vi er meget, meget glade for hans udvikling og hans virkeligt gode tal. Vi havde nogle rigtigt gode snakke med Randers i januar, hvor vi virkelig blev overbeviste om, at dette skifte var et godt skridt for Mo.

– Vi har stadig en god kontakt med Randers, og så må vi se, hvad der kommer til at ske til sommer, lyder det fra Sturm Graz' sportsdirektør. 

Mohammed Fuseini har i den grad taget Superligaen med storm her i foråret, hvor den unge ghaneser har scoret hele otte mål på ni kampe. Tipsbladet kunne i sidste uge afsløre, at Randers FC har en købsoption på Mohammed Fuseini, som kronjyderne kan hente for omtrent 5-6 millioner kroner.  

Tidligere på ugen gav Mohammed Fuseini selv et interview til Tipsbladet, hvor ghaneseren udtalte sig om fremtiden. Det kan du læse HER





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København – Lyngby BK

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

AGF – Brøndby IF

Supercomputer: De vinder Superligaen

Viborg FF – OB

Køb, køb, køb!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Skyder Brøndby-transfer ned

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Randers FC – Silkeborg IF

Sønderjyske – FC Midtjylland

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

LIVE: FCK smider sejren

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’