Bravo, Brøndby – kæmpe transferscoop

Brøndby IF har lavet et vaskeægte scoop i Yuito Suzuki, hvis pris de har mangedoblet med salget til SC Freiburg.



Yuito Suzuki spiller søndag afskedskamp i Brøndby IF, hvor han sammen med holdkammeraterne har mulighed for bronze.

Japaneren er blevet købt af SC Freiburg, som Brøndby IF breakede tirsdag formiddag, hvor Benjamin Schmedes i pressemeddelelsen afslørede, at der er tale om et kæmpesalg af klubben.

– Yuitos skifte er en af de største transfers i Brøndby IF’s historie, og det er vi stolte af, lød det.

Ifølge Tipsbladets oplysninger betaler SC Freiburg 75 millioner kroner for Yuito Suzuki, da han allerede for et par uger siden satte sin underskrift på aftalen, hvor nogle klausuler altså er blevet indløst i mellemtiden.

SC Freiburgs femteplads i Bundesligaen giver adgang til Europa League-ligaspillet efter sommerpausen, og det har altså været med til at indløse de første klausuler og bringe prisen op på de 75 millioner kroner.

Prisen kan stige yderligere, ligesom Brøndby IF er garanteret en procent af et videresalg.

Med sådan et prisskilt må man bare sige bravo, Brøndby!

Yuito Suzuki skiftede nemlig til dansk fodbold fra Shimizu S-Pulse i hjemlandet for omkring 4,5 millioner kroner. Brøndby IF har dermed i løbet af japanerens to år på Vestegnen mere end 16-doblet offensivspillerens pris, hvilket er lidt af et transferscoop.

Det er ganske enkelt eminent arbejde af Head of Recruitment John Møller, der under en U21-turnering, hvor Japan deltog, fandt Yuito Suzuki, og i dag, hvor den sportslige ledelse altså har lavet et af klubbens største salg nogensinde.

– Inden vi sætter os ned og ser sådan en type kamp live, har vi sat kryds ud for nogle spillere hjemmefra. Vi har typisk en liste med tre-fire spillere på hvert hold, og der var han (Yuito Suzuki, red.) på, fortalte John Møller til Tipsbladet på en fælles presseseance med andre medier for et år siden.

23-årige Yuito Suzuki kom til Brøndby IF uden nogen engelskkundskaber, og hans eneste erfaring fra Europa var et mislykket lejeophold i franske Strasbourg.

Men i Brøndby IF har det hele spillet og gjort Yuito Suzuki, der også har fået japansk landsholdsdebut, til en af klubbens og ligaens farligste offensivspillere med åbenlyse spidskompetencer, som John Møller første gang så under den føromtalte U21-turnering.

– Jeg synes faktisk, han er ret unik på de ting, han kan. Jeg synes, det er en yderst sjælden kombination af teknik på et uhørt højt niveau, fart, balance, afslutningsfærdigheder med begge ben, spilforståelse og læg så dertil, at vi har at gøre med en super ydmyg ung mand, der er villig til at lytte og lære.

Yuito Suzuki har noteret sig for 20 scoringer og 10 assister i 57 Superliga-kampe. Søndag mod AGF bliver sidste chance for at udbygge dén total.






Afsløring: Vejle-spiller skifter til Hvidovre




LIVE

TransferLIVE: Lang næse til Thomas Frank?

Blæst bagover: Stjerne som forvandlet under Frank

Vildt! Dansk klub jagter German Onugkha

Skifter til Brøndby – nu er det gået helt amok

Ekspert: Her dur Brøndbys nye stjerne ikke

Stort millionbeløb på vej til Brøndby?

Brøndby bekræfter: Han er på vej væk

Bud på Dolberg



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Vanvittigt rygte i engelske medier

Historisk: ‘Det er helt uhørt’

FC København-fan truet: Advarer alle andre

LIVE: Sådan forløb kampen i Basel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

FCK sikrer fint udgangspunkt i Schweiz

Kæmpe dansk transfer tæt på – legende jubler

Storklub lurer på Harder – her er hans prisskilt

Sender klar besked til Højlund

Afsløring: Nelsson væk fra Gala – skylder ham mio.



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Christian Sørensen: Det skifte fortryder jeg mest

Mesterhold intensiverer Rasmus Højlund-jagt

I svime over Victor Froholdt

Her er landsholdets største spørgsmålstegn

‘Åben krig – det er meget grimt’

Afsløring: Storklub jagter dansker – her er prisen

AC Horsens stryger til tops i 1. division

Afsløring: Horsens slår transferrekorden i 1. div.

Efter transfer: Nnamani scorer to gange i debut

Fransk stjerne skal sælges efter ‘uhørt’ slåskamp

Kryptisk svar om Brøndby-transfer

Medie: Tæt på exit



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Ny kæmpetransfer af Wrexham – på rov i Man City

Fantastisk nyt om Roony Bardghji

Ny stjerne til Brøndby: Her er han et monster

Gigantisk millionbeløb på spil

Jagtet af FCK – nu er han tæt på kæmpe transfer

Brøndby-købs vilde rekorder – strålede under far

Fem bud på Rasmus Højlunds nye klub

Revser AaB: ‘Det sejler’

Har forhørt sig hos Bo Henriksen og co.

Real Madrid-træner advarer: Han vil mere

Brasiliansk keeper slår Peter Shiltons rekord

Verdensstjerne hylder FCK

Neestrup lukker ned med FCK i Basel

FCK-og BIF-hooligans kan støde sammen

FCK fokuserer på at stoppe Alpernes Messi

‘Et eventyr’ – men Basel har problemer før FCK

‘De plejer at være lidt arrogante’

Stjerne i hårdt angreb: Vil væk

Meldes på plads i ny klub

– Hver dag er ved at være kostbar for Eriksen

Verdensstjerne: Derfor er FCK favoritter

Engelsk klub jagter Rasmus Højlund