Thomas Frank og co. henter kæmpesejr

Brentford har hele ti point ned til nedrykningsstregen i Premier League efter en sikker 5-1-sejr over Luton.



Det var vitale point i Premier Leagues bundstrid, der var på spil, men Brentford viste for alvor klassen og storsejrede med 5-1 ude over Luton.

Luton gav enorme mængder plads væk til Brentfords offensiv, der omvendt udnyttede chancerne til at storsejre over det upåagtede oprykkerhold.

Dermed tager Brentford et kolossalt skridt mod at sikre overlevelse i Premier League.

Brentford har 35 point som nummer 14 i rækken og har ti point ned til Luton på 18.-pladsen under stregen. Begge klubber har spillet 34 kampe og har kun fire kampe tilbage af sæsonen.

Thomas Franks tropper tog føringen efter 24 minutter på et flot langskudsdrøn af angriberen Yoane Wissa. Den hurtige angriber blev sendt i dybden, og Wissa bragede resolut bolden ind bag Thomas Kaminski i Luton-målet.

Selvsamme Yoane Wissa var også manden bag Brentfords 2-0-scoring i første halvlegs overtid. Lidt tilfældigt endte bolden for fødderne af Wissa, som reagerede hurtigt og sendte bolden i nettet.

Efter pausen kom Brentford på 3-0 efter et mål af forsvarsspilleren Ethan Pinnock. Et skarpt hjørnespark blev sendt ind til Pinnock, og han pandede kuglen i kassen.

To minutter senere fortsatte Luton med at falde sammen. Brentfords Keane Lewis-Potter dukkede op ved bageste stolpe, og angriberen headede nemt et 4-0-mål i nettet.

Med fire minutter tilbage blev ydmygelsen total, da Brentford spillede Luton tynde, og tyske Kevin Schade nemt kunne sørge for 5-0-scoringen.

Hjemmeholdet fra Luton pyntede dog en smule på resultatet i overtiden, da Luke Berry driblede forbi Mark Flekken i Brentford-målet og sendte 1-5-målet ind.

I en anden bundkamp i Premier League lørdag eftermiddag storsejrede Burnley med 4-1 over Sheffield United. Danske Jacob Bruun Larsen bragte Burnley på 1-0, og holdet puster en smule håb ind i sin jagt på overlevelse.

Burnley er på 19.-pladsen med tre point op til Nottingham Forest over stregen. Forest har dog en kamp i hånden søndag mod Everton. Sheffield United er rækkens klare bundprop med 16 point.

/ritzau/





Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Frank reddet i døende sekunder

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Har I tabt sutten, Brøndby?

Storklub meldes interesseret

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Skidt melding

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’