131 millioner kroner.
Så stort har Brøndbys underskud været for perioden fra 1. juli 2024 til 30. juni 2025 – et underskud, der er stort, men også ligger inden for de blågules forventninger til resultatet.
Og ifølge Jesper Jørgensen, der er fodboldøkonom i Deloitte, vidner det store underskud særligt om to ting. Det siger han til Tipsbladet.
– Først og fremmest har Brøndby de senere år investeret voldsomt i spillertruppen og har nogle dyre spillere på lønningslisten for at styrke konkurrencekraften i forhold til FCK og FC Midtjylland og for at jagte sportslig succes. Det er der en masse udgifter bundet op på.
– Den anden del er, at det sportslige er gået nogenlunde, men når man hverken vinder pokalen, mesterskabet eller kommer i Europa, så mangler man en indtægtskilde udover den normale drift, siger han.
Forventningerne til næste år er bedre. Her forventer Brøndby således et resultat mellem et underskud på 40 millioner kroner og et overskud på 20 millioner kroner.
Med i det regnskab følger store sommersalg af blandt andre Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki til en samlet pris på 135 millioner kroner.
– Når de salg tæller med næste år, og der ikke er udsigt til Europa i denne sæson, mens lønudgifterne nok er på samme niveau, kan man sige, at driften uden spillerkøb- og spillersalg nok er på et minus på omkring 80 millioner kroner, lyder det fra Jesper Jørgensen.

Har tabt 95.000 om dagen siden 2016
Af Brøndbys regnskaber fremgår det, at man i perioden fra 1. juli 2016 til 30. juni 2025 har et samlet underskud på 314,5 millioner kroner.
Det svarer til et minus på næsten 35 millioner kroner årligt, eller godt 95.000 kroner om dagen siden juli 2016.
Er det holdbart?
– Nu fik de lige 171 millioner kroner i kassen via en aktieemission i februar måned, så det er holdbart et par år endnu, og på den måde er deres økonomi ikke truet.
– Men det er klart, at strategien ikke er at tabe over 100 millioner hvert år. Der skal komme nogle sportslige resultater i form af titler og europæiske kampagner og nogle spillersalg. De skal ind i samme rytme som Midtjylland og FC København har med at spille europæisk og sælge dyrt. Men det tager bare lang tid at komme derop. FC Midtjylland og FCK brugte jo hver især også ti år på at komme derop, og Brøndby er kommet lidt senere i gang.
– Det er så enkelt, men så svært. De har jo den kommercielle base i orden, så det er de sportslige resultater og spillersalg, som skal få økonomien på plads. Det er helt afgørende – ellers kan det også være, at der på den lange bane er nogle aktionærer, der ikke gider mere, lyder det fra Jesper Jørgensen til slut.
Jan Bech Andersen talte i forbindelse med præsentationen af årsregnskabet om grund til optimisme – læs mere om det her.
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
Benhård transfermelding
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
NYHEDER
– Alle taler om dem!
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
– Du har udstråling som tagpap
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
Han peger på Simon Kjær
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER