Brøndby-boss undrer sig: Indsender klage over udvisning

Brøndby-sportsdirektør Carsten V. Jensen føler sig sikker på, at Morten Frendrup er med igen for klubben i næste runde trods sit røde kort mod AGF mandag aften.



Brøndbys Morten Frendrup blev mandag aften smidt ud efter to gule kort i opgøret mod AGF, men det andet gule kort er man bestemt ikke enig i fra Brøndbys side, og derfor har klubben valgt at indberette en klage.

Det fortæller sportsdirektør Carsten V. Jensen i et interview med TV3+ kort efter kampen. Her fastslår Brøndby-bossen, at han ærgrer sig over, at det skulle ende med et rødt kort, når dommeren i første omgang så noget helt andet.

Læs også:Maxsø: Frendrup-udvisning blev besluttet af dommerens team

– Jeg synes jo bare, at det er ærgerligt, fordi dommeren dømmer rigtigt til at starte med – og afværger, at der skulle være noget. Og så bliver den tydeligvis kaldt ude fra siden. Det er jo ærgerligt, fordi det er kampafgørende. 

– Vi havde en stille og rolig snak bare lige for at sige, at vi selvfølgelig indgiver en klage. Det er jo helt tydeligt, at han selvfølgelig dømmer rigtigt, siger Carsten V. Jensen. 

Læs også:Carsten V. Jensen overvejer Frederiksen-forlængelse: Svært at lade være

VAR-vognen kunne desuden ikke gøre noget, da det kun er direkte røde kort, som de kan omstøde. Det ønsker han, at man får lavet om på.

Endvidere fortæller Brøndby-sportsdirektøren, at han anerkender, at dommeren arbejder sammen med sine folk omkring sig og får den hjælp, som der skal til, hvor det altså var fjerdedommer Sandi Putros, som gav tegn om, at der var gult.

– Han stoler så meget på fjerdedommeren, at han ændrer sin første indskydelse. Det kan selvfølgelig undre mig, fortæller ‘CV’, som desuden er helt sikker på, at de har Morten Frendrup med igen i deres næste Superliga-kamp.

Læs også:Niels Frederiksen udpeger Brøndbys svaghed: Det mangler vi
Læs også:Bedst og værst: Giftige Links drev gæk med Brøndby
Læs også:AGF skulle bruge tid på at udnytte overtallet mod Brøndby




LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Her kan du se Argentina mod Østrig

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Norge – Senegal

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Argentina – Østrig

Frankrig – Irak

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Dame N’Doye scorer nyt job

Sender opfordring til Superliga-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Portugal – Usbekistan