Brøndby-boss undrer sig: Indsender klage over udvisning

Brøndby-sportsdirektør Carsten V. Jensen føler sig sikker på, at Morten Frendrup er med igen for klubben i næste runde trods sit røde kort mod AGF mandag aften.



Brøndbys Morten Frendrup blev mandag aften smidt ud efter to gule kort i opgøret mod AGF, men det andet gule kort er man bestemt ikke enig i fra Brøndbys side, og derfor har klubben valgt at indberette en klage.

Det fortæller sportsdirektør Carsten V. Jensen i et interview med TV3+ kort efter kampen. Her fastslår Brøndby-bossen, at han ærgrer sig over, at det skulle ende med et rødt kort, når dommeren i første omgang så noget helt andet.

Læs også:Maxsø: Frendrup-udvisning blev besluttet af dommerens team

– Jeg synes jo bare, at det er ærgerligt, fordi dommeren dømmer rigtigt til at starte med – og afværger, at der skulle være noget. Og så bliver den tydeligvis kaldt ude fra siden. Det er jo ærgerligt, fordi det er kampafgørende. 

– Vi havde en stille og rolig snak bare lige for at sige, at vi selvfølgelig indgiver en klage. Det er jo helt tydeligt, at han selvfølgelig dømmer rigtigt, siger Carsten V. Jensen. 

Læs også:Carsten V. Jensen overvejer Frederiksen-forlængelse: Svært at lade være

VAR-vognen kunne desuden ikke gøre noget, da det kun er direkte røde kort, som de kan omstøde. Det ønsker han, at man får lavet om på.

Endvidere fortæller Brøndby-sportsdirektøren, at han anerkender, at dommeren arbejder sammen med sine folk omkring sig og får den hjælp, som der skal til, hvor det altså var fjerdedommer Sandi Putros, som gav tegn om, at der var gult.

– Han stoler så meget på fjerdedommeren, at han ændrer sin første indskydelse. Det kan selvfølgelig undre mig, fortæller ‘CV’, som desuden er helt sikker på, at de har Morten Frendrup med igen i deres næste Superliga-kamp.

Læs også:Niels Frederiksen udpeger Brøndbys svaghed: Det mangler vi
Læs også:Bedst og værst: Giftige Links drev gæk med Brøndby
Læs også:AGF skulle bruge tid på at udnytte overtallet mod Brøndby






LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Laudrup stopper på TV 2

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

– Schwartau-handel giver ingen mening



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Portugal – Kroatien

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Schweiz – Algeriet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Colombia – Ghana

Argentina – Kap Verde

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Steve Cooper med stor beslutning

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer