Brøndby-træner efter 0-3: En del af forklaringen

Brøndby har ikke vundet i fire kampe i streg i Superligaen, efter at holdet søndag tabte 0-3 til Silkeborg.



De forsvarende mestre fra Brøndby IF har ikke vundet i Superligaen i de seneste fire kampe, og ej heller er det lykkedes holdet at score i de seneste tre kampe.

Efter søndagens ydmygende 0-3-nederlag til Silkeborg IF er holdet desuden gledet ud af top-3.

I midten af første halvleg modtog Brøndbys midtbanespiller Josip Radoševic et direkte rødt kort, hvorfor holdet blev tvunget til at spille en stor del af kampen i undertal.

Det samme skete for et par uger siden, da Brøndby tabte 0-3 hos AaB. Dengang var det forsvarsspilleren Henrik Heggheim, der måtte tidligt i bad.

Cheftræner Niels Frederiksen mener, at udvisningerne er en stor del af forklaringen på Brøndbys nedadgående formkurve.

– Det er rigtigt, at vi ikke har scoret i tre kampe i streg, men man skal også huske på, at vi i to af kampene har spillet i undertal.

– Det er ikke hele forklaringen, men det kunne være en del af den. Det er trods alt sværere at score, når man spiller med en mand i undertal, siger Frederiksen.

For lidt over en måned siden stod Brøndby ellers med en stime på ni sejre i træk i Superligaen.

Efter kampen mod Silkeborg erkender Niels Frederiksen dog, at holdet var heldig med at have marginalerne med sig i den periode, og at det nok ikke havde set sådan ud, hvis man havde mødt flere hold fra den øverste del af tabellen.

– Vi må være ærlige og sige, at når vi startede forårssæsonen med tre sejre, så var det jo imod FC Nordsjælland, der ligger tredjesidst i ligaen, og mod Sønderjyske, der ligger sidst. Og så spillere vi en kamp her mod Silkeborg, hvor vi var i store, store problemer, men faktisk vandt.

– Vi har lidt udfordringer med at finde vores niveau, når vi møder de bedste hold. Det er vel det, jeg kan konkludere, som situationen er lige nu.

– Vi må bare konstatere, at det svinger en lille smule op og ned, og så må vi bare være ærlige og sige at i den stime, der havde vi nogle marginaler med os. Og lige nu går de marginaler imod os.

Brøndby har chancen for at revanchere seneste ugers dårlige præstationer, når det forsvarende mesterhold i næste runde af Superligaens mesterskabsspil tager imod AaB, der i denne runde har overtaget tredjepladsen fra netop Brøndby.

/ritzau/



Lothar Matthaüs storroser dansker

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– De skal skille sig af med ham!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Viktor Claesson bliver i FC København

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Klubboss i angreb på FCK

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Voldsom Franculino-spådom

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Spanske medier i ekstase

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Steve Cooper skifter tre mand

Her sætter Vingegaard grænsen

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Nu drømmer de stort i AGF

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’