Brøndbys undervurderede bøddel: Blandt de bedste

Brøndbys Mikael Uhre er topscorer i Superligaen, men han undervurderes, mener cheftræner Niels Frederiksen.



Inden denne sæson havde Brøndby-angriberen Mikael Uhre højest scoret seks mål på en hel superligasæson i løbet af karrieren.

Efter 17 spillerunder har han allerede overgået dette i denne sæson, da han søndag aften leverede sin niende sæsontræffer og sparkede sig op som delt topscorer i Superligaen med sit mål mod Vejle Boldklub.

Læg dertil at han også er delt etter på assistlisten i ligaen med seks målgivende afleveringer.

Alligevel er Mikael Uhre ikke altid den, der løber med overskrifterne, og hans træner, Niels Frederiksen, mener da også, at topscoreren er undervurderet.

– Det kan godt være, at der er mange, der ikke nødvendigvis betragter ham som en stor stjerne i Superligaen, men hvis man fører topscorerlisten og scorer så mange mål, som han gør, så synes jeg da, at han er det. Han er måske lidt undervurderet.

– Jeg synes da helt sikkert, at han er en af de bedste. Jeg synes ikke, der er nogen andre angribere, der nødvendigvis er stærkere, end han er. Angribere bliver målt på deres mål, og der ligger Uhre jo rigtigt godt til, siger Niels Frederiksen.

Brøndby-træneren har da også et bud på, hvorfor Uhre ikke altid får den opmærksomhed, som hans præstationer retfærdiggør.

– Måske hænger det også sammen med den start, han fik i klubben, hvor han ikke var en fast del af holdet i en lang periode, lyder det fra Frederiksen.

– Der var vel mange, der tænkte, om han ville blive det på et tidspunkt. Det har han jo så bevist, at han gjorde.

Mikael Uhre kom til Brøndby i sommeren 2018, hvor han skiftede til klubben fra Sønderjyske. Dermed nærmer angriberen sig også tre år på holdet. Det kan være en del af forklaringen bag succesen, mener hovedpersonen selv.

– Jeg tror bare, at tingene er begyndt at falde i hak. Jeg er også en spiller, der skal sættes op af mine holdkammerater, der skal lære mig at kende, siger Uhre.

– Så når du spiller mere sammen, så kender du også hinanden bedre. Det ser man både ved mine egne mål, men også ved mine oplæg.

Han topper topscorerlisten sammen med holdkammeraten Jesper Lindstrøm og AGF’s Patrick Mortensen, der ligeledes har scoret ni mål.

Brøndby er nummer et i Superligaen, efter at holdet søndag slog Vejle med 2-1 på hjemmebane.

/ritzau/





Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Arteta afviser kritik fra kollega

Reagerer på Brøndby-bombe

David Nielsen tæt på fyring

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Jubler over Benjamin Schmedes

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Langer ud efter trænerlegende

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

631 millioner kroner

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Køber engelsk klub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Newcastle – Manchester United

Skræmmende Chido Obi-scener

FCM henter svensk forsvarstalent

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

I chok over Manchester United

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Nu er Dreyer historisk

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Kritik preller af på Arteta

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

‘Han tisser isterninger’

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Victor Nelsson topper international impact-liste

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM