Brøndbys undervurderede bøddel: Blandt de bedste

Brøndbys Mikael Uhre er topscorer i Superligaen, men han undervurderes, mener cheftræner Niels Frederiksen.



Inden denne sæson havde Brøndby-angriberen Mikael Uhre højest scoret seks mål på en hel superligasæson i løbet af karrieren.

Efter 17 spillerunder har han allerede overgået dette i denne sæson, da han søndag aften leverede sin niende sæsontræffer og sparkede sig op som delt topscorer i Superligaen med sit mål mod Vejle Boldklub.

Læg dertil at han også er delt etter på assistlisten i ligaen med seks målgivende afleveringer.

Alligevel er Mikael Uhre ikke altid den, der løber med overskrifterne, og hans træner, Niels Frederiksen, mener da også, at topscoreren er undervurderet.

– Det kan godt være, at der er mange, der ikke nødvendigvis betragter ham som en stor stjerne i Superligaen, men hvis man fører topscorerlisten og scorer så mange mål, som han gør, så synes jeg da, at han er det. Han er måske lidt undervurderet.

– Jeg synes da helt sikkert, at han er en af de bedste. Jeg synes ikke, der er nogen andre angribere, der nødvendigvis er stærkere, end han er. Angribere bliver målt på deres mål, og der ligger Uhre jo rigtigt godt til, siger Niels Frederiksen.

Brøndby-træneren har da også et bud på, hvorfor Uhre ikke altid får den opmærksomhed, som hans præstationer retfærdiggør.

– Måske hænger det også sammen med den start, han fik i klubben, hvor han ikke var en fast del af holdet i en lang periode, lyder det fra Frederiksen.

– Der var vel mange, der tænkte, om han ville blive det på et tidspunkt. Det har han jo så bevist, at han gjorde.

Mikael Uhre kom til Brøndby i sommeren 2018, hvor han skiftede til klubben fra Sønderjyske. Dermed nærmer angriberen sig også tre år på holdet. Det kan være en del af forklaringen bag succesen, mener hovedpersonen selv.

– Jeg tror bare, at tingene er begyndt at falde i hak. Jeg er også en spiller, der skal sættes op af mine holdkammerater, der skal lære mig at kende, siger Uhre.

– Så når du spiller mere sammen, så kender du også hinanden bedre. Det ser man både ved mine egne mål, men også ved mine oplæg.

Han topper topscorerlisten sammen med holdkammeraten Jesper Lindstrøm og AGF’s Patrick Mortensen, der ligeledes har scoret ni mål.

Brøndby er nummer et i Superligaen, efter at holdet søndag slog Vejle med 2-1 på hjemmebane.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?