Brøndbys undervurderede bøddel: Blandt de bedste

Brøndbys Mikael Uhre er topscorer i Superligaen, men han undervurderes, mener cheftræner Niels Frederiksen.



Inden denne sæson havde Brøndby-angriberen Mikael Uhre højest scoret seks mål på en hel superligasæson i løbet af karrieren.

Efter 17 spillerunder har han allerede overgået dette i denne sæson, da han søndag aften leverede sin niende sæsontræffer og sparkede sig op som delt topscorer i Superligaen med sit mål mod Vejle Boldklub.

Læg dertil at han også er delt etter på assistlisten i ligaen med seks målgivende afleveringer.

Alligevel er Mikael Uhre ikke altid den, der løber med overskrifterne, og hans træner, Niels Frederiksen, mener da også, at topscoreren er undervurderet.

– Det kan godt være, at der er mange, der ikke nødvendigvis betragter ham som en stor stjerne i Superligaen, men hvis man fører topscorerlisten og scorer så mange mål, som han gør, så synes jeg da, at han er det. Han er måske lidt undervurderet.

– Jeg synes da helt sikkert, at han er en af de bedste. Jeg synes ikke, der er nogen andre angribere, der nødvendigvis er stærkere, end han er. Angribere bliver målt på deres mål, og der ligger Uhre jo rigtigt godt til, siger Niels Frederiksen.

Brøndby-træneren har da også et bud på, hvorfor Uhre ikke altid får den opmærksomhed, som hans præstationer retfærdiggør.

– Måske hænger det også sammen med den start, han fik i klubben, hvor han ikke var en fast del af holdet i en lang periode, lyder det fra Frederiksen.

– Der var vel mange, der tænkte, om han ville blive det på et tidspunkt. Det har han jo så bevist, at han gjorde.

Mikael Uhre kom til Brøndby i sommeren 2018, hvor han skiftede til klubben fra Sønderjyske. Dermed nærmer angriberen sig også tre år på holdet. Det kan være en del af forklaringen bag succesen, mener hovedpersonen selv.

– Jeg tror bare, at tingene er begyndt at falde i hak. Jeg er også en spiller, der skal sættes op af mine holdkammerater, der skal lære mig at kende, siger Uhre.

– Så når du spiller mere sammen, så kender du også hinanden bedre. Det ser man både ved mine egne mål, men også ved mine oplæg.

Han topper topscorerlisten sammen med holdkammeraten Jesper Lindstrøm og AGF’s Patrick Mortensen, der ligeledes har scoret ni mål.

Brøndby er nummer et i Superligaen, efter at holdet søndag slog Vejle med 2-1 på hjemmebane.

/ritzau/





Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser


I spil til stort job? Peger på danskere

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM

Her kan du se Tottenham mod FC København

Advarer FCK: Det må ikke ske!

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er

Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

FCM jagter Franculino-erstatning

FC København brager sammen med Tottenham

Prøver at lokke FC København-stjerne

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

Riemer forklarer store overraskelser

Glen Riddersholm teaser

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’

AaB vil have 75 millioner kroner

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Rundens Hold i Superligaen – 14. spillerunde

Thomas Frank har fået en undskyldning

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

David Nielsen, den er til dig!

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Axelsen jubler: Lander ny aftale

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik

Steve Cooper overrasker stort

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’

Lettet Isaksen kigger mod Europa

FCK’s supermand: ‘En af de største forandringer’

Monaco kan overraske i Norge

– Jeg er ham evigt taknemmelig

Franculino redder FCM

Kæmpebøde for dokumentsvindel

– FCK er ikke det bedste sted

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Sådan starter FC Midtjylland og AGF