Brøndby er torsdag morgen kommet med kvartalsrapporten for årets tredje kvartal, og selv om der for årets resultat blev fastholdt en forventning om et kæmpe underskud på 145-155 millioner kroner, ser direktør Jesper Jørgensen positive tendenser.
– Alle vores indtægtsområder har vist fremgang i 2014, og ses der bort fra den nedlukkede aktivitet i Brøndby Food&Mind A/S, har der været en gennemsnitlig vækst i omsætningen på 28 %, eller omregnet 19 mio. kr., sammenlignet med samme periode året før. Det er et resultat af den store støtte, vi oplever fra fans og kommercielle partnere samt af den målrettede indsats, som hele organisationen yder hver eneste dag.
– Efter et meget tilfredsstillende Q3 fastholder vi forventningerne til årets resultat for 2014, dvs. et underskud i niveauet 145 – 155 mio. kr. før skat. Her skal det bemærkes, at nedskrivningerne i første kvartal udgør 120,9 mio. kr., og det betyder, at det forventede underskud før skat i 2014 fortsat forventes at ligge i niveauet 24 – 34 mio. kr., når der ses bort fra nedskrivningerne, siger Jesper Jørgensen.
Med den nye start under formand Jan Bech Andersen, satte bestyrelsen et mål om, at der i 2017 skal være økonomisk ligevægt i Brøndby IF – altså helt slut med de underskudsrapporter, der år efter år er blevet præsenteret klubben. Jesper Jørgensen er helt klar over, at det ikke bliver nogen nem opgave.
– Vi er meget ydmyge i forhold til det arbejde, der ligger foran os de kommende år. Det handler om at genopbygge virksomhedens troværdighed og holde, hvad vi lover. Vi tolker udviklingen de seneste måneder sådan, at de forskellige aktører har tillid til den strategi, vi har lagt frem. Det er vi meget taknemmelige for. Vi er også klar over, at den tillid forpligter.
– Vi iværksatte vores strategiplan, ”Brøndby IF – Vision 2017”, i august måned med henblik på at sikre økonomisk ligevægt før transfer i selskabet senest i 2017. Siden da har vi opnået forbedringer på alle parametre, hvilket vi ser som et vigtigt skridt på vejen mod en sund økonomi. Vi har fortsat meget at gøre for at nå vores mål, men de positive tendenser giver os et solidt rygstød frem mod det store stykke arbejde, der venter os i de kommende år, siger Jesper Jørgensen
Brøndby har i den nye målsætning også kalkuleret med sportslig fremgang, da holdet i denne sæson og fremadrettet mindst skal vinde medaljer i hver sæson.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
