KØBENHAVN, RANDERS OG HERNING (Tipsbladet): Danske fodboldklubber er i høj kurs i disse år, og det gav genlyd i dansk fodbold, da Tipsbladet i begyndelsen af måneden kunne afsløre, at David Blitzer og en gruppe investorer havde forhandlet om at købe FC København.
Blitzer ejer i et omfattende og omskiftende spind af samarbejdspartnere og forbindelse majoriteten eller andele i en lang række klubber i Europa og en enkelt, Real Salt Lake, i USA, mens han også er inde i et væld af sportshold i de store ligaer i Nordamerika.
Og efter Tipsbladets kig på David Blitzer-lejren og FC Københavns forhandlinger og den generelle interesse fra flere sider, der har været i FC København, har det vist sig, at også andre klubber har været i kikkerten.
Ifølge Tipsbladets oplysninger havde Blitzers folk kontakt til Feyenoord, som man havde indledende diskussioner med om en investering, samtaler der ikke kom ret langt.
Men også i Danmark havde David Blitzer og hans folk yderligere kig på fodboldbranchen ud over forhandlingerne med FC København og det månedlange forløb i 2022, der mundede ud i et køb af aktiemajoriteten i Brøndby IF i slutningen af det år.
Ifølge Tipsbladets kilder havde David Blitzers folk nemlig også kontakt til FC Midtjylland, som FC København og Brøndby IF i disse dage og år kæmper hårdt med i toppen af Superligaen, og med Randers FC.
Ville hellere have dansk ejer
FC Midtjylland var en interessant klub, da der allerede i de sidste par år op til Brentfords oprykning til Premier League i 2021 var snak i Fodbolddanmark om, at Benhams interesse i FC Midtjylland var aftagende.
Det var blevet registreret i markedet, at der måske kunne ske noget, ligesom FC Midtjyllands ledelse havde vist klubben frem, ikke mindst i forbindelse med Champions League-kampene, hvor man havde nogle af landets fremmeste erhvervsfolk med på tur på Anfield i den ellers lukkede corona-æra.

Ifølge Tipsbladets oplysninger fik David Blitzer og hans folk nys om FC Midtjylland, der under alle omstændigheder dukkede op som en interessant klub med mesterskaber, Champions League-deltagelsen og de massive spillersalg, ikke mindst af egenudviklede spillere.
Så der var både kontakt og samtaler mellem Blitzer-lejren og FC Midtjylland, men prioriteten i det midtjyske var at få en eller flere danske ejere ind.
Blitzer-snakkene nåede ikke nær så langt som i FC København, og det endte med, at Anders Holch Povlsen gennem sit investeringsselskab Heartland købte 25 procent af FC Midtjylland ved udstedelse af nye aktier i sommeren2021 for cirka 125 millioner kroner, penge FC Midtjylland mestendels skød i det nye træningsanlæg, der stod færdigt i sommeren sidste år.
Selv om ingen i FC Midtjylland har villet bekræfte det til citat siden, lå det allerede dengang i kortene, at Holch Povlsen skulle overtage hele ejerskabet af klubben, ikke mindst fordi Brentford samtidig med Holch Povlsens køb af 25 procent af FC Midtjylland rykkede op i Premier League og derfor slugte en endnu større del af Matthew Benhams tid, interesse og fokus, ligesom Rasmus Ankersen stoppede som formand og vigtigt bindeled mellem London og Midtjylland.
Interessant Randers
Randers FC har i årevis haft kig på markedet for ekstern investering, hvilket begyndte allerede i forbindelse med Right To Dream og Tom Vernons indtog i dansk fodbold tilbage i 2016.

Året inden var Vernon og Right To Dream snublende nær at købe Randers FC, og siden har Randers med skiftende intensitet haft kig på nye investeringer til at løfte klubben, der konsekvent har et budget, der cykler mellem en ottende- og tiendeplads på listen over Superligaens spillerbudgetter.
Ifølge Tipsbladets kilder var Blitzers folk i kontakt med Randers' ledelse og bestyrelse, men ligesom i FC Midtjylland kom interessen ikke længere end høflige, indledende diskussioner og afsøgninger af, hvad Randers var for en klub, og omvendt.
Randers FC har fortsat kig på nye investorer og er den dag i dag i dialog med mulige opkøbere, uden at en aftale er tæt på.
FC Midtjylland blev i august sidste år opkøbt næsten 100 procent af Anders Holch Povlsen, der købte Matthew Benham ud af klubben, så der kun er en lang række småaktionærer tilbage foruden den jyske forretningsmand og mangemilliardær.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Manchester City – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER