– Vi lader andre om at snakke

Brøndby kan søndag overtage Superligaens førsteplads fra FCK, men det optager ikke Brøndbys trup.



Brøndby kan med en sejr i søndagens derby hjemme mod FC København overtage Superligaens førsteplads fra netop ærkerivalen, men duksepladsen fylder intet hos Brøndby.

Det understreger flere af holdets største profiler og cheftræner Jesper Sørensen op til topbraget mellem ligaens nummer et og to.

– Det er selvfølgelig sjovt, at vi pludselig står i en kamp mellem nummer et og to, men vi kigger ikke så meget på tabellen, når vi kun er en fjerdedel inde i sæsonen. Vil vi gerne være tophold, handler det lige nu mere om, hvordan vi spiller, siger Jesper Sørensen.

Han har set sit hold vinde fem kampe i træk med en målscore på 11-1, og i stedet for spørgsmål om mulig fyring skal han nu forholde sig til, om Brøndby kan blive mester.

– Jeg ser fremgang og er begunstiget med en trup, der rummer potentiale, kvalitet og erfaring, så må vi se, hvad der kan presses ud af den.

– Ambitionen er at spille med om noget, så må vi se, hvor højt oppe det bliver, siger Jesper Sørensen.

I den forgangne weekend var det FC Nordsjælland og FC København, der tørnede sammen i en topkamp mellem nummer et og to.

Ved den lejlighed talte nogle eksperter om, at FCK og FCN er ligaens to bedste mandskaber, og det lever Brøndby-topscorer Nicolai Vallys fint med. Han føler intet behov for at tale Brøndby op til at være titelkandidat.

– Vi lader andre om at snakke og koncentrerer os om os selv og tager en kamp ad gangen. Lige nu har vi en kæmpe kamp, hvor vi kan tage førstepladsen. Vi ser gode ud lige nu, men jeg behøver ikke at snakke om, hvem der er bedst, siger Vallys.

Han nåede at spille tre derbyer mod FCK i sidste sæson, men forventer, at søndagens kamp overgår de tre første.

– Jeg forventer, at stemningen får et nøk op, når det er en topkamp, så jeg tror, at det bliver det første derby for mig, hvor jeg virkelig kan mærke, at det er specielt.

Daniel Wass har 11 gange før mødt FCK med Brøndby i Superligaen.

– Det bliver selvfølgelig specielt, men det er meget tidligt på sæsonen, så vi spekulerer ikke på førstepladsen lige nu. Det handler om at vinde, lyder det fra Wass.

Søndagens derby har kickoff klokken 14.

/ritzau/





Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Fyringstruet: – Han har to kampe

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Brøndby er chanceløse

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Storklub meldes interesseret

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

FC København-profil ude med sygdom

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’