Brøndby har gode erfaringer med FC Midtjylland før søndagens topbrag i Herning.
I de fire seneste indbyrdes møder – tre i denne sæson – har Brøndby således slået FCM, og Brøndby har ikke tabt i Midtjylland i lidt mere end tre år.
Det giver en god tryghed før søndagens vitale møde i femtesidste spillerunde.
– Det er altid godt at have gode erfaringer med til en kamp. Det giver noget tryghed at vide, at man kan slå modstanderne, men det bliver under ingen omstændigheder nemt, understreger Brøndby-træner Jesper Sørensen.
Det er blot to uger siden, at Brøndby slog FCM med 2-1, og i forårspremieren vandt Brøndby 1-0, selv om FCM spillede i overtal i størstedelen af kampen.
– Det har været tre meget forskellige kampe, og spørgsmålet er, hvordan denne bliver. Det vil vi selvfølgelig prøve at påvirke.
FCM tabte mandag med 0-3 i Silkeborg og er dermed fire point efter førerholdet Brøndby.
Derfor har FCM hårdt brug for en sejr for at genskabe kontakten, men Jesper Sørensen mener samtidig, at Brøndby har brug for tre point.
Uafgjort vil nemlig betyde, at FC København kan reducere Brøndbys forspring til to point før næste weekends derby på Brøndby Stadion.
– Det er også alt eller intet for os. Vi skal også ud og vinde. Vi kommer ikke til at spille efter et point for at holde Midtjylland bag os, for så kan der komme andre op, pointerer Jesper Sørensen.
Den belgiske højrestopper i Sørensens forsvar, Jordi Vanlerberghe, er enig.
– Det er vigtigt at angribe frem for at forsvare det, vi har. Det har vi talt meget om de seneste uger. Vores største styrke er heller ikke at forsvare.
– Holder vi os ubesejret gennem de sidste runder, er der matematisk set stor chance for, at vi vinder guld, men vi skal gå efter sejrene, siger Jordi Vanlerberghe.
Han kom til Brøndby i vinterpausen og ser frem til at spille om medaljer i de sidste afgørende runder.
– Jo tættere man kommer på målet, jo mere spændt bliver det hele. Det er nogle store runder, der venter, men vi skal ikke tænke for meget over det, siger belgieren.
Der er kickoff i Herning søndag klokken 18. To timer inden tager Silkeborg imod FCK.
Brøndby fører ligaen med 56 point foran FC Nordsjælland med 53, mens FCK og FCM begge har 52. FCN har dog spillet en kamp mere end konkurrenterne.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
BIZART