På den næstsidste dag af 2024 faldt en af de helt store dominobrikker på plads i Brøndby IF. Klubben hyrede Benjamin Schmedes som afløser for Carsten V. Jensen, der tidligere på efteråret blev fyret som fodbolddirektør på Vestegnen.
Selvom han er på plads nu, kan man ikke ligge på den lade sig i Brøndby.
Klubben skal stadig finde en ny cheftræner, og så er transfervinduet også åbnet, hvor der både kan blive solgt spillere og købt nye spillere.
Og det skaber et “kaos” i Brøndby, mener Viaplays ekspert Peter Sørensen.
– Jeg synes, det er et helt ufatteligt kaos, de har påført sig selv i Brøndby, siger Peter Sørensen til Viaplay Sport News og peger på nogle af de opgaver, Benjamin Schmedes nu skal tage sig af:
– For det første er der selvfølgelig en træner, der skal på plads. Det skal også på plads, hvordan det egentlig er, at Brøndby vil spille, og hvad det er for en træner, der skal passe til det. Det må være det, man har ventet med at beslutte sig for, indtil den her sportsdirektør var på plads.
– Men hvad ved han om det, når han ikke kender klubben særlig godt? Og hvad er det så, man ønsker skal være anderledes i forhold til det, som faktisk var ret succesfuldt indtil i sommer, hvor de var lige ved at vinde det danske mesterskab? Det er i hvert fald noget andet end, hvad Jesper Sørensen stod for.
– Og når man vil noget andet, skal der typisk også nogle andre spillere til. Men kan man nå det? Og kan man nå at få forlænget dem, man gerne vil forlænge, som har udløb til sommer? Mange har udløb i Brøndby til sommer. På den måde er der virkelig et stort stykke arbejde i Brøndby – ikke bare med at hente nye spillere, men med at vurdere, hvad de skal hentes til, og hvem der skal stå for det. Det er et stort projekt, som der er kort tid til at få løst.
Brøndbys spillere møder ind efter vinterferie i løbet af næste uge, og deres første tællende kamp i foråret er i midten af februar mod Viborg FF i Superligaen.
Se hele klippet med Peter Sørensen i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
OPTAKT
Panama – England
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
TOPNYHED