Brøndby IF – AGF

Brøndby IF på Superligaens 4. plads får søndag besøg af topholdet AGF. Aarhusianerne er på utrolige otte sejre på stribe.



Superliga

Dommer: L. Graagaard

Søndag 19. oktober kl. 16.00

Stream: TV2

Spilforslag

Over 2,5 mål

Odds 1,73

Spil hos Bet365

Odds fra maj 14, 2026. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikerer reklamelinks

Holdnyt:
Brøndby IF:

Brøndby er på 4. pladsen efter 11 runder af Superligaen

De lukkede ned før landskampspausen med en kontrolleret sejr på 2-0 i Fredericia, hvor Noah Nartey scorede for anden kamp i træk. 

Keeper Patrick Pentz måtte dog have handskerne klar hele kampen, for oprykkerne havde flere gode muligheder, der krævede, at Pentz viste højt niveau. 

Nu er der topkamp på Brøndby Stadion, og de blågule kan barbere tre point af den aktuelle afstand på fem til topholdet AGF.

I landskampspausen har Brøndby mest udmærket sig ved at modtage straffe fra både DBU og UEFA for diverse tilskuermæssige forseelser i sæsonens løb. 

Dét forhindrer næppe, at der bliver fuldt knald på tribunerne til opgøret søndag, hvor der er lagt op til dobbeltdækker med Brøndby – AGF i kvindeligaen klokken 12:30 som en inspirerende forret til Superligaens topkamp.

Er du ikke selv på stadion, har du stadig mange muligheder for at se Brøndby – AGF enten på tv eller via streaming.

Værterne får Luis Binks med igen i defensiven efter karantæne i seneste runde.

Mats Köhlert er klar igen efter en længere skade hos Brøndby, men det er uvist,  om han ligefrem er startopstillingsklar.

AGF:

Der er for længst meldt røde lamper i udebaneafsnittet på tilskuerpladserne. 1.300 feststemte aarhusianere har meldt deres ankomst. 

De håber på at se De Hvii vinde deres niende sejr på stribe i Superligaen og dermed konsolidere 1. pladsen. 

De nuværende otte sejre på stribe er klubrekord, og henter de sejr nummer ni på snor søndag, bliver de det kun tredje hold i Superligaens historie – sammen med FCK og Brøndby – der har mindst ni sejre i rap. 

Anfører Patrick Mortensen har scoret i fem af sine seks seneste besøg på Vestegnen, men han har ikke scoret i de fem seneste Superligakampe, så vi skal helt tilbage til august for at finde seneste Mortensen-mål. Er det tid igen søndag?

Frederik Tingager udgik, da AGF i sidste kamp før landskampspausen slog Silkeborg 3-1. Den lange defensivmand vil være svær at undvære. 

En scanning viste umiddelbart, at skaden ikke var alvorlig, men det er stadig uvist, om Tingager er klar til kamp allerede søndag. 

Jacob Andersen og Tobias Mølgaard er stadig ude for AGF, og så er det altså også tvivlsomt, om forsvarschef Tingager er klar til dette opgør.

Karantæner:

Brøndby IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Brøndby IF: (4-2-3-1): Pentz – Klaiber, Alves, Binks, Divkovic – Wass, Tahirovic – Fukuda, Nartey, Vallys – Ambæk

AGF: (3-4-2-1): Hansen – Bejimo, Dalsgaard, Kahl – Carstensen, Poulsen, Yakob, Links – Bech, Arnstad – Mortensen

Dom:

Der er jubilæum søndag, for det er 50. gang, at Brøndby tager mod AGF i Superligaen. 

30 af de 50 er endt med hjemmesejr, men i de fire seneste har AGF vundet to gange og hentet remis en gang. 

Aktuelt er aarhusianerne flyvende, og det vil være vovet bare at dømme dem ude på historiske resultater. 

Omvendt kommer Brøndby med tre sejre på stribe inklusive 4-1 mod B.93 i DBU Pokalen, og scoren for de tre sejre er 11-2. Også imponerende. 

Det dufter af et herligt topopgør med intensitet, drama og mål. Dommen lyder, at det ender 2-2.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated maj 14, 2026 19:06 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!




LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København