Brøndby IF har endnu ikke forstærket sig i dette transfervindue, men nu kan der muligvis være en handel under opsejling på Vestegnen.
Superliga-klubben oplyser, at den 18-årige svenske angriber Oskar Fallenius i øjeblikket er til prøvetræning, og det er en spiller, de blå-gule flere gange har været sat i forbindelse med.
Læs også:Brøndby-talent: Min mission er at spille fast
Oskar Fallenius tørner til dagligt ud for Brommapojkarna, hvor han har scoret seks mål i 29 førsteholdskampe. Han er lige nu topscorer i den tredjebedste svenske række med fem mål efter 13 kampe.
– Oskar Fallenius spiller til dagligt på et lavere niveau, men han er en ung spiller, vi har fulgt et stykke tid og med et potentiale, som vi gerne vil se på nærmeste hold. Vi er glade for at Brommapojkarne har givet os muligheden, for at Oskar kan træne med Superliga-truppen i de kommende dage, så både vi som klub og han som spiller kan se, om Brøndby IF og 3F Superligaen kunne være det rigtige sted at fortsætte karrieren, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.
Læs også:Kasper Fisker glæder sig over skifte til “arbejderklubben” Fremad Amager
Det er som nævnt ikke nyt, at Brøndby IF har et godt øje til Oskar Fallenius, og angriberen har tidligere kommenteret på interessen fra de blå-gule.
– Det er alle spilleres drøm at rykke op i sin karriere, og Danmark har en fantastisk liga. Brøndby er en kæmpe klub, som jeg selvfølgelig kender, og det er klart, at en interesse fra dem er spændende. Det betyder, at jeg gør det godt på fodboldbanen, hvor jeg vil beskrive mig selv som en hurtig winger, som er god én mod én og har et blik for spillet, sagde Fallenius i marts til 3point.dk.
Oskar Fallenius træner med i Brøndby IF for første gang i dag. Han har kontrakt med Brommapojkarna frem til udgangen af november 2021.
Læs også:Rezan Corlu tilbage i Brøndby: Den største klub i Danmark
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:FCN har styr på truppen og på transfers: Ikke så sexet i medieverdenen
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
NYHEDER
Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
10. gang i træk
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
