Brøndby IF har svensk angriber til prøvetræning

Brøndby IF har det svenske angrebstalent Oskar Fallenius til prøvetræning.



Brøndby IF har endnu ikke forstærket sig i dette transfervindue, men nu kan der muligvis være en handel under opsejling på Vestegnen.

Superliga-klubben oplyser, at den 18-årige svenske angriber Oskar Fallenius i øjeblikket er til prøvetræning, og det er en spiller, de blå-gule flere gange har været sat i forbindelse med.

Læs også:Brøndby-talent: Min mission er at spille fast

Oskar Fallenius tørner til dagligt ud for Brommapojkarna, hvor han har scoret seks mål i 29 førsteholdskampe. Han er lige nu topscorer i den tredjebedste svenske række med fem mål efter 13 kampe.

– Oskar Fallenius spiller til dagligt på et lavere niveau, men han er en ung spiller, vi har fulgt et stykke tid og med et potentiale, som vi gerne vil se på nærmeste hold. Vi er glade for at Brommapojkarne har givet os muligheden, for at Oskar kan træne med Superliga-truppen i de kommende dage, så både vi som klub og han som spiller kan se, om Brøndby IF og 3F Superligaen kunne være det rigtige sted at fortsætte karrieren, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.

Læs også:Kasper Fisker glæder sig over skifte til “arbejderklubben” Fremad Amager

Det er som nævnt ikke nyt, at Brøndby IF har et godt øje til Oskar Fallenius, og angriberen har tidligere kommenteret på interessen fra de blå-gule.

– Det er alle spilleres drøm at rykke op i sin karriere, og Danmark har en fantastisk liga. Brøndby er en kæmpe klub, som jeg selvfølgelig kender, og det er klart, at en interesse fra dem er spændende. Det betyder, at jeg gør det godt på fodboldbanen, hvor jeg vil beskrive mig selv som en hurtig winger, som er god én mod én og har et blik for spillet, sagde Fallenius i marts til 3point.dk.

Oskar Fallenius træner med i Brøndby IF for første gang i dag. Han har kontrakt med Brommapojkarna frem til udgangen af november 2021. 

Læs også:Rezan Corlu tilbage i Brøndby: Den største klub i Danmark
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:FCN har styr på truppen og på transfers: Ikke så sexet i medieverdenen




LIVE: AGF mangler to profiler




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Kalder tronskifte i Danmark

FC Nordsjælland – AGF

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Arsenal skal til Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Randers FC – FC Fredericia

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Så du det? Wass i helt vild aktion



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’