Brøndby IF har endnu ikke forstærket sig i dette transfervindue, men nu kan der muligvis være en handel under opsejling på Vestegnen.
Superliga-klubben oplyser, at den 18-årige svenske angriber Oskar Fallenius i øjeblikket er til prøvetræning, og det er en spiller, de blå-gule flere gange har været sat i forbindelse med.
Læs også:Brøndby-talent: Min mission er at spille fast
Oskar Fallenius tørner til dagligt ud for Brommapojkarna, hvor han har scoret seks mål i 29 førsteholdskampe. Han er lige nu topscorer i den tredjebedste svenske række med fem mål efter 13 kampe.
– Oskar Fallenius spiller til dagligt på et lavere niveau, men han er en ung spiller, vi har fulgt et stykke tid og med et potentiale, som vi gerne vil se på nærmeste hold. Vi er glade for at Brommapojkarne har givet os muligheden, for at Oskar kan træne med Superliga-truppen i de kommende dage, så både vi som klub og han som spiller kan se, om Brøndby IF og 3F Superligaen kunne være det rigtige sted at fortsætte karrieren, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.
Læs også:Kasper Fisker glæder sig over skifte til “arbejderklubben” Fremad Amager
Det er som nævnt ikke nyt, at Brøndby IF har et godt øje til Oskar Fallenius, og angriberen har tidligere kommenteret på interessen fra de blå-gule.
– Det er alle spilleres drøm at rykke op i sin karriere, og Danmark har en fantastisk liga. Brøndby er en kæmpe klub, som jeg selvfølgelig kender, og det er klart, at en interesse fra dem er spændende. Det betyder, at jeg gør det godt på fodboldbanen, hvor jeg vil beskrive mig selv som en hurtig winger, som er god én mod én og har et blik for spillet, sagde Fallenius i marts til 3point.dk.
Oskar Fallenius træner med i Brøndby IF for første gang i dag. Han har kontrakt med Brommapojkarna frem til udgangen af november 2021.
Læs også:Rezan Corlu tilbage i Brøndby: Den største klub i Danmark
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:FCN har styr på truppen og på transfers: Ikke så sexet i medieverdenen
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
VM-vækkeuret: Lugter af et kæmpe VM-gennembrud!
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
