Jan Bech Andersen er sheriffen i Brøndby IF, hvor han både er ejer og bestyrelsesformand. Den 53-årige rigmand kan selv udstikke retningen i sin yndlingsklub, for sådan er det, når man har så høj en ejerandel, som Jan Bech Andersen har i Brøndby.
I fremtiden skal der dog en anden konstellation til. Det udtrykker Brøndby-formanden meget klart i et interview med Tipsbladet.
Det er velkendt, at Brøndby IF i noget tid har været på jagt efter en storinvestor, og der har været mange rygter – blandt andre om Red Bull, men de blev skudt ned med det samme. Processen med at finde en ny storinvestor går den rigtige vej.
– Der er løbende dialoger med et par kandidater. Der er en del, der synes, at vi har gang i noget spændende i Brøndby, men det hele skal passe sammen, og de skal købe ind på strategien. De skal også have respekt for klubbens DNA og for fansenes betydning. Men der er heldigvis nogle seriøse kandidater, som har interesse i det. Det ser meget spændende ud, så meget vil jeg sige, fortæller Jan Bech Andersen til Tipsbladet.
En del danske klubber er havnet i en dyb krise, efter at de har fået udenlandske ejere. Har det gjort dig mere kræsen?
– Ja, det er klart. Det handler om, at der bliver forventningsafstemt, således at alle, der kommer inden for de fire vægge, har det samme mål. Det er jeg opmærksom på, og det er en hel central del af alle de samtaler, jeg har.
Hvad ser du gerne en ny investor bringe til Brøndby?
– Det kan være alt fra kommerciel viden til kapitaltilførsel, knowhow på scouting og fodboldviden og adgang til andre markeder, end vi har i dag. Det handler om, at den investor, der en dag kommer ind, skal gøre Brøndby til en bedre klub på både lang og kort sigt. Det er min mission, og det er mit ansvar.
Ønsker du en rolle fremadrettet, hvis der kommer en ny investor?
– Ja, det vil jeg mene. Det ligger ret implicit i det. Jeg skal ikke udnævne mig selv til Messias eller noget, men man skal passe på med at skille tingene ad over natten. Så er det også, at de problemer, vi har set i andre danske klubber, kan opstå.
Hvordan skal Brøndby de kommende år holde trit med FC København og FC Midtjylland?
– En mulighed er netop, at vi får en investor ind. Og så skal vi satse på, at vi kan sælge spillere for 50-100 millioner kroner samtidig med, at vi er i Europa. Men det vil være naivt at tro, at vi bare kan indhente det forspring, de to klubber har, for der er en helt anden kvalitet og trupsammensætning. Der kan vi bare ikke være med over en hel sæson.
Så en ny investor er faktisk meget afgørende?
– Ja, det vil jeg sige. Det er absolut en væsentlig del af fremtiden, slutter Brøndby-formanden.
Jan Bech Andersen købte sig ind i Brøndby IF i 2014, da klubben var på randen af konkurs. Nu er økonomien sund i vestegnsklubben, men resultaterne på banen har ikke fulgt med i denne sæson, og Brøndby har tabt de seneste syv kampe.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
MEDIE
