Brøndby-komets værdi eksploderer – men…

Yuito Suzuki og Franculinos værdi er steget markant, vurderer Transfermarkt, men Tipsbladets kommentator mener, at de er langt mere værd.



Superliga-sæsonen er overstået, og transfervinduet åbner lige om lidt.

Og igen denne sommer ventes Superligaen at være leveringsdygtig i milliontransfers til udlandet. Ja, faktisk er de første allerede på plads, da FC Københavns målmand Kamil Grabara og FC Nordsjællands offensivstjerne Ibrahim Osman skifter til henholdsvis Wolfsburg og Brighton & Hove Albion.

Flere store transfers er utvivlsomt på vej, og forud for sommerens transfervindue har det store transfersite Transfermarkt opdateret deres bud på Superliga-spillernes værdi.

Her er Yuito Suzuki fra Brøndby IF og Franculino fra FC Midtjylland to spillere, hvis værdi er eksploderet.

Yuito Suzukis værdi er mere end seksdoblet og steget fra 6,75 millioner kroner til 45 millioner kroner, mens Franculinos værdi er steget med 37,5 millioner til 56,25 millioner kroner.

Ingen af de to er dog Superligaens mest værdifulde spillere. Den ære tilfalder Roony Bardghji, der trods sin skade er 67,5 millioner kroner værd ifølge Transfermarkt. Franculino er så nummer to, mens holdkammeraten Dario Osorio og FC Nordsjælands stopper Adamo Nagalo vurderes at være 52,5 millioner kroner værd.

– Lever Transfermarkt i 2015?
Det er imidlertid værd at indskyde, at Transfermarkts vurdering nok skal tages med et gran salt.

For selvom de fem nævnte med al sandsynlighed bliver nogle kæmpe salg ud af Superligaen på et tidspunkt og velsagtens også er blandt Superligaens mest værdifulde spillere, er alle langt mere værd end Transfermarkts vurdering. Det mener Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen.

– Hvis jeg skal være lidt fræk, kunne jeg godt have Transfermarkt mistænkt for at leve i 2015. Der er simpelthen ikke en jordisk chance for, at FC Midtjylland ville sælge Franculino for omkring 50 millioner kroner, eller Brøndby IF ville sælge Yuito Suzuki for 45 millioner, siger Troels Bager Thøgersen og tilføjer:

– Vi skal i hvert fald fordoble de beløb, hvis det overhovedet kan gøre det. Især Franculino er, på grund af hans alder og hans data, voldsomt attraktiv for større europæiske klubber, der uden videre kan tage chancen på ham, og selv om Suzuki i transfer-sammenhæng snart er midaldrende, er det fuldstændig udelukket, at Brøndby vil sælge ham så billigt,

– Transfermarkt har det med at overvurdere landsholdsspillere og ældre spillere i topklubber i Superligaen rent prismæssigt, mens man undervurderer de helt unge spillere voldsomt. Det er en enormt svær øvelse, fordi man skal forstå, at de bedste unge er 10-20 gange mere værd end dem lige efter, og det kræver noget fingerspitz-gefühl. Prøv at se værdisætningen af Oliver Sørensen til omkring 20 millioner kroner eller Elias Achouri til 25 millioner kroner. Det kommer aldrig til at ske for mindre end det tre-fire dobbelte, siger Troels Bager Thøgersen.

Transfervinduet åbner officielt den 15. juni, men der er allerede flere bekræftede klubskifter i Danmark. 





Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Verdensstjernes søn landet i København

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vil undgå Bendtner-stunt

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

– Vi er pressede

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Topscorer færdig

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

På blokken i danskerklub

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul