Brøndby skød Michael Krohn-Dehli at til spanske Celta Vigo onsdag, og senere samme dag blev Thomas Kahlenberg nævnt som en kandidat til venstrekanten, men som tipsbladet.dk i går også skrev, kan der også være andre emner til den plads.
En af dem er Johan Absalonsen, der er uden udsigt til spilletid hos FC København og angiveligt skal være et emne i Brøndby. Tipsbladet.dk var onsdag i kontakt med Absalonsens agent Allan Reese, der forelagt Brøndby-vinklen sagde:
– Vi er slet ikke tæt på nogen løsning lige nu, men kigger som sagt på de ting, der måtte være og komme. Jeg kan ikke kommentere på klubber eller muligheder
Men BT erfarer, at både Johan Absalonsen og hans holdkammerat i FCK, Martin Bergvold skulle være emner i Brøndby til en øjeblikkelig forstækning af det hold, der er kommet gevaldigt skidt fra start i sæsonen.
Martin Bergvold spillede de første kampe for FCK i sæsonen men er siden gledet ud i rollen som reserve uden garanti for en plads på bænken. Martin Bergvold kom tilbage til FCK efter et ophold i italienske Livorno men har aldrig været i nærheden af en fast plads på holdet. Den 28-årige midtbanespiller har dog i en lang periode også været sat uden for med en skade, men selv om træner Ariel Jacobs i starten af sæsonen uddelte roser til Bergvold, lader det til, at den belgiske træner har lagt sig fast på hierarkiet på midtbanen.
Brøndbys sportschef Ole Bjur har overfor BT ikke villet kommentere på de to FCK’ere som mulige emner i den gule trøje.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER