Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

Benjamin Tahirović synes, at det er positivt, at Brøndby har skiftet ud på trænerposten.



Brøndby Stadion (Tipsbladet): I lidt mere end en uge har Steve Cooper været cheftræner for Brøndby IF.

Han overtog posten fra Frederik Birk, der fik chancen for at bevise sig i lidt mere end et halvt år.

Skiftet på positionen blev omtalt meget i den første tid, men efter at der har været plads til at se den nye cheftræner an, er Benjamin Tahirović glad for ændringen.

– Det har været godt for os allesammen, klubben og spillerne. Særligt os spillere kan se, at standarden til træningerne og niveauet er højnet. Så det er udelukkende positivt. Vi vandt endda et derby hjemme mod FCK efter to træninger, så det hele har været positivt, og det håber vi, at det bliver ved med at være.

– Det, jeg kan lide bedst ved ham, er, at han vil have struktur, han vil gøre det på sin måde. Han forlænger meget af spillerne, fordi han tror på os, hvilket vi kan spejle. Vi tror meget på ham. Jeg synes, at trænerskiftet har været godt, både for mig, men jeg kan også godt sige på vegne af resten af holdet, at det har været rigtig godt, siger han fredag til Tipsbladet og den resterende presse.

Frederik Birk

Der er mere styr på det hele nu

Midtbanespilleren leverede selv en flot indsats i kampen mod FC København, og det er måske resultatet af trænerskiftet.

– Det er ikke kun for holdet og spillerne, men jeg tror, det er en god ændring for hele Brøndby. Han bringer noget nyt, og han sørger for, at man ved, hvad det betyder at spille med logoet på brystet hver dag.

Han slår fast overfor pressen, at det ikke var, fordi Frederik Birk tabte omklædningsrummet, men strukturen i dagligdagen er blevet markant bedre efterfølgende, fortæller Benjamin Tahirović, da han bliver spurgt, om det var noget, han savnede under den forrige cheftræner.

– Ja, det vil jeg sige, med al respekt for alle de trænere, der har været. Der er meget mere struktur og klarhed nu.

– Der var flere ting. For eksempel ved jeg nu, hvad der forlanges af mig og mine medspillere, hvilket hjælper inde på banen. Jeg skal ikke længere kigge efter dem, for jeg ved, hvor de kommer til at placere sig, når jeg har bolden. Det gør det lettere at spille, fordi man næsten ikke behøver at kigge op, jeg stoler på, at min holdkammerat er, hvor han skal være, fordi det har han fået fortalt, fortæller midtbanespilleren.

Selvom det hele så kan virke til at være sat i skemaer, er der fortsat plads til, at spillerne kan være kreative på banen.

– Der er stadig frihed for spillerne, men der var for mange uklare situationer under Birk, og nu er det hele kommet mere i system.

Benjamin Tahirović har fået spilletid i samtlige Brøndby-kampe i denne sæson, men det er kun i lidt over halvdelen, at han er startet inde på banen.








Steve Coopers højre hånd afviser


Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Vil købe dansk landsholdsbobler

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Ny kæmpeklub er interesseret

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Åge Hareide er alvorligt syg

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Pione Sisto på vej væk?

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Udenlandske medier i chok over Danmark

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Peter Christiansen har fundet afløseren

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Vanvid! Vinder 9-1

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’