SUNDBY IDRÆTSPARK (Tipsbladet): B.93 mødte overmagten onsdag aften.
På Østerbro-klubbens midlertidige hjemmebane, Sundby Idrætspark, kom Brøndby IF nemlig på besøg og dominerede. Det endte også med en sejr til de blågule på 4-1 – og det kunne velsagtens have været en endnu større sejr.
Og cheftræner i B.93, tidligere topspiller Kasper Lorentzen, er ikke bleg for at indrømme, at hans mandskab kom i menneskehænder.
– Det var en kamp, hvor vi mødte et rigtig godt hold, indleder Kasper Lorentzen med et smil over for Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen og tilføjer så:
– Jeg siger ikke, det havde været anderledes med en træner, der havde været der i halvandet år… Men det er en ny træner, der kun roterer på tre positioner, og han indsætter to centrale midtbanespiller, som i min optik måske burde starte inde og gerne vil bevise sig. Derfor møder vi et Brøndby-hold, der er skærpet og vil ud og levere.
– Det er også det, Steve Cooper vil have. Han er ny i klubben, han vil have resultater, og han vil udvikle det, som de arbejder med. Det gør bare, at vi møder et hold, der er meget skærpet og spiller i et højt tempo. Det gjorde, vi var presset i alt, hvad vi lavede.
– Men det, der var fedt, var, at vi stadig forsøgte. Vi kan ikke gøre det på andre måder, men vi havde det svært. Sådan er det, når man møder et bedre hold. Alt skal gå hurtigere, alt skal besluttes hurtigt, og alt skal forsvares bedre. Og vi havde også roteret lidt, fordi vi har et tæt kampprogram.
– Jeg ville da gerne have lavet en stor overraskelse, men kæmpe ros til Brøndby for den præstation, de leverede.

‘Jeg ved ikke, hvad fanden der sker‘
Den helt store oplevelse på Sundby Idrætspark var Noah Nartey, der scorede to gange med gode skud fra kanten af feltet – en spiller, som Kasper Lorentzen faktisk kender rigtig godt.
De har nemlig en fælles fortid i ungdomsafdelingen i Brøndby, hvor Kasper Lorentzen blandt andet tidligere har været assistenttræner på U19-holdet. Men dengang var Brøndby-spillerens skud langt fra, hvad det er i dag.
– Jeg spurgte ham, hvad der er sket, for han kunne fandeme ikke skyde, da jeg var der! Jeg sagde mange ting til ham, men det kan godt være, det først sidder fast nu. Jeg ved ikke, hvad fanden der sker. Jeg forstår det ikke. Men jeg har også set, at han også gjorde det i sidste sæson, fortæller Kasper Lorentzen og slår så fast:
– Jeg vil ikke tage æren for det.
Også Noah Nartey fortalte pressen om deres korte samtale.
– Han sagde til mig efter kampen: ‘Hvor har du lært at skyde fra?’ Det var meget sjovt. Det kommer selvfølgelig altid, for der er også mange fra holdet, der godt kan lide at komme med sjove kommentarer, siger Noah Nartey med et grin.

Grinede på sidelinjen
Mens højdepunkterne som nævnt var få for B.93, kom der alligevel et til sidst.
Kasper Lorentzen og co. sendte den 18-årige debutant Sven Bech Leschly på banen. Og ikke mere end et minut senere havde debutanten reduceret til 1-4 med et kanonmål fra distancen.
Umiddelbart efter var der grin og smil på Østerbro-klubbens bænk.
– Det er jo fordi vi sætter Sven på banen til debut, og det er for at give ham den oplevelse at få debut. Han er dygtig og upåvirket. Han gør bare sit, uanset om det er med U19-holdet eller førsteholdet.
– At han skulle score… Det er derfor, vi grinede lidt, for den fik han så også oveni hatten. Han er en meget kontrollerende 6’er normalt, så at han skulle gå ind og banke den ind, det havde vi ikke regnet med. Derfor griner vi lidt og glæder os over, at han får den med i dag, lyder det fra en glad Kasper Lorentzen.
Brøndby IF gik som bekendt videre og skal nu møde vinderen af opgøret mellem Kolding IF og FC Nordsjælland i næste runde. B.93 kan i stedet fokusere fuldt ud på 1. division.
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
FC København-profil ude med sygdom
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
AVIS
Storklub meldes interesseret
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
