Tele-rigmanden Thomas Rasmussen er igen trådt til i Brøndby ved at yde et lån på tre millioner kroner. Lånet er dog udelukkende givet for at holde Brøndby flydende i en svær tid, og han har ikke tænkt sig at investere yderligere i klubben, der til foråret vil gennemføre en aktie-emission, hvor de forventer at hente mellem 75 og 150 millioner kroner.
– Jeg har lånt klubben tre millioner kroner, og det er det. Der var ikke andre, der ville gøre det, og så trådte jeg til. Det var den sidste brik, de manglede i puslespillet for at kunne nå frem til aktie-emissionen. Men det her er de sidste penge, jeg skyder i klubben. Jeg er slet ikke interesseret i at være med i den emission, siger Thomas Rasmussen til tipsbladet.dk.
Du proklamerede før jul, at du havde trukket dig fra alle forhandlinger med Brøndby. Er det her så ikke bare endnu et spin i den retning fra sin side?
– Overhovedet ikke. Jeg er trådt til her for at hjælpe klubben og har ikke planer om at investere mere i Brøndby. Jeg har givet dem et lån, og det er så det.
LÆS OGSÅ: Brøndby mangler sikre investorer
Thomas Rasmussen proklamerede i efteråret, at han ikke ville have mere med Brøndby at gøre, da han og hans to kompagnoner Allan Kamper og Casper Hvidbjerg følte, de blev hængt ud i pressen. Rasmussen forhandlede dog videre med Brøndby og er nu trådt til med et lån, som han har fået sikkerhed for i de cirka 40 millioner kroner, som Brøndby fortsat mener, at klubbens tidligere mæcen Jesper Nielsen skylder klubben. Det mener Nielsen dog ikke, men det bekymrer ikke Thomas Rasmussen.
– Det er fint nok, at det er den løsning, vi kunne finde. Det er ikke noget, jeg kommer til at ligge søvnløs over. Jeg satser på, at Brøndby også eksisterer om 10 år, så det er overhovedet ikke noget, der bekymrer mig. Men jeg vil også gerne sige, at jeg ville da ønske, at der var andre, der ville træde til, og hvis der er nogen, der vil overtage lånet, kan de bare ringe til mig, siger han.
LÆS OGSÅ: Bjur: Nu handler det om det sportslige
Da Rasmussen, Kamper og Hvidbjerg offentliggjorde, at de trak sig fra forhandlingerne med Brøndby, sagde Thomas Rasmussen, at han ville af med playersponsoratet på Simon Makienok. Det vil han stadig gerne, hvis der er én, der vil købe det.
– Igen de kan bare ringe, hvis der er nogen, der vil overtage det. Det vil jeg ikke stå i vejen for, siger Rasmussen, der tidligere har været inde over muligheden for at tilknytte flere spillere til klubben på playersponsorater.
– Tanken har været der tidligere, men det er noget tid siden. Det er ikke noget, vi har diskuteret denne gang. Jeg synes, det kunne være mega-godt at hive flere profiler ind på den måde, for jeg synes, det er trist, at Brøndby ligger, hvor de ligger. Så kan det godt være, at klubben har haft en uansvarlig drift i noget tid. Det vil jeg ikke gøre mig til dommer over. Sket er sket, og nu kan klubben se fremad.
Thomas Rasmussen understreger i øvrigt, at han ikke ejer playersponsorater på andre af Brøndbys spillere, og at han ikke har indflydelse på, hvad Simon Makienok skal koste, eller hvornår Brøndby eventuelt skal skyde ham af.
LIVE
TransferLIVE: Hillerød udlejer midtbanetalent
I chok over Mike Tullberg-udtalelse
Overraskende FCK-transfer: Det er en gamechanger
EKSKLUSIVT
Dyr FCM-spiller søger væk: Lejeaftale mest i spil
NYHEDER
Afslører: Makienok deltager i realityprogram
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 4. runde
INTERVIEW
Brøndby-stjerne reagerer på vild David Nielsen-dom
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Han er et gigantisk guldæg’
NYHEDER
Dansker talte med Højlund inden transfer
TOPNYHED
Færdig: German Onugkhas kontrakt revet over
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe dommerfejl: Det er MEGET besynderligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rosenborg køber historisk dyr Chiakha
Meldt tæt på FCK – stjerne præsenteret i ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
De køber rettighederne til FCK-kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jørgensen får lang aftale i rekordsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg køber Maël de Gevigney
TIPSBLADETS DOM
Bekymrende, Brøndby – men nøj, han er for vild!
TRANSFER
AGF snydt for ny profil
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: ’Han har et kæmpestort hjerte’
EKSKLUSIVT
Kæmpe SL-transfer: Sådan scorede FCN 225 mio.
TOPNYHED
‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’
INTERVIEW
Frøkjær var rasende: ‘Det er jo åndssvagt!’
MEDIE
Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg – nu meldes han færdig
NYHEDER
‘Det bliver det vildeste vindue nogensinde’
MEDIE
Nicolai Jørgensen på vej tilbage til FCK
NYHEDER
Det vil Ramaj ‘ikke være glad for’
NYHEDER
Bo Svensson bekymret for FCK-stjerne
MEDIE
Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel
TRANSFER
Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Dybt uenig med Luis Binks: ‘Vildt at gøre’
EKSKLUSIVT