Brøndby: Sejre vil bremse kritik

Ifølge Brøndby IF’s direktør Jan Lockhart vil forholdet til fans og omverden blive bedre, hvis Brøndby IF vinder flere kampe i 2012.



Brøndby IF holder i aften møde på Brøndby Stadion med op mod 300 af klubbens sæsonkortholdere, hvor administrerende direktør Jan Lockhart og sportschef Ole Bjur vil debattere klubbens tilstand.

I 2011 har klubben haft alvorlige problemer med at forklare sig og holde sig gode venner med flere forskellige fan-organisationer, der efterlyser mere åbenhed og demokrati, og Brøndby-direktør Jan Lockhart erkender, at klubben i flere tilfælde har handlet forkert overfor fansene og at man for ofte har været dårlig til at kommunikere med fans og omverdenen.

– Vores image har helt klart været bedre, end det er nu. Det kan enhver se. Det er også en del af opgaven at få det forbedret væsentligt. Der er en meget nær sammenhængskraft mellem dit image og hvad du præsterer på banen. En del af det vil blive repareret i det øjeblik, du begynder at vinde fodboldkampe igen og stige i graderne i Superligaen. Derudover er der en række discipliner, vi kan blive bedre i, siger Jan Lockhart til Tipsbladet.

En konkret episode, der ærgrer Jan Lockhart, fandt sted i efteråret, hvor flere Brøndby-fans blev bortvist og truet med karantæne af sikkerhedspersonale, da fansene uddelte flyers i forbindelse med kampagnen En Stemme Til Alle, hvor Brøndby Support, Det Nye Brøndby og Alpha Brøndby er gået sammen om at arbejde for mere fan-indflydelse og åbenhed i Brøndby IF’s ledelse.

– Det er en rigtig dårlig episode. Det er jo ærgerligt, at vi åbenbart håndterer sådan en situation, så den får det resultat. Det er ikke noget, vi ønsker eller har lyst til at gentage, siger Jan Lockhart.

Resultater vil nedtone kritikken
Brøndby-direktøren er fuldt ud klar over, at fan-sammenslutninger som de tre ovenstående har været særdeles kritiske på det seneste overfor Brøndbys ledere og bestyrelse.

Og det er ikke kun episoder som ovenstående bortvisnings-trusler, som Brøndby hurtigt trak tilbage igen, fansene er vrede over. Der er udbredt utilfredshed med fordelingen af magt og indflydelse i selskaberne og foreningerne bag Brøndby IF’s professionelle hold, en fordeling der ifølge kritikerne reelt giver den mangeårige Brøndby-leder og nuværende bestyrelsesformand Per Bjerregaard noget nær total kontrol over Brøndby IF.

Jan Lockhart ville i et stort interview med Tipsbladet i sidste uge ikke gå i detaljer om sit syn på, hvordan magten og aktierne er fordelt og organiseret i Brøndby IF A/S.

Men Brøndby-direktøren er af den overbevisning, at en stor del af den nuværende kritik skyldes, at Brøndby IF har klaret sig dårligt på banen, og at bedre resultater i 2012 vil mildne noget af kritikken.

– Det er altid fantastisk at opleve, at der er grupperinger, der bruger tid og energi på at tænke på Brøndby IF. Det vil ikke ske uden for fodboldens verden, at personer uden for en virksomhed vil have så mange tanker om, hvordan forretningen kunne gøre. Vi skal se dem som en begunstigelse. Når det så er sagt, så er det, de arbejder for i høj grad nogle ændringer af strukturer bag Brøndby IF A/S. Det er noget, jeg overhovedet ikke har indflydelse på, og som jeg derfor ikke har nogen kommentar til, siger Jan Lockhart.

– Jeg kan godt se, at spekulationerne omkring klubben generelt har en negativ effekt på vores omdømme, og det er ikke så godt. Men jeg er af den overbevisning, at selv meget skeptiske røster vil mildnes, når det lykkes at få en væsentlig sportslig forbedring, siger Jan Lockhart.

Men mange af kritikerne taler jo slet ikke om det sportslige, de taler om Per Bjerregaard, strukturer og organisationen i klubben?
– Det kan godt være, at der er nogle kritiske røster, der også er politiske orienterede og har en anden dagsorden. Men de fleste røster vil mildnes med bedre resultater. Det er min teori, siger Jan Lockhart.

Jan Lockhart fortæller videre, at Brøndby IF håber på at skabe en bedre dialog med klubbens fans, der på det seneste også har været oprørte over, at en nyansat fankoordinator blev fyret i forbindelse med de omfattende besparelser, Brøndby IF meldte ud i midten af november.

Mødet mellem Jan Lockhart, Ole Bjur og de op til 300 sæsonkortholdere finder sted i aften klokken 19.

Du kan læse meget mere om Brøndby IF’s udfordringer på og udenfor banen i et seks sider langt interviewHer kan du blandt andet læse om Brøndbys økonomiske udfordringer og Jan Lockharts samarbejde med bestyrelsesformand Per Bjerregaard.

Du kan også få adgang til Tipsbladets fredagsavis (og tidligere udgaver af bladet) via, eller via Tipsbladets

Du kan også altid holde dig opdateret på tipsbladet.dk’s øvrige nyheder på din Iphone via

Følg Tipsbladets Troels Bager Thøgersen på Twitter under brugernavnet ‘TroelsBagerT’.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Colombia – Portugal

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

På vej til storklub?

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Markant ændring i Silkeborg

FCK-profil med hattrick i målfest

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Sydafrika – Canada

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub