Brøndby skal fejre spansk klubs 100 års jubilæum

Der er lagt op til revanche for Brøndby, når de drager sydpå i december.



Superligaen går efter den kommende weekend på en lang vinterpause, men for Brøndby-spillernes vedkommende betyder det ikke, at de kan hænge støvlerne op for en tid. Først skal de på træningslejr.

Det oplyser Brøndby på klubbens hjemmeside.

Den kommer til at foregå mellem 3. og 10. december, hvor de også skal møde Tenerife undervejs 4. december, hvor den spanske klubs 100 års jubilæum skal fejres. Inden turen går sydpå skal Brøndby desuden også spille mod engelske Millwall på The Den 26. november.

For Brøndby-fans er der nok også en lille klokke, der ringer, hvis man nævner Tenerife. Tilbage i 1997 mødte den københavnske vestegnsklub dem i UEFA Cuppen (i dag Europa League red.) i kvartfinalen.

Det husker blandt andet EM-helten fra 1992, Kim Vilfort, som spillede for Brøndby dengang tilbage på, hvor man havde vundet 1-0 på udebane, inden returkampen i et næsten udsolgt Parken.

– Det var forholdsvist jævnbyrdigt i Parken, men efter deres hurtige føringsmål stod den jo pludselig 1-1 samlet. Det var ikke den store kamp, men vi forsvarede en del efter deres scoring, og som tiden gik, begyndte vi jo at indstille os på straffespark. De får så et frispark ude foran vores felt, som de scorer på kort før det 120. minut, siger og fortsætter:

– Vi var tæt på at gå videre til semifinalen, men det er jo de der små marginaler. Men samlet set var det fortjent, at Tenerife gik videre til semifinalen dengang, lyder det fra Kim Vilfort på klubbens hjemmeside.

Kampen hører også til blandt Tenerifes største kampe i deres lange historie, og derfor skal de nu møde Brøndby igen i deres fejring af klubbens fødselsdag.

Hos BIF er der en profil, som snart kan hentes gratis. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Han bestemmer det hele

Smadrer transferrekord

‘Horsens var et helvede’

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk klub har lagt hele strategien om

Thomas Frank: De vinder VM

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby tæt på ny forstærkning

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

‘Det er ufatteligt imponerende’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Transferbombe i Manchester United

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

‘Det var verdens undergang’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Tuchel forsvarer sin taktik

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’