Hen over det seneste år har den en kraftige blæst med vindstød op til orkanstyrke ramt Brøndby med en trænerfarce, utallige skader, manglende resultater, endnu en trænerparodi, advarsler om aktiekøb i klubben og en tidligere formand, der langer ud efter direktør Bjerregaards magt i klubben. På trods af blæsten står Brøndby Stadion stadig, og bliver der luftet store planer for fremtiden.
– Nu har vi brugt 100 mio. kr. på at udbygge vores stadion, vi har et gymnasium på plads og fitness-centret er også lige på trapperne. Nu tager vi hul på næste etape, som er at gøre Brøndby Stadion til centrum for børnefamilier også på alle de dage, hvor der ikke spilles fodbold, siger bestyrelsesformand Ejvind Sandal til business.dk
I løbet af de næste fire år vil børsnoterede Brøndby investere et uspecificeret millionbeløb i at udvikle paletten med arrangementer, så Brøndby Stadion bliver et samlingspunkt for aktive børnefamilier.
– Vi vil tilbyde alt fra wellness til muligheden for at spille en fodboldturnering på Brøndby Stadion på et specielt underlag. Vi skal jo passe på græsset. Men vi kigger bredt på mange ting indenfor wellness, både det indre og det ydre – fra klipning til fønbølgning. Man skal også kunne købe spændende fødevarer, sydesalt fra Læsø og gedelår fra Randers Fjord, eller hvor man nu laver sådan nogen, siger Ejvind Sandal.
– Vi kan også hale et filmlærred ned på stadion, så man fra den ene tribune kan se Bambi og fra den anden tribune se “Die hard”. Det skal stort set være ligesom det ferieparadis jeg lige har oplevet på Gran Canaria, hvor man får et blåt bånd om håndleddet og så kan man spise og drikke, som man har karakter til, siger Ejvind Sandal.
Dermed slår Per Bjerregaard og den øvrige Brøndby-bestyrelse en tyk streg under, at klubben har ambitioner om at være andet og mere end blot en fodboldklub.
Der har ellers været temmelig stor forvirring omkring Brøndbys strategi efter Torben Røsler smækkede med døren og gik i foråret 2005.

TransferLIVE: Venter på Rasmus Højlund

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

AGF henter dansk kantspiller

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Et kæmpe Superliga-scoop

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Kæmpetilbud til Marcus Rashford

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

FCN-anfører stopper karrieren

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Jess Thorup til jobsamtale

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

– Jeg havde aldrig troet på det her

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Theo Sander søger væk fra FC København

Christian Nørgaard afviste storklub

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Han er færdig i Viborg

Afslører nye detaljer om kæmpe FCK-transfer

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Forlod FCK: Jeg var utilpas

Særlig klausul i Wahid Faghir-skifte

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

I vælten mod Brøndby – nu er den gal igen

Dansk “bombefly” solgt til tyske FC Ingolstadt

Ingen i karantæne i Superliga-runden

Chelsea banker PSG i omdiskuteret finale

Lamine Yamal sagsøges af dværgeforening

Åbner for overraskende aftale med Lars Friis

David Nielsen i svime: Han er en hård spiller

Lössl om FCK-handler: Vildt spændende

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Tysk klub i ekstase: Kommer Yussuf Poulsen-filmen?

FC København-boss ærgrer sig over Roony-farvel

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Mattias Skjelmose i stor nedtur

Hårdt angreb på FIFA-boss: Han tror, han er Gud

Bizart: Hvorfor blev Donald Trump stående?

Skandaløse scener: Slår han ham?

Målfattigt i Uppsala

Dansk tennisspiller i kæmpe triumf

Bekræfter Yussuf Poulsen-skifte

Jannik Sinner støder Carlos Alcaraz af tronen

Flyvende dansker klar til The Open

Stryger Larsen overrasket: Havde ingen idé