Anis Ben Slimane og Mohamed Daramy har flere gange været rivaler på banen, når Brøndby IF og FC København har krydset klinger, men uden for grønsværen har de et nært forhold til hinanden. De to lærte ikke overraskende hinanden at kende gennem fodbolden.
– Det var specielt i FA 2000-tiden, hvor vi også lånte nogle spillere, så der spillede jeg meget sammen med Mohamed Daramy. Vi har kendt hinanden, siden vi var helt små, og vi spillede meget streetfodbold sammen. Emre Mor var der også en gang imellem. Det var meget skægt, forklarer Anis Ben Slimane i et interview med Tipsbladet.
Flere år efter, at de sammen spillede streetfodbold, blev de profiler i hver sin storklub i Danmark, og i sommer lykkedes det som bekendt Mohamed Daramy at opfylde drømmen om at komme til udlandet, da han blev solgt til AFC Ajax.
Her har den tidligere FCK-profil haft en meget svær første sæson med begrænset spilletid, men Anis Ben Slimane er ikke et sekund i tvivl om, at situationen ændrer sig til det bedre for Daramy.
– Jeg har også stadig kontakt med Daramy, og jeg er sikker på, at han nok skal komme til at brænde banen af i Ajax på et tidspunkt, men lige nu er det da hårdt for ham, siger Brøndby-spilleren.
Han lægger ikke skjul på, at han også har en drøm om at komme til udlandet på et tidspunkt. Midtbanespillerens aftale med Brøndby udløber i sommeren 2024.
– For mit eget vedkommende synes jeg egentlig, at jeg har rigtig fin ro på. Jeg er sindssygt glad for at være i Brøndby, og jeg udvikler mig jo stadig. Jeg lærer stadig i kampene, og nu spiller jeg fast uge efter uge, og jeg bliver ved med at vokse med opgaven. Men det er klart, at man også tænker på sig selv og sin karriere. At man på et tidspunkt gerne vil søge andre veje og prøve at spille på et højere niveau.
– Men det er ikke noget, jeg tit går og tænker over. Det strejfer da ens tanker en gang imellem og i snakken med ens rådgiver. Jeg er udmærket godt klar over, at jeg på et tidspunkt vil søge væk, men det er ikke noget, der stresser mig lige nu, lyder det fra Anis Ben Slimane.
Du kan læse et stort interview med Brøndby-profilen i Tipsbladet, som er på gaden fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
LIVE
TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
TRANSFER
