Brøndby-stjerne har kæmpe tro på vennen Daramy

Anis Ben Slimane er sikker på, at vennen Mohamed Daramy går en stor fremtid i møde i AFC Ajax.



Anis Ben Slimane og Mohamed Daramy har flere gange været rivaler på banen, når Brøndby IF og FC København har krydset klinger, men uden for grønsværen har de et nært forhold til hinanden. De to lærte ikke overraskende hinanden at kende gennem fodbolden.

– Det var specielt i FA 2000-tiden, hvor vi også lånte nogle spillere, så der spillede jeg meget sammen med Mohamed Daramy. Vi har kendt hinanden, siden vi var helt små, og vi spillede meget streetfodbold sammen. Emre Mor var der også en gang imellem. Det var meget skægt, forklarer Anis Ben Slimane i et interview med Tipsbladet.

Flere år efter, at de sammen spillede streetfodbold, blev de profiler i hver sin storklub i Danmark, og i sommer lykkedes det som bekendt Mohamed Daramy at opfylde drømmen om at komme til udlandet, da han blev solgt til AFC Ajax.

Her har den tidligere FCK-profil haft en meget svær første sæson med begrænset spilletid, men Anis Ben Slimane er ikke et sekund i tvivl om, at situationen ændrer sig til det bedre for Daramy.

– Jeg har også stadig kontakt med Daramy, og jeg er sikker på, at han nok skal komme til at brænde banen af i Ajax på et tidspunkt, men lige nu er det da hårdt for ham, siger Brøndby-spilleren.

Han lægger ikke skjul på, at han også har en drøm om at komme til udlandet på et tidspunkt. Midtbanespillerens aftale med Brøndby udløber i sommeren 2024.

– For mit eget vedkommende synes jeg egentlig, at jeg har rigtig fin ro på. Jeg er sindssygt glad for at være i Brøndby, og jeg udvikler mig jo stadig. Jeg lærer stadig i kampene, og nu spiller jeg fast uge efter uge, og jeg bliver ved med at vokse med opgaven. Men det er klart, at man også tænker på sig selv og sin karriere. At man på et tidspunkt gerne vil søge andre veje og prøve at spille på et højere niveau.

– Men det er ikke noget, jeg tit går og tænker over. Det strejfer da ens tanker en gang imellem og i snakken med ens rådgiver. Jeg er udmærket godt klar over, at jeg på et tidspunkt vil søge væk, men det er ikke noget, der stresser mig lige nu, lyder det fra Anis Ben Slimane.

Du kan læse et stort interview med Brøndby-profilen i Tipsbladet, som er på gaden fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet. 





Afsløring: AaB byder på Andreas Maarup



LIVE

TransferLIVE: For mange målmænd i FC København


Carlo Ancelotti idømt et års fængsel

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

FC København-keeper får nummer 42, men…

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Går i flæsket på Erik ten Hag



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Fyret!

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

På vej til Superligaen? 

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Afsløring: Lyngby Boldklub flyver ny angriber ind

Afvist af Brøndby – nu er der forhandlinger

FC København bekræfter

På jagt efter Superliga-stjerne

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen



Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Tottenham præsenterer FC København-emne

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FC København har spændende hollænder på blokken

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Gylden chance for Roony Bardghji



Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

Officielt: FC København henter Suzuki

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

Officielt: FC København henter Kotarski

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

Dublin sætter sig på Belfast

– Det skal være en rigtig god pris

Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt



Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes