Brøndby-træner med opsang til uroskabende fans

Brøndby-træneren mener, at uroen på tribunerne bliver nødt til at stoppe efter udelukkelse af udebanefans.



Brøndby spillede sin første udebanekamp uden fans, siden Fodboldens Disciplinærinstans i den forgangne uge valgte at fratage Brøndby retten til udebaneafsnit indtil udgangen af 2022.

Cheftræner i Brøndby Niels Frederiksen kom efter holdets vitale 3-2-sejr over Randers FC søndag med en opsang til de tilhængere, der har været skyld i klubbens straf.

– Al den uro, der har været, er simpelthen nødt til at stoppe. Det lille fåtal, der har ikke har kunnet finde ud af at opføre sige ordentligt, skal til at lære det. Ellers er de nødt til at blive væk, siger Niels Frederiksen.

Sanktionen mod Brøndby kom på baggrund af konfrontationer, der opstod i forbindelse med klubbens nulløsning mod Viborg FF i midten af september.

Derfor var der tomt på tribuneafsnittet, der normalt huser udeholdets medrejsende fans på Cepheus Park Randers søndag.

Niels Frederiksen ærgrede sig derfor også over, at holdet ikke havde mulighed for at fejre sejren med klubbens fans.

– Vi er kede af, at vores fans ikke er her, fordi de altid er rigtig gode til at bakke op om holdet, uanset hvordan det går. Vi er kede af ikke at kunne fejre sejren med dem efter en kamp på udebane.

– Der er en årsag til, at beslutningen er taget, og det har vi forståelse for. Det accepterer vi, siger Niels Frederiksen.

Brøndby-profilen Daniel Wass mente efter sejren over Randers, at de andre hold i Superligaen også går glip af noget, når klubben ikke har mulighed for at medbringe fans til udekampe.

– Jeg tror lige så meget, at de andre hold ærgrer sig over det, fordi vores fans giver så meget til Superligaen og til de andre stadioner.

– Selvfølgelig er vi også selv ærgerlige over ikke at have vores fans med til vores udebanekampe resten af året.

– Vi ser dem heldigvis på søndag igen, og det bliver fedt, siger Daniel Wass og hentyder til rivalopgøret mod FC København på hjemmebane søndag.

Sejren over Randers FC var yderst tiltrængt for Brøndby, der nu ligger nummer otte i Superligaen med 15 point, inden AC Horsens mandag har mulighed for igen at overhale holdet fra Vestegnen.

/ritzau/




Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Rasmus Højlund pryder forsiden

– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul

Silkeborg IF – Brøndby IF

FCK-stjerner: ‘Krampagtigt og meget sigende’

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

– Udstillede hvad mange vidste

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Patrick Vieira fyret

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar

Kan få konsekvenser for David Nielsen

– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven

Thomas Frank og Tottenham taber før FCK-brag

Viborg FF – Randers FC

Sønderjyske – Vejle Boldklub

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Suveræne Bayern München banker Hjulmand og co.

Puha, Bo Henriksen! Kurs mod dystre rekorder

Jacob Neestrup: ‘Har prøvet orkanens øje før’

Kæmpe hyldest af Sibusiso Zuma

FC Nordsjælland – OB

Godt nyt om ‘AC’

Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen

Stor uenighed: ‘Jeg ser dem ikke som mester’

Amerikaner er årets tennisoverraskelse

Uwe Rösler i følelsesladet hyldest

Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis

Jesper Jensens tropper får skovlen under Ikast

Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

I spil til startdebut? ‘Gjorde det rigtigt godt’

FCK knækker Fredericia med stort besvær

Sent pragtmål sikrer Manchester United point

Sådan starter FCK mod Fredericia

Danske reserver løber Holland over ende

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

Hjulmand hylder Bayern München-stjerne

Én assist fra at slå vild NBA-rekord

Bo Henriksen med hård erkendelse

Kæmper med Lars Friis om stort job

Fabregas kan snøre sin gamle træner