Brøndby-træner til AaB: Overtager for legende

Casper Aamodt er den nye transitionstræner i AaB, og han kommer til klubben fra Brøndby. I et interview med Tipsbladet sætter han ord på valget af den nordjyske klub.



Casper Aamodt har de seneste par år været en del af Brøndby IF. Det første år var han U13-cheftræner og analytiker, og i det andet år var han individuel træner for U13-U19 samt U15-assistent.

Nu er danskeren dog taget videre til en ny klub, da AaB har hentet ham.

Her skal Aamodt være transitionstræner, og det er en rolle, som han glæder sig til.

– Jeg har valgt AaB, fordi jeg synes, at projektet er rigtig spændende og ambitiøst. Det er en ung trup med nogle talentfulde spillere, en fed spillestil, en dygtig stab og et akademi med nogle rigtig dygtige spillere på vej.

– Det er et perfekt tidspunkt at komme til AaB, med alt det der sker både på og udenfor banen, siger Casper Aamodt i et interview med Tipsbladet.

31-årige Aamodt fortæller, at han aldrig var i tvivl om skiftet til den nordjyske klub.

– Jeg blev kontaktet i løbet af sommeren, og så havde vi løbende drøftelser om, hvordan vi så rollen, hvordan vi så på individuel træning og generelt om arbejdet med unge mennesker.

– Jeg har gennem hele forløbet følt, at vi så tingene meget ens. På den måde var det slet ikke svært at tage imod tilbuddet.

Han forventer, at der kommer gang i den i det nye job.

– Mine forventninger er, at jeg bliver en del af en organisation, som har travlt. Travlt med at få de næste unge spillere klar til førsteholdet, og hvor alle i Nordjylland elsker når deres egne unge drenge træder ind på Aalborg Portland Park og gør det godt.

– Den energi glæder jeg mig til at arbejde i, og de første par dage i jobbet har bekræftet mig i, at det bliver en fornøjelse at gå på arbejde i det her hus.

Artiklen fortsætter under billedet.

casper-aamodt

Foto: AaB

Sjovt at træde i hans fodspor
Det er ikke hvem som helst, som Aamodt skal overtage for. Rasmus Würtz var nemlig transitionstræner senest.

– Det er selvfølgelig sjovt, at det er hans fodspor, jeg træder ind i. Rasmus har selvfølgelig betydet meget for AaB, og jeg kan også mærke, at mange har været glade for det arbejde, Rasmus har lavet som transitionstræner. Det arbejde ser jeg frem til at føre videre.

Den nye AaB-transitionstræner har fokus på nogle helt bestemte ting i Superliga-klubben.

– Særligt på tre områder glæder jeg mig til at bidrage til transitionen i AaB. Først og fremmest ved at være spillernes mand. Jeg tror virkelig på, at udvikling sker, når man bliver mødt med tydelige krav i et trygt miljø.

– Trygheden kommer af en høj grad af forudsigelighed. Vi skal gøre det, vi siger og sige det, vi gør. Det er måske en kliché, men jeg tror, at det er enormt vigtigt for at lave et miljø, man kan udvikle sig i. Som værktøj til at kunne det, er det vigtigt, at vi strategisk arbejder klogt og langsigtet med transitionen.

– Vi skal lave nogle realistiske og målbare planer for spillerne og sikre os, at der er plads til de rigtige spillere på de rigtige tidspunkter. Det er en stor og svær opgave, men skal sikre, at spillerne bliver ved med at udvikle sig. 

– Slutteligt handler det selvfølgelig om kampene og træningerne. Vi skal være på banen med drengene, lave nogle relevante træninger, følge dem i kampene og arbejde detaljeret med deres udviklingsplaner. Det er selvfølgelig det øget fokus, der skal være med til at accelerere deres udvikling, og det glæder jeg mig også helt vildt til at komme i gang med, siger Casper Aamodt til Tipsbladet.

AaB møder Viborg på udebane på mandag i Superligaen.

Aamodt har også tidligere været i Hvidovre som analytiker samt ungdomsudviklingstræner og klubkoordinator.





Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

– Det bliver skamredet

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Kæmpestjerne fremhæver dansker



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Chikaneret i 90 minutter

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

– En stor beslutning

Ikke sket i 8 år

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Hylder dansk debutant

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Elkjær jubler over Frank

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Holdt på stor hemmelighed

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’