Nu kommenterer Magnus Mattsson på Brøndby-rygte

Den tidligere Silkeborg IF-profil, Magnus Mattsson, er blevet kædet sammen med Brøndby, og nu sætter han så selv nogle ord på de seneste rygter.



Brøndby IF har fået deres cheftræner på plads i Jesper Sørensen, og nu begynder oprustningen så til forårssæsonen.

Et af de navne, som kan vende retur til Danmark og Brøndby IF er Magnus Mattsson, som BT i deres transferpodcast kædede sammen med mestrene fra 2021. Særligt er klubbens ledelse vilde med den tidligere Silkeborg-spiller.

23-årige Magnus Mattsson har siden sommeren 2021 været på kontrakt i hollandske NEC Nijmegen, og nu sætter han så selv ord på den formodede interesse fra Brøndby IF.

– Jeg vil ikke bruge alt for meget tid på rygter, så jeg har ikke så meget at sige til det, siger Magnus Mattsson til RN7.

BT slog også fast, at interessen fra Brøndby ikke på nuværende tidspunkt er særlig konkret, men det kan den hurtigt blive, for det har tidligere været fremme, at man med de nye ejere ombord er klar til at lave flere transfers på størrelse med Nicolai Vallys, som man betalte omkring 20 millioner kroner for sidste sommer.

Magnus Mattsson fik sit helt store gennembrud i 2020/2021-sæsonen, hvor han var den bedste spiller i 1. division og i Silkeborg IF, da man sikrede sig oprykning til Superligaen.

Den imponerende sæson, hvor det blev til 22 scoringer, sikrede Magnus Mattsson et skifte til NEC Nijmegen, hvor succesen har været mere afdæmpet.

Foruden en knæskade, som har holdt ham ude i perioder, så er den danske offensivspiller mere eller mindre fast mand, men det samme produktionsniveau, som han havde i sin sidste sæson i SIF, har han ikke taget med sig til Holland.

I denne sæson er det blevet til to scoringer i Æresdivisionen. Kontrakten med Nijmegen udløber i sommeren 2024, men klubben har en option i aftalen med danskeren for yderligere en sæson.



Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

I svime over Oscar Schwartau

FC København nærmer sig Ilyas Houira

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Det kommer til at trække ud

Store navne kan forlade Brøndby IF

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Marokko er blevet fodboldens mekka

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

To danskere færdige i norsk klub

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Intet aftryk!

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Jages af FCK – nu blander storklub sig

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Aldrig nogensinde FCK

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

‘Han skal ingen steder’

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt