Tipsbladet i Parken
FC København – AGF 2-3 (0-1)
0-1 Patrick Mortensen (10.)
0-2 Tobias Bech (55.)
0-3 Gift Links (74.)
1-3 Jordan Larsson (76.)
2-3 Magnus Mattsson (84.)
Kampens bedste:
FC København:
Magnus Mattsson er som udgangspunkt ikke en del af FCK’s idealopstilling, men det vil han gerne være, og det viste han med en stærk præstation. Den platinblonde nummer 8 var involveret i det meste og stod blandt andet bag en flot frispilning til Jordan Larsson. Mattsson fik sendt et fint signal til Jacob Neestrup på en sløj FCK-aften – og så kan han dæleme sparke straffespark!
AGF:
Det er lige før, han kan ansøge om at være med i næste sæson af Hotel Romantik på DR, men AGF’s grå guld i målet var denne fredag spændstig som en vårhare. Alene i første halvleg pillede Jesper en friløber fra både Jordan Larsson og Youssoufa Moukoko. AGF-keeperen er fyldt 40, men han er langt fra at være fed, og færdig er han slet ikke. Imponerende!
Det var i det hele taget én af de dage for gæsterne. Når selv Frederik Tingager kan afdrible et par mand i en telefonboks, som han gjorde før pausen, begynder det at ligne noget. Mange stærke præstationer på det århusianske mandskab.
Kampens værste:
Lukas Lerager spiller næsten aldrig dårligt – men det gjorde han denne fredag. FCK-spilleren havde alt for mange fejlafleveringer og boldtab. Lerager var selvsagt ikke den eneste hos hjemmeholdet, der ikke ramte vanligt niveau – det var der flere, der ikke gjorde. Ikke mindst Pantelis Hatzdiakos, som heller ikke havde nogen vellykket aften.
Kampens detalje:
Havde fredagens opgør været en pokalfinale, var Mohamed Elyounoussi, Elias Achouri, Thomas Delaney og Marcos Lopez startet inde for FC København. Jacob Neestrup roterede meget – måske også for meget?
Det betød blandt andet et gensyn med Robert – den brasilianske boldkunstner, der var så fremtrædende i en periode i sidste sæson, at det var lige så naturligt for Sune Smith-Nielsen at veksle lejeaftalen til en permanent transfer som at trække vejret. Siden har man nærmest ikke set noget til ham.
Mod AGF fik fanfavoritten lov til at folde sig ud, men det var ikke ham, der stod for fredagsunderholdningen i bedste sendetid. Robert fik en time på banen.
Matchen bød også på en VAR-kendelse, som uden tvivl vil blive diskuteret heftigt de kommende dage. Bolden ramte hånden på Kristian Arnstad i forbindelse med AGF’s 2-0-scoring, men målet blev godkendt, og det fik Parken – og ikke mindst FCK’s fysiske træner Andrew Clark – til at eksplodere. Clark fik direkte rødt kort for sine frustrationer. Dramatisk situation!
Man må i det hele taget håbe for kampens dommer, Mikkel Redder, at han ikke skulle direkte videre til fredagsrock i Tivoli med Bryan Adams efter kampen. Han fik sig ikke mange venner i hovedstaden denne aften. Retfærdigt eller ej.

FC Midtjylland vinder transfersag til millioner

Fremhæver “vanvittige” Sebastian Sebulonsen

Mareridt for Yuito Suzuki

Ekspert river Kasper Schmeichel fra hinanden

Utilfreds med dyr dansker

Jubler over dansk stjerne: ‘Fuldstændig suveræn’

Løsningen på problemet er Roony Bardghji

Har snakket med Frederik Birk

‘Jeg tænker på alt det lort, han skal høre på’

Daniel Wass afslører transfermøde i London

Tidligere Brøndby-stjerne: ‘Vanvittig dumt!’

Stor angrebsstjerne reagerer på FC København-nyhed

Skal snart til møde om fremtiden

Wass: Hjulmand gav mig den største skuffelse

Rasmus Højlund gør det pinligt for Ruben Amorim

Overtidsdrama: Skidt stime fortsætter

Vildt: Megastjerne henvendte sig til dansker

FC Midtjylland-chok – ikke sket i mange år

Kæmpestjerne: ‘Jeg erobrede Superligaen’

Kræver hans afgang efter fiasko mod FCM

Nedtur: Polen blæser forbi Danmark

Daniel Wass lægger alle kortene på bordet

Er kun sket én gang siden 2022

Holder skarpt øje med Vingegaard

Beslutning vækker opsigt: ‘Én stor misforståelse’

Wass opgav tocifret millionbeløb for Brøndby

Dansk landsholdsspiller stjæler opmærksomheden

Kane skriver historie

FC Fredericia – Brøndby IF

FC København – FC Midtjylland

– Det kan ende med at koste OB dyrt

Hårdt ramt af skader: Her er FCK-truppen mod FCM

Revser DBU-udmelding: ‘Jeg er alvorligt nervøs’

Nyt tophold i 1. division

– Det kan næsten ingen i Superligaen

Har en to-årig aftale med Brøndby efter karrieren

Guldregn: Ny Horsens-stjerne scorer kongeløn

AGF – Silkeborg IF

Uwe Rösler tager opsigtsvækkende beslutning

På røven over Victor Froholdt

Afsløring: Eftertragtet toptalent besøger FCM

Reagerer: ‘Mange problemer’

Superstjerne er idolet

Presset enormt – henter vigtig sejr

Kæmpe nedtur

Frank jubler over tidligere Superliga-spiller

Gigantisk brøler af Frederik Rønnow

Blander sig i guld-snak: ‘Den stopper her’

Vigtig skalp til Thomas Frank og Tottenham

Frygter for El Clásico

Norsk stjerne stopper karrieren

Ruben Amorim afviser opsigelse

Knauff napper kort

Dansk interesse for succesfuld sportschef
