Det ville være synd at sige, at Philip Rejnhold fik verdens bedste start på sit ophold i Hvidovre IF.
Den 24. august blev backen præsenteret i Superliga-klubben, men meget kort efter røg han i unåde. Sportschef, Peter Lassen, fik tilsendt knapt så venligtsindede beskeder fra nær og fjern, som havde Philip Rejnhold som afsender.
"Hvidovre er verdens klammeste klub," havde Philip Rejnhold tidligere i sin karriere skrevet om vestegnsklubben.
Hvad ville du som chef sige til, hvis din nye medarbejder havde svinet din arbejdsplads til? Det har Tipsbladet spurgt sportschef i Hvidovre IF, Peter Lassen, om.
– Jeg tænkte bare "fuck," da jeg så det. Men jeg tænkte faktisk mere på, hvordan spillerne ville tage det, end jeg ville tage det. Sådan en sætning, som Rejnhold fyrer af der, kunne jeg godt selv finde på at sende afsted, da jeg var spiller, siger han og fortsætter:
– Der kommer jo mange ting ud af munden på en, og det samme gælder lige efter en fodboldkamp. Der skal man have ilt til hjernen, før man begynder at udtale sig, ellers kommer man til at sige noget forkert. Det er jo også derfor, at I altid er der bagefter, men jeg tænkte mest på, hvad spillertruppen ville sige.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Philip Rejnhold sad på bænken i seneste spillerunde mod Vejle Boldklub, men ellers har han været Per Frandsens foretrukne mand på venstre wing back (Foto: Lars Rønbøg).
Spillertruppen tænkte selvsagt sit, men det var mest af alt Hvidovres fans, der tog det ilde op.
– Fansene reagerede rimelig kraftigt, og det kan jeg også godt forstå. Det var en dum udtalelse, og det ved Philip også godt, siger Peter Lassen.
Den alsidige back har en fortid i FC Helsingør, som i nogle år har kæmpet med Hvidovre IF om oprykning til Superligaen. Det er blandt andet en af årsagerne til Philip Rejnholds udtalelser, som man nu har slået en stor streg over i Hvidovre.
– Da han så rejste sig op og sagde undskyld foran alle i omklædningsrummet, der kom vi videre. Philip er en kriger, og det er også derfor, vi tog ham. At han så siger sådan noget, er hvad der sker, afslutter sportschefen.
27-årige Philip Rejnhold kom fra Superettan-klubben Helsingborgs IF denne sommer og er siden lykkedes med at erobre pladsen på venstre wing back i fraværet af langtidsskadede Marc Nielsen.

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant

FC Nordsjælland – AGF

– Jeg skal være et røvhul

På vej til Danmark: ‘Brøndby får en god spiller’

Dansk stortalent stortrives i Tyskland

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

Afviser rekordhandel

Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang

Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller

Arbejder på at hente Kasper Dolbergs afløser

Transfer på plads: Real Madrid bruger 440 mio.

Bundesliga-træner roser dansker, men…

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Fnyser ad Real Madrid: Liverpool afviser

Hylder tidl. BIF-træner: Elskede at spille for ham

Premier League-angriber er ude af kunstigt koma

Markant kritik af AaB: Det gør ondt at se

Kæmpe slag for Thomas Frank? ‘Ville være et chok’

Dropper monsterkontrakt

Forlader Superliga-klub

Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Champions League-finalist lurer på Morten Frendrup

Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Dumper Rasmus Højlund

Linket til stort Froholdt-køb: Her står de

Viaplay henter ny sportschef

Dortmund og Marseille lurer på FCK-stjerne

– Ved ikke hvad deres agenda er

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen