Manchester City snuppede søndag Liga Cup-titlen for fjerde år i træk efter en kneben sejr i finalen på 1-0 over Tottenham.
Det enlige mål i finalen på Wembley foran omkring 8000 tilskuere blev sat ind af City-stopperen Aymeric Laporte efter 82 minutter.
Dermed snuppede Pep Guardiolas tropper det første af tre trofæer, som City stadig har mulighed for at vinde.
City er ude af FA Cuppen, men kan stadig vinde det engelske mesterskab og Champions League. Liga Cuppen er den mindste af turneringerne.
City dominerede størstedelen af kampen mod Tottenham og havde også klart de største og fleste chancer.
Men alligevel var Tottenham længe godt med i kampen, og det var først ved målet ti minutter før tid, at der kom en afgørelse.
Tottenham-backen Serge Aurier begik en af den slags frispark, der helst skal undgås ude i den ene side.
Citys midtbanestjerne Kevin De Bruyne slog et perfekt indlæg ind i panden på Laporte, som steg højere til vejrs end Tottenhams Moussa Sissoko og gjorde det til 1-0.
Bedømt på spil og chancer var sejren fortjent, og især første halvleg bød på massiv City-dominans.
Citys Phil Foden havde blandt andet en stor chance, men Tottenham-stopperen Toby Alderweireld blokerede skuddet ud på stolpen og til hjørne.
Citys kantspiller Riyad Mahrez placerede en afslutning over mål, mens backen João Cancelo kort før pausen testede Hugo Lloris i Tottenhams mål for alvor.
Pierre-Emile Højbjerg spillede de første 84 minutter for Tottenham, og danskeren kæmpede for sagen på den centrale midtbane.
Højbjerg vil efter kampen nok ærgre sig over en stor chance kort inden Citys enlige mål.
Den danske landsholdsspiller fik bolden inde i feltet, men han var ude af stand til at finde en god løsning og spillede den ud over baglinjen, da han fejlbedømte et løb fra backen Sergio Reguilon
Tottenham havde flere chancer i kampen, og Giovani Lo Celso havde en god afslutning, som blev reddet af Zackary Steffen, der stod i stedet for Ederson.
Det endte dog med den forventede favoritsejr til City, der tog trofæet for fjerde sæson i træk.
Guardiola var meget tilfreds med at kunne vinde foran tilskuere for første gang i lang tid.
– Der er ikke fyldt, men det er meget bedre. At fejre det med dem er meget bedre, siger Guardiola og tilføjer om finalen:
– Vi spillede virkelig godt. Vi er utroligt glade for at vinde denne første titel i sæsonen, og det er blevet til fire titler i træk i denne turnering. Især også fordi vi har vundet 30 ud af de seneste 33 kampe.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
