FC Københavns march mod det danske mesterskab fortsatte på uhindret kraft søndag eftermiddag, hvor løverne besejrede nedrykningstruede Silkeborg med 3-1 i Parken.
Forhåndsfavoritterne fra hovedstaden var som ventet det bedste hold, og der kan intet indvendes imod den sikre FCK-sejr, men Silkeborg lagde sig på ingen måde ned, og Viggo Jensens tropper lignede bestemt et mandskab, der har fået troen på egne evner tilbage.
Den første store chance i kampen tilfaldt Silkeborg efter et kvarter, da Martin Svensson testede Johan Wiland, der havde sæbe på handskerne i premieren mod OB sidste weekend, og svenskeren diskede op med en flot redning.
Efter en halv time bragte FC København sig i front. Claudemir servicerede Nicolai Jørgensen med en god aflevering, og så var det en smal sag for FCK-profilen at udplacere Lasse Heinze i Silkeborg-målet og gøre det til 1-0.
Før pausen lykkedes det også Andreas Cornelius at bringe sig alene i front af topscorerlisten, da han fordoblede værternes føring. I forbindelse med et hjørnespark headede Nicolai Jørgensen mod målet, og efter lidt klumpspil kunne Cornelius score til 2-0 tæt under mål.
2-0 var også stillingen ved pausen, og det betyder, at der blev scoret to gange i 2. halvleg. At det ikke blev til mere er imidlertid et mindre mirakel. Det vrimlede nemlig med chancer. Især Andreas Cornelius kunne snildt have forladt Parken med fire eller fem mål i bagagen.
Efter 47 minutter havde FCK-kometen sin første store chance, og efter en time var Cornelius på pletten igen, da han testede stolpen med et flot afslutning. Efter 71 minutter stod træværket igen i vejen for Cornelius.
Med et kvarter igen var heldet endelig på Andreas Cornelius’ side. Angriberen vristede Jesper Mikkelsen af sig, som var Silkeborg-spilleren ikke andet end en flue, og med en sikker afslutning udnyttede han den medfølgende fribløber.
Lidt senere gjorde Jesper Mikkelsen skaden god igen på smukkeste vis. Silkeborg blev tilkendt et frispark på kanten af feltet, og dette sendte Mikkelsen på flotteste vis i kassen til 1-3 uden en chance for Johan Wiland.
Dett blev den sidste scoring i en særdeles underholdene søndagskamp i Parken.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
OPTAKT
Spanien – Belgien
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
OPTAKT
Norge – England
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
OB henter finsk landsholdsspiller
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
– Det vil være VM’s største overraskelse!
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TIPSBLADET SPECIAL