OB var i knibe i tabellen, da Superligaen lukkede ned og har msset chancen for at opfylde målsætningen om top 6. Nu er forretningen i Odense særdeles hårdt ramt.
Hvordan står fynboerne rustet til de kommende måneder og år, hvor virussen og den økonomiske krise rammer Superligaen hårdt?
Tipsbladet.dk ser nærmere på OB.
Stats
Spillerbudget før krisen: Knap 40 millioner kroner
Placering: Nummer ni, 30 point i 24 kampe
Afslutninger per kamp: 13,4 (5)
Boldbesiddelse: 51,8% (6)
Vundne luftdueller: 401 (10)
Topscorer: Sander Svendsen, 9 mål (Delt 5. plads)
Krisestemning: 5 af 6
Resultat af seneste årsregnskab: +0,4 millioner kroner
Likviditet i seneste årsregnskab:
OB meddelte et overskud på 425.000 kroner i slutningen af marts i år for regnsksabet i kalenderåret 2019, men regnskabet er endnu ikke tilgængeligt i CVR-registret. OB havde i årsregnskabet for 2018 likviditet på få hundrede tusinde kroner og havde et banklån på 7,4 millioner kroner og yderligere 35 millioner kroner i lån hos klubbens stenrige bagmand Niels Thorborg.
I parentes er rangeringen i Superligaen.
Økonomisk situation
Nedlukningen er noget decideret møg for OB. Man er del af Odense Sport & Event, og som navnet jo mere end antyder, er eventdelen helt ekstremt ramt, ligesom alle fodboldklubber er det.
Selvom OB endelig fik et lillebitte overskud i 2019, ikke mindst takket være salget af Mathias Jørgensen til New York Red Bulls for 15 millioner kroner, havde man allerede ved den korte meddelelse om regnskabet udsendt 26. marts været nødt til at fyre adskillige medarbejdere i eventdelen, som udgøres af Odense Congress Center, der ikke mindst lever af konferencer og messer.
ÓB skal prise sig lykkelig for, man har L’Easy-grundlæggeren Niels Thorborg i ryggen. Han lader 100 procent sikkert ikke OB lukke, men OB kommer til at ofre meget i krisen.
Hvordan påvirker nedlukningen klubben?
Rent sportsligt gør nedlukningen ikke helt så meget ved OB som de fleste andre klubber, fordi OB var inde i en elendig periode og reelt ikke har mere at hente fra sæsonen end at overleve, hvilket langt fra er sikkert, og at få testet truppen forud for næste sæson.
Men naturligvis vil OB’erne hellere end gerne spille fodbold igen, når og hvis det er muligt. Man har brug for alle de tv-midler og entreindtægter, man kan få til den meget hårde tid, der venter forude.
Det er helt udelukket, at OB og OB’s moderselskab slipper uskadt gennem krisen, som del af en større, eventbaseret koncern vil recessionen ramme OB hårdere end ellers jævnbyrdige konkurrenter.
Klubbens næste transfervindue
Hvis transfermarkedet og fodboldverdenens økonomi ved et mirakel ikke bliver ramt specielt hårdt, kan OB klare sig rimeligt, for man er trods alt blandt de større klubber i middelklassen af Superligaen.
Emmanuel Sabbi bliver en fin forstærkning til sommer til en samlet tandløs offensiv, som OB’s er blevet efter salget af Bashkim Kadrii i januar.
Men på grund af OB’s meget svære situation som del af Odense Sport & Event, der uundgåeligt vil blive ramt ekstra hårdt af krisen, er det mere sandsynligt, OB bliver en sælgende klub, hvis udlandet ellers mener, der er noget at købe i Odense. Det er ikke sælgende klubbers marked, vi får at se til efteråret og i 2021.
Bedste salgsemner
Jeppe Tverskov
27 år
Midterforsvarer
Danmark
119 kampe/2 mål
Gammel pris: 3-6
Ny pris: 2-4
Han er faldet i niveau i denne sæson, men en udenlandsk klub på udkig efter en god, alsidig midterforsvarer kunne godt lokkes til et køb og give Tverskov en udlandskarriere. Det bliver dog ikke til store penge fra et hold i den tunge ende af Superligaen.
Oliver Christensen
21 år
Målmand
Danmark
25 kampe
Gammel pris: 3-6
Ny pris: 2-4
Han står fast og gør det fornuftigt uden at være på Sten Grytebusts niveau, hvilket også havde været unfair at forvente. Der er stadig forbedringspotentiale, og det voldsomt svært at sælge målmænd, da især på det her marked, men Oliver Christensen har en udstråling, der hjælper ham.
Daniel Obbekjær
17 år
Midterforsvarer
Danmark
3 kampe
Gammel pris: 5-10
Ny pris: 2-5
Uprøvet, men det var Mathias Jørgensen også, da han blev solgt for 15 millioner kroner. Spiller på U19-landsholdet og kunne snart få chancen i OB’s forsvar. Han bliver næppe solgt i år, men er OB tvunget til at forsøge at få udenlandsk valuta fra transfermarkedet, er Obbekjær et godt bud.

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Bayern raser mod Donnarumma

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Trist Mikael Uhre-besked

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Dansker færdig i Galatasaray

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Kreativ transfer-løsning?

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

FC Barcelona-stjerner i chok

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Påpeger Conrad Harders problem

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

– Jeg er stærkere end nogensinde

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Megatransfer på vej?

Tour de France – 1. etape

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

– Han kan blive vigtig

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Danmark taber knebent til Sverige

Arbejder på Matt O’Riley-transfer