OB var i knibe i tabellen, da Superligaen lukkede ned og har msset chancen for at opfylde målsætningen om top 6. Nu er forretningen i Odense særdeles hårdt ramt.
Hvordan står fynboerne rustet til de kommende måneder og år, hvor virussen og den økonomiske krise rammer Superligaen hårdt?
Tipsbladet.dk ser nærmere på OB.
Stats
Spillerbudget før krisen: Knap 40 millioner kroner
Placering: Nummer ni, 30 point i 24 kampe
Afslutninger per kamp: 13,4 (5)
Boldbesiddelse: 51,8% (6)
Vundne luftdueller: 401 (10)
Topscorer: Sander Svendsen, 9 mål (Delt 5. plads)
Krisestemning: 5 af 6
Resultat af seneste årsregnskab: +0,4 millioner kroner
Likviditet i seneste årsregnskab:
OB meddelte et overskud på 425.000 kroner i slutningen af marts i år for regnsksabet i kalenderåret 2019, men regnskabet er endnu ikke tilgængeligt i CVR-registret. OB havde i årsregnskabet for 2018 likviditet på få hundrede tusinde kroner og havde et banklån på 7,4 millioner kroner og yderligere 35 millioner kroner i lån hos klubbens stenrige bagmand Niels Thorborg.
I parentes er rangeringen i Superligaen.
Økonomisk situation
Nedlukningen er noget decideret møg for OB. Man er del af Odense Sport & Event, og som navnet jo mere end antyder, er eventdelen helt ekstremt ramt, ligesom alle fodboldklubber er det.
Selvom OB endelig fik et lillebitte overskud i 2019, ikke mindst takket være salget af Mathias Jørgensen til New York Red Bulls for 15 millioner kroner, havde man allerede ved den korte meddelelse om regnskabet udsendt 26. marts været nødt til at fyre adskillige medarbejdere i eventdelen, som udgøres af Odense Congress Center, der ikke mindst lever af konferencer og messer.
ÓB skal prise sig lykkelig for, man har L’Easy-grundlæggeren Niels Thorborg i ryggen. Han lader 100 procent sikkert ikke OB lukke, men OB kommer til at ofre meget i krisen.
Hvordan påvirker nedlukningen klubben?
Rent sportsligt gør nedlukningen ikke helt så meget ved OB som de fleste andre klubber, fordi OB var inde i en elendig periode og reelt ikke har mere at hente fra sæsonen end at overleve, hvilket langt fra er sikkert, og at få testet truppen forud for næste sæson.
Men naturligvis vil OB’erne hellere end gerne spille fodbold igen, når og hvis det er muligt. Man har brug for alle de tv-midler og entreindtægter, man kan få til den meget hårde tid, der venter forude.
Det er helt udelukket, at OB og OB’s moderselskab slipper uskadt gennem krisen, som del af en større, eventbaseret koncern vil recessionen ramme OB hårdere end ellers jævnbyrdige konkurrenter.
Klubbens næste transfervindue
Hvis transfermarkedet og fodboldverdenens økonomi ved et mirakel ikke bliver ramt specielt hårdt, kan OB klare sig rimeligt, for man er trods alt blandt de større klubber i middelklassen af Superligaen.
Emmanuel Sabbi bliver en fin forstærkning til sommer til en samlet tandløs offensiv, som OB’s er blevet efter salget af Bashkim Kadrii i januar.
Men på grund af OB’s meget svære situation som del af Odense Sport & Event, der uundgåeligt vil blive ramt ekstra hårdt af krisen, er det mere sandsynligt, OB bliver en sælgende klub, hvis udlandet ellers mener, der er noget at købe i Odense. Det er ikke sælgende klubbers marked, vi får at se til efteråret og i 2021.
Bedste salgsemner
Jeppe Tverskov
27 år
Midterforsvarer
Danmark
119 kampe/2 mål
Gammel pris: 3-6
Ny pris: 2-4
Han er faldet i niveau i denne sæson, men en udenlandsk klub på udkig efter en god, alsidig midterforsvarer kunne godt lokkes til et køb og give Tverskov en udlandskarriere. Det bliver dog ikke til store penge fra et hold i den tunge ende af Superligaen.
Oliver Christensen
21 år
Målmand
Danmark
25 kampe
Gammel pris: 3-6
Ny pris: 2-4
Han står fast og gør det fornuftigt uden at være på Sten Grytebusts niveau, hvilket også havde været unfair at forvente. Der er stadig forbedringspotentiale, og det voldsomt svært at sælge målmænd, da især på det her marked, men Oliver Christensen har en udstråling, der hjælper ham.
Daniel Obbekjær
17 år
Midterforsvarer
Danmark
3 kampe
Gammel pris: 5-10
Ny pris: 2-5
Uprøvet, men det var Mathias Jørgensen også, da han blev solgt for 15 millioner kroner. Spiller på U19-landsholdet og kunne snart få chancen i OB’s forsvar. Han bliver næppe solgt i år, men er OB tvunget til at forsøge at få udenlandsk valuta fra transfermarkedet, er Obbekjær et godt bud.
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Roony vil væk
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
NYHEDER
PSG genvinder Champions League
NYHEDER
De er færdige i 1. division
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
TIPSBLADET SPECIAL
