OB var i knibe i tabellen, da Superligaen lukkede ned og har msset chancen for at opfylde målsætningen om top 6. Nu er forretningen i Odense særdeles hårdt ramt.
Hvordan står fynboerne rustet til de kommende måneder og år, hvor virussen og den økonomiske krise rammer Superligaen hårdt?
Tipsbladet.dk ser nærmere på OB.
Stats
Spillerbudget før krisen: Knap 40 millioner kroner
Placering: Nummer ni, 30 point i 24 kampe
Afslutninger per kamp: 13,4 (5)
Boldbesiddelse: 51,8% (6)
Vundne luftdueller: 401 (10)
Topscorer: Sander Svendsen, 9 mål (Delt 5. plads)
Krisestemning: 5 af 6
Resultat af seneste årsregnskab: +0,4 millioner kroner
Likviditet i seneste årsregnskab:
OB meddelte et overskud på 425.000 kroner i slutningen af marts i år for regnsksabet i kalenderåret 2019, men regnskabet er endnu ikke tilgængeligt i CVR-registret. OB havde i årsregnskabet for 2018 likviditet på få hundrede tusinde kroner og havde et banklån på 7,4 millioner kroner og yderligere 35 millioner kroner i lån hos klubbens stenrige bagmand Niels Thorborg.
I parentes er rangeringen i Superligaen.
Økonomisk situation
Nedlukningen er noget decideret møg for OB. Man er del af Odense Sport & Event, og som navnet jo mere end antyder, er eventdelen helt ekstremt ramt, ligesom alle fodboldklubber er det.
Selvom OB endelig fik et lillebitte overskud i 2019, ikke mindst takket være salget af Mathias Jørgensen til New York Red Bulls for 15 millioner kroner, havde man allerede ved den korte meddelelse om regnskabet udsendt 26. marts været nødt til at fyre adskillige medarbejdere i eventdelen, som udgøres af Odense Congress Center, der ikke mindst lever af konferencer og messer.
ÓB skal prise sig lykkelig for, man har L’Easy-grundlæggeren Niels Thorborg i ryggen. Han lader 100 procent sikkert ikke OB lukke, men OB kommer til at ofre meget i krisen.
Hvordan påvirker nedlukningen klubben?
Rent sportsligt gør nedlukningen ikke helt så meget ved OB som de fleste andre klubber, fordi OB var inde i en elendig periode og reelt ikke har mere at hente fra sæsonen end at overleve, hvilket langt fra er sikkert, og at få testet truppen forud for næste sæson.
Men naturligvis vil OB’erne hellere end gerne spille fodbold igen, når og hvis det er muligt. Man har brug for alle de tv-midler og entreindtægter, man kan få til den meget hårde tid, der venter forude.
Det er helt udelukket, at OB og OB’s moderselskab slipper uskadt gennem krisen, som del af en større, eventbaseret koncern vil recessionen ramme OB hårdere end ellers jævnbyrdige konkurrenter.
Klubbens næste transfervindue
Hvis transfermarkedet og fodboldverdenens økonomi ved et mirakel ikke bliver ramt specielt hårdt, kan OB klare sig rimeligt, for man er trods alt blandt de større klubber i middelklassen af Superligaen.
Emmanuel Sabbi bliver en fin forstærkning til sommer til en samlet tandløs offensiv, som OB’s er blevet efter salget af Bashkim Kadrii i januar.
Men på grund af OB’s meget svære situation som del af Odense Sport & Event, der uundgåeligt vil blive ramt ekstra hårdt af krisen, er det mere sandsynligt, OB bliver en sælgende klub, hvis udlandet ellers mener, der er noget at købe i Odense. Det er ikke sælgende klubbers marked, vi får at se til efteråret og i 2021.
Bedste salgsemner
Jeppe Tverskov
27 år
Midterforsvarer
Danmark
119 kampe/2 mål
Gammel pris: 3-6
Ny pris: 2-4
Han er faldet i niveau i denne sæson, men en udenlandsk klub på udkig efter en god, alsidig midterforsvarer kunne godt lokkes til et køb og give Tverskov en udlandskarriere. Det bliver dog ikke til store penge fra et hold i den tunge ende af Superligaen.
Oliver Christensen
21 år
Målmand
Danmark
25 kampe
Gammel pris: 3-6
Ny pris: 2-4
Han står fast og gør det fornuftigt uden at være på Sten Grytebusts niveau, hvilket også havde været unfair at forvente. Der er stadig forbedringspotentiale, og det voldsomt svært at sælge målmænd, da især på det her marked, men Oliver Christensen har en udstråling, der hjælper ham.
Daniel Obbekjær
17 år
Midterforsvarer
Danmark
3 kampe
Gammel pris: 5-10
Ny pris: 2-5
Uprøvet, men det var Mathias Jørgensen også, da han blev solgt for 15 millioner kroner. Spiller på U19-landsholdet og kunne snart få chancen i OB’s forsvar. Han bliver næppe solgt i år, men er OB tvunget til at forsøge at få udenlandsk valuta fra transfermarkedet, er Obbekjær et godt bud.
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
Pibekoncert til Thomas Frank
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
