2020 var ikke et godt år for ret mange. Det var det heller ikke for Brøndby IF.
De blå-gule har torsdag præsenteret et underskud på knap 26 millioner kroner, og en stor del af forklaringen er naturligvis coronakrisen, der har været en bitter pille at sluge for klubberne, som har måttet lukke ned for tilskuere i helt eller meget stort omfang.
I Brøndby IF kan det aflæses helt konkret.
Superliga-klubben havde i 2019 323.131 gæster på Brøndby Stadion – i 2020 var det tal 42.436 på grund af restriktionerne. Det svarer til et fald på knap 87 procent og et millionbeløb i mistede indtægter.
– Vi har gået allerforrest i arbejdet med at skabe rammer og vilkår, der sikrede, at 3F Superligaen afviklede af kampe med tilskuere på forsvarlig vis, men det til trods, så fastholdt regeringen de voldsomme restriktioner og påbud, siger Ole Palmå, der er administrerende direktør i Brøndby IF, og tilføjer:
– Dette har betydet, at vi i 2020 har mistet mange millioner kroner som følge af regeringens restriktioner og har måtte søge hjælpepakker, der har dækket dele af det store hul i økonomien, som de manglende fans på stadion har afstedkommet.
I indeværende år forventer Brøndby IF et underskud i cirka samme størrelsesorden som i 2020.
– Restriktionerne på baggrund af COVID-19 er fortsat ind i 2021, og vi har i år endnu til gode at have tilskuere til kampe i 3F Superligaen. Med det store vaccinationsprogram, der rulles ud henover foråret, forventer vi allerede i denne sæson at få mulighed for at kunne få tilskuere på tribunerne igen, men selv en fuld genåbning i denne sæson vil ikke ændre ved, at vi som branche vil mærke de økonomiske konsekvenser af COVID-19 i lang tid fremadrettet.
– Derfor er vores forventninger til regnskabsåret 2021 nogenlunde på niveau med 2020, og det irriterer os naturligvis, da vi kan se at strategien er den rette og vores dygtige medarbejdere formår at eksekvere under svære vilkår, samtidig med at opbakningen til klubben fra fans og partnere vel aldrig været større, lyder det fra Palmå.
Du kan også læse Jan Bech Andersens reaktion på millionunderskuddet – klik her.
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Vi skal bare holde vores kæft’
INTERVIEW
Cornelius tæt på FCK-udløb: ‘Jeg er afklaret’
EKSPERT
‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’
AVIS
Thomas Kristensen solgt i kæmpehandel
MEDIE
Brøndby-transfer meldes ‘usandsynlig’
TIPSBLADETS DOM
Det var pivringe, AGF – tæsket i Baku
TOPNYHED
Forfærdelig dag: AGF-mareridt venter i næste runde
LIVE
TransferLIVE: Drama – dansker nægter at træne
EKSKLUSIVT
Bekræfter: I dialog med Superliga-klubber
NYHEDER
Træls melding om ny Superliga-transfer
NYHEDER
Forfærdeligt nyt om Nicolai Vallys
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Man bør takke Jacob Neestrup’
MEDIE
Højbjerg vækker vrede i Marseille
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Blæst bagover af Nørgaard: ‘Må bare sige WOW’
MEDIE
Marcus Rashford i stor kovending
TOPNYHED
Aston Villa-angriber kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Nu ser det fantastisk ud for ham i Barcelona
NYHEDER
‘CV’ har ét krav til nye transfers
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Det her bli’r I nødt til at forstå!
EKSKLUSIVT
Afsløring: I dialog med FCK om Garananga
MEDIE
FC København meldes tæt på landsholdsspiller
TRANSFER
Brøndby-boss bekræfter: Der er dialog
Rundens Hold i Superligaen – 3. runde
TRANSFER
Tidligere kæmpetalent på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger ungt talent
KOMMENTATOR
Anser Højbjerg som en mulighed i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Danske klubber udsat for svindel
AVIS
Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid
Graulund ‘sindssygt overrasket’ af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Skifter til Superligaen
NYHEDER
FC Barcelona bekræfter trist nyhed
TOPNYHED
