2020 var ikke et godt år for ret mange. Det var det heller ikke for Brøndby IF.
De blå-gule har torsdag præsenteret et underskud på knap 26 millioner kroner, og en stor del af forklaringen er naturligvis coronakrisen, der har været en bitter pille at sluge for klubberne, som har måttet lukke ned for tilskuere i helt eller meget stort omfang.
I Brøndby IF kan det aflæses helt konkret.
Superliga-klubben havde i 2019 323.131 gæster på Brøndby Stadion – i 2020 var det tal 42.436 på grund af restriktionerne. Det svarer til et fald på knap 87 procent og et millionbeløb i mistede indtægter.
– Vi har gået allerforrest i arbejdet med at skabe rammer og vilkår, der sikrede, at 3F Superligaen afviklede af kampe med tilskuere på forsvarlig vis, men det til trods, så fastholdt regeringen de voldsomme restriktioner og påbud, siger Ole Palmå, der er administrerende direktør i Brøndby IF, og tilføjer:
– Dette har betydet, at vi i 2020 har mistet mange millioner kroner som følge af regeringens restriktioner og har måtte søge hjælpepakker, der har dækket dele af det store hul i økonomien, som de manglende fans på stadion har afstedkommet.
I indeværende år forventer Brøndby IF et underskud i cirka samme størrelsesorden som i 2020.
– Restriktionerne på baggrund af COVID-19 er fortsat ind i 2021, og vi har i år endnu til gode at have tilskuere til kampe i 3F Superligaen. Med det store vaccinationsprogram, der rulles ud henover foråret, forventer vi allerede i denne sæson at få mulighed for at kunne få tilskuere på tribunerne igen, men selv en fuld genåbning i denne sæson vil ikke ændre ved, at vi som branche vil mærke de økonomiske konsekvenser af COVID-19 i lang tid fremadrettet.
– Derfor er vores forventninger til regnskabsåret 2021 nogenlunde på niveau med 2020, og det irriterer os naturligvis, da vi kan se at strategien er den rette og vores dygtige medarbejdere formår at eksekvere under svære vilkår, samtidig med at opbakningen til klubben fra fans og partnere vel aldrig været større, lyder det fra Palmå.
Du kan også læse Jan Bech Andersens reaktion på millionunderskuddet – klik her.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
Roser Superliga-klub: Godt set!
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
