Brøndby står i en lidt mærkværdig situation inden pinsens Superliga-runde.
For mandag møder man FC Nordsjælland på hjemmebane, og en sejr her kan sikre ærkerivalen FC København Superliga-guldet, såfremt FCK inden da har vundet over Viborg.
Det er nok de færreste af Brøndbys fans eller klubbens spillere, som håber, at FCK vinder Superliga-guld for andet år i træk. Men det er ikke sådan, at Brøndby kommer til at hvile på laurbærrene mod FC Nordsjælland, velvidende at man med et nederlag kan spille Superliga-guldet til FCK.
Det siger klubbens fodbolddirektør Carsten V. Jensen i et interview med Ekstra Bladet. Her bliver han direkte spurgt ind til, om han ikke kan forstå, at snakken opstår, om Brøndby helt sikkert taber til FC Nordsjælland. Brøndby kan maksimalt nå en femteplads i denne sæson, hvilket ikke giver europæisk deltagelse efter sommerferien. 'CV' bliver decideret provokeret af spørgsmålet.
– Hvis det i spørgsmålet er underforstået, at Brøndby IF lægger sig ned og taber en fodboldkamp med vilje, så er det i min optik et voldsomt provokerende spørgsmål, siger 'CV' til avisen, mens han uddyber med, at tankerne kun opstår hos personer uden sans for dynamikkerne i elitesport.
Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, forstår til fulde, at Brøndby-bossen bliver provokeret over sådan nogle spekulationer.
– Jeg forstår 100 procent Carsten V. Jensens reaktion. Man kalder jo reelt ham og Brøndby for uærlige og småkorrupte, hvis man siger, Brøndby lægger sig i en kamp, uanset om det er for at skade rivalen FCK.
– Brøndby skal da spille igennem og give alt, man har i sig, alt andet er dybt useriøst og uprofessionelt. Jeg kan godt forstå, en respekteret mand som ‘CV’ med fagligheden i centrum bliver provokeret alene over tanken, siger Troels Bager Thøgersen.
Han køber heller ikke præmissen om, at Brøndby ikke har noget at spille for i sæsonens sidste to kampe.
– Og så er det med en gratis omgang for Brøndby noget gylle. Skulle det være gratis for 'CV' at tabe, når der er nye ejere, og alt stadig er til evaluering? Vil spillere spille sig selv ud af Brøndbys fremtid ved ikke at give deres bedste?
– Jeg kan love, at vi er over Brøndby som høge, hvis der bare er antydningen af, at nogen lægger sig. Kald mig naiv, men for mig virker det urealistisk, at Brøndby skulle lægge sig mod FCN, slutter Troels Bager Thøgersen.
Brøndby er lige nu á point med Randers FC, som tirsdag møder AGF. Brøndby har dog en dårligere målscore, hvilket er årsagen til, at man lige nu er placeret på sjettepladsen i Superligaen.
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
AVIS
Storklub meldes interesseret
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg