FC Københavns nu fyrede sportsdirektør Carsten V. Jensen var tæt på at gå selv i slutningen af 2013.
Efter flere måneders tavshed oven på fyringen den 28. april fortæller FC Københavns tidligere sportsdirektør Carsten V. Jensen nu nærmere om omstændighederne omkring afskeden med den klub, han i den ene eller anden funktion havde arbejdet for siden 1993. Men allerede i efteråret 2013 var han tæt på selv at sige op, da cheftræner Ståle Solbakken blev rykket op som sideordnet i forhold til transferansvar og beslutningskompetence.
– Der blev ad flere omgange truffet ledelsesmæssige beslutninger, der svækkede min position, og ændringen i efteråret var ydmygende og gjorde nok et brud uundgåeligt uanset, siger Carsten V. Jensen og fortsætter:
– Ståle og jeg havde nok fundet ud af det, men grundlæggende var jeg dybt uenig, for jeg mener jo, at hvis man lægger alt beslutningskraften hos en træner, og han så pludselig er væk, så fjerner man med et slag al viden og beslutningskraft fra klubben, og så står man tilbage med ingenting, siger Carsten V. Jensen om den dramatiske tid i slutningen af 2013.
Det kulminerede i foråret med en øjeblikkelig fyring dagen efter et nederlag i Farum, der endegyldigt kostede FC København muligheden for at genvinde mesterskabet, og kort efter blev Ståle Solbakken ansat som manager med ansvar for hele den sportslige side og med Johan Lange som teknisk direktør.
– I den forbindelse vil jeg gerne understrege, at jeg ikke på nogen måde føler mig underløbet af Ståle og Johan Lange. Det er jeg blevet spurgt om mange gange siden, når nu de har overtaget mit job med Ståle som manager og Johan som teknisk direktør, men det gør jeg overhovedet ikke. Er der nogen, der har stået bag mig og været loyale hele vejen igennem, og som også efterfølgende har givet udtryk for det, som jeg håbede, de ville, så er det de to. Tværtimod håber jeg kun alt det bedste for dem, siger Carsten V. Jensen.
Men hvorfor vejede de tre sæsoner uden mesterskab tungere for sportsdirektørens skæbne end de seks med, hvad kostede det CV at overtage trænerjobbet i foråret 2012, hvad mener han om købet af Pape Pate Diouf, hvordan er hans forhold til FCK i dag, og hvad tænker han om eventuelt at arbejde for en anden Superliga-klub?
Læs mere:
Tipsbladet er på gaden i dag fredag med masser af spændende artikler, blandt andet et stort og eksklusivt interview med Carsten V. Jensen.
OG HUSK:
For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet. Du får begge dele for kun 20 kroner! Og så kan du altid får fat i Tipsbladet via Ekstra Bladet E-avis, som du finder her.
Ståle Solbakken hader det
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
AVIS
Storklub meldes interesseret
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
